Hamilelik Testinde Silik Çizgi Ne Anlama Gelir?
RANDEVU

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.
Randevu İçin Hemen Arayın!
(Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

Hamilelik Testinde Silik Çizgi Ne Anlama Gelir?

Hamilelik Testinde Silik Çizgi Ne Anlama Gelir?

Gebelik konusunda şüpheniz varsa ya da bu yönde bir planlama yapıyorsanız evde uygulanabilen gebelik testleri en büyük değerlendirme aracınızdır. Evde yapılabilen gebelik testleri son derece ekonomik olması sebebiyle yoğun olarak tercih edilir. Bu testlerin yanıltıcı olduğu anlar olabilir. Bu durumda da birtakım soru işaretleri ortaya çıkabilir.

Ev tipi gebelik testi olarak da bilinen bu testlerde en yoğun olarak karşılaşılan durumlardan biri silik çizgi çıkmasıdır. Testi yaptıktan sonra ilk çizgi belirgin bir şekilde görülebilir. Buna karşın ikinci çizgi silik bir şekilde görülebilir. Bu durum anne olmayı düşünen kişilerde bazı soru işaretleri oluşturabilir.

Gebelik testinde silik çizgi testin yeniden yapılmasını gerektirir. Bu durumu yaşadığınızda silik çizginin neden çıktığı da önemlidir.

Hamilelik Testinde Silik Çizgi Neden Olur?

Gebelik testinde silik çizgi çıkması birçok sebebe bağlı olabilir. Bu sebepler şu şekildedir;

Testin Erken Yapılması:

Beklediğimiz adet tarihinden önce ya da adet tarihinden çok kısa bir süre sonra test yapılabilir. Bu durumda gebelik testi doğru sonuç vermeyecektir. Bu durumda silik çizgi olması durumunda idrarda yeterli hCG hormonu olmadığını anlayabilirsiniz.  Bu durumdan dolayı beklenen adet tarihinden en az 3 gün sonra testi tekrar etmelisiniz.  Bu durumda silik çizgi olursa gebelik başarılı olmasına rağmen yeterli ilerleme olmadığını gösterecektir.

Seyreltilmiş İdrar Bulunması:

Gebelik testlerinde yapılan en büyük hata idrarın yoğun olduğunda testin yapılmamasıdır. Yoğun idrarda hCG hormonu daha belirgin olur.  Testten önce yoğun sıvı tüketirseniz idrar yoğunluğunda seyrelme olur.  Bu durumda hCH hormonu belirlenemez. Gebelik testinden en doğru sonucu alabilmek adına testin sabah saatlerinde aç karnına yapılması önerilir. Bu durumda daha doğru sonuçlar alabilirsiniz.

Erken Düşük Sorunları:

İlk 3 ay erken düşük sorunu ortaya çıkabilir. Bu durum yetersiz progesteron hormonuna bağlı olarak ortaya çıkabilir.  Rahimde bir embriyo olmamasına rağmen test sonucunda vücudunuzda hCG hormonuna rastlanabilir.  Bu duruma bağlı olarak gebelik testinde silik çıkma durumu olabilir.

Düşük Test Duyarlılığı:

İdrar yoluyla yapılabilen gebelik testlerinde hassasiyet yani duyarlılık derecesi farklıdır.  15 ile 20 mlU/L hassasiyeti olan bir gebelik testinde düşük miktarda hCG hormonu olsa da belirlenebilir.  Doğru sonuç elde etmek için yüksek hassasiyeti  olan bir test uygulamanız gerekecektir.

Buharlaşma:

İdrarla yapılan gebelik testlerinde buharlaşma sorunu yoğun olarak ortaya çıkabilir. Bu durumlarda negatif sonucu belirten çizgi buharlaşarak ikinci çizgi gibi görünme durumu olabilir.

Testin Yanlış Uygulanması:

Gebelik testlerinin en büyük sorunlarından biri de testin uygulamasını yanlış gerçekleştirmektir. Sizlere belirtilen talimatlara uygun olarak testi uygulamalısınız. Aksi halde yaptığınız test yanlış sonuç ortaya çıkarır. Gebelik testinde temiz ve kuru bir kaba idrar yapmalısınız.  Sonuç için 5-10 dakika kadar bekleyebilirsiniz. Bu süre öncesi ya da sonrası test sonucunun yanlış olmasına yol açabilir.

Hamilelik Testi Nasıl Çalışır?

Hamilelik Testinde Silik Çizgi Neden Olur?

Gebelik planlayanlar ya da bu yönde bir belirtisi olanlar evde gebelik testi yaparak sonucu görebilirler.  Evde yapılan gebelik testi idrarda yer alan hCG seviyesine bakarak sonuç verilir. Bunun dışında ise kan alınarak kandaki hCG seviyesine bakılan testler de vardır.

Anne adayının karnında bebek ile bağı olan plasentanın bebeğin beslenmesi, atık maddelerin atılması ve farklı hayati işlevleri yerine getirmesi gibi görevleri bulunur.  Plasentada hCG hormonu kan dolaşımına katılmaktadır. Döllenen yumurta rahim duvarına yerleştiği andan itibaren bu hormon salgılanmaya başlar.

Zaman içinde de hem kan hem de idrarda hCG hormonu seviyesi artmaya başlar. İlk günlerde bu seviye az olsa da ilerleyen günlerde çok belirgin bir artış olacaktır. Kan testi gebeliği erken dönemde kesin sonuçlarla belirleyebilir. Evde yapılan gebelik testlerini doğru zamanda yaparsanız hCG varlığına göre gebeliği kesin olarak tespit edebilirsiniz.  Testin doğru zamanı önemlidir.

Hamilelik Testinde Silik Çizgi Çıkarsa Ne Yapılmalı?

Evde yapılan hamilelik testinde sonradan ortaya çıkan koyu tek renk çizginin hemen yanında silik bir çizgi olması genel olarak gebeliğin ortaya çıktığını gösterir. Ancak bu durumda idrarda koyu bir çizgi oluşturabilmesi için yeterli hCG hormonu olmadığını anlayabilirsiniz. Bu durumda gebelik erken dönemde ortaya çıkabilir. Emriyo rahim içine yerleştiği an hCG seviyesi çıkmaya başlar ve çizgi koyulaşır.  Bu seviye beklenen adet gününden birkaç gün sonra ölçülebilecek düzeye gelecektir. Gebelik testinde silik çizgi olması durumunda testi mutlaka tekrarlamanız gerektiğini unutmayın.

Gebelik testinde ortaya çıkan silik çizgiler her zaman pozitif gebelik olduğunu göstermez. Test çubuğunda idrar buharlaşmasına bağlı olarak da belirli bir süre boyunca pozitife benzeyen sonuçlar ortaya çıkabilir. Gebelik testi sonucunda çok soluk olan bir çizgi varsa pozitif sonuç olarak yorumlanmamalıdır. Bu durum direkt olarak buharlaşmaya bağlı olacaktır. Birkaç gün sonra testi tekrarlayarak en doğru sonucu ortaya çıkarabilirsiniz.

Gebelik testi yapıldığında ikinci çizgi silik olması durumunda genel olarak erken hamilelik olarak algılanabilir. Silik çizgi olması durumunda birkaç gün sonra testi tekrarlanmanız önerilmektedir. Ayrıca kan testi de yaptırarak gebelik konusunda kesin sonuç alabilirsiniz. Kan testleri en düşük hCG seviyesini bile algılayabilir. Bu yüzden gebelik testi için en güvenilir yöntem kan testidir. Silik çizgi olması durumunda kan testine başvurmanız önerilir.

Op. Dr. Kadriye Şener

Op. Dr. Kadriye Şener mesleğini İstanbul Ümraniye'de EvaGyn klinik adlı özel muayenehanesinde icra etmektedir. Anlaşmalı hastanelerimiz deneyimli uzman hekimlerden ve profesyonel kadrodan oluşan, haftanın 7 günü 24 saat kesintisiz hizmet veren, ileri teknoloji ürünlerine sahip olan kadın hastalıkları ve doğum bölümlerimizde doğum gerçekleşmekte ve aileler özel kliniğimizden bebekleriyle mutlulukla ayrılmaktadır.

Yorumlar

 • Avatar of Hacer aslan

  Hacer aslan

  Erken gebelik Testinde ortada tek çizgi çıktı ne anlama geliyor

  • Avatar of Op. Dr. Kadriye Şener

   Op. Dr. Kadriye Şener

   Muayene olmalısınız.Sağlıklı günler dileriz…

Bir yorum yazınız