Hamilelikte Kahverengi Akıntı
RANDEVU

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.
Randevu İçin Hemen Arayın!
(Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

Hamilelikte Kahverengi Akıntı

Hamilelikte Kahverengi Akıntı

Hamilelik sırasında az miktarda kahverengi akıntı görülmesi yaygındır ve genellikle hamilelik ile ilgili değildir. Bu durum enfeksiyonlar, pH değişiklikleri veya servikal dilatasyon gibi devam eden başka sorunlara bağlı olarak yaşanabilir.

İnce, berrak veya beyaz bir vajinal akıntı kadınlar için normal bir akıntı türüdür. Sağlıklı akıntı çeşitli renklerde gelir. Ancak değişiklikler genellikle bir şeyler olup bittiğinin işaretleridir. hamilelik hormonları akıntınızı daha ağır ve daha kalın hale getirir.

Anne adayları için en büyük endişelerden biri muhtemelen renk kana çok yakın olduğu için kahverengi akıntıdır. Ancak vakaların büyük çoğunluğunda kahverengi akıntılar kadın olmanın sadece bir parçasıdır.

Gebeliğin erken dönemlerinde az miktarda açık renkli, mukus benzeri akıntı standarttır ve genellikle endişe verici değildir. Ancak kötü bir kokuya sahip koyu renkli akıntı daha ciddi sorunlara işaret edebilir.

Her durumda bulgularınızı kadın doğum uzmanınıza bildirmelisiniz. Doktorunuz durumu değerlendirecek, akıntının nedenini belirlemek ve belirtilen tedaviye derhal başlamak için bazı testler isteyecektir. Hamilelikte kahverengi akıntı bu şekilde daha net irdelenebilir.

Hamilelikte kahverengi alıntı neden olur?

Vajinal pH’taki dalgalanmalar az miktarda kahverengi akıntıya neden olabilir. Bu genellikle 2 ila 3 gün sürer ve kendiliğinden sona erer. Bu nedenle bir problem olarak değerlendirilmemelidir.

Düşük miktarda kahverengi akıntı hamile kadınlarda özellikle egzersiz yapmak, alışveriş torbalarıyla merdiven çıkmak veya temizlik gibi orta seviye ev işlerinden sonra da ortaya çıkabilir.

Bununla birlikte akıntının koyu renkli olup olmadığını, kötü bir kokuya sahip olup olmadığını veya herhangi bir yanma veya kaşıntıya neden olup olmadığını kontrol etmek önemlidir. Çünkü bu semptomlar aşağıdaki gibi daha ciddi bir soruna işaret edebilir:

 • Enfeksiyon (hamile kadınların cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar gibi)
 • Düşük yapma olasılığı
 • Ektopik gebelik (genellikle şiddetli karın ağrısı ve kan eşlik eder)
 • Servikal enfeksiyon

Özellikle ilerleyen dönemde bulunan gebeliklerde büyük miktarlarda koyu akıntı veya ağır kanama, erken doğum veya amniyotik kesenin yırtılması gibi komplikasyonların habercisi olabilir. Koyu renkli akıntı gördüğünüzde küçük miktarlarda bile olsa doğum uzmanınıza başvurmanız önemlidir. Muhtemelen sağlığınızı ve bebeğinizin sağlığını takip etmek adına ultrason incelemesine başvurulması gerekebilir.

Hamilelikte kahverengi vajinal akıntı ne zaman normaldir?

Hamilelikte kahverengi alıntı nedenleri

Sıvıdan mukus benzeri kıvama kadar değişen az miktarda kahverengi akıntı, özellikle gebeliğin erken dönemlerinde yaygındır. Cinsel ilişkiden sonra bazı koyu akıntıların olması da normaldir.

Kahverengi akıntıya eşlik edebilecek ve göz ardı edilmemesi gereken semptomlar arasında vajinal kaşıntı, kötü koku ve kramp bulunur. Bu işaretler her zaman ciddi bir şey göstermez ancak dikkatli olmak ve doktorunuza başvurmak içinizi rahatlatacaktır.

Kahve telvesine benzeyen koyu kahverengi akıntı eski kan kaybını gösterebilir ve derhal doğum uzmanına bildirilmelidir. Hamileliğin sonuna yaklaşıyorsanız ve akıntının birkaç kan çizgisi ile ağır ve açık kahverengi olduğunu fark ederseniz yakında doğuma gireceğinizi gösteren bir belirti olabilir.

Kahverengi akıntı hamilelik belirtisi midir?

Kahverengi akıntı hamileliğin bir işareti olabilir ancak her zaman gebelik belirtisi olarak değerlendirilmemelidir. Adet kanının rengi, döngü gününe ve adet akışına bağlı olarak değişebilir. Örneğin, adet akışı genellikle menstrüasyonun son günlerinde yavaşlar ve kan daha koyu renkli olmaktadır.

Adet kanamanız geç olsa bile ya da hamilelikten şüphelenseniz de koyu renkli akıntı endometriyumun erken dökülmesini gösterebilir. Ne olursa olsun doktorunuz tarafından kapsamlı bir muayene yapılmalı ve daha sonra altta yatan neden belirlenmelidir. Kahverengi akıntı her zaman dikkate alınması gereken bir durumdur.

Hamilelik sırasında kahverengi akıntı tedavisi

Bir enfeksiyon olduğu ortaya çıkarsa antibiyotik tedavisine başlanır. Bununla birlikte bir enfeksiyon saptanmadıysa doktorunuz sadece dinlenmeyi ve yorucu aktivitelerden kaçınmayı önerebilir.

Nedeni ne olursa olsun, kahverengi akıntının oluşmasını önlemek için şu adımlara bakabilirsiniz;

 • Nemlendirici krem veya antibakteriyel/antifungal ajanlarla sabun kullanımından kaçının.
 • Vajinal duş sadece jinekoloğunuzun tavsiyesine göre yapılmalıdır.
 • İç çamaşırı kumaşının hafif, gevşek ve pamuktan yapılmış olmalıdır.
 • İç çamaşırlarında yumuşatıcı kullanımından kaçınmalısınız.
 • İç çamaşırın yumuşak bir sabun ve suyla yıkanması gerekir.
 • Genital bölgeyi günde iki defadan fazla yıkamamalısınız. Çünkü bu sizi enfeksiyondan korumaya yardımcı olan doğal yolla oluşan bakterileri azaltabilir.

Hamilelikte kahverengi akıntınız varsa ne yapabilirsiniz?

Cinsel ilişkiden sonra ara sıra kahverengi akıntı fark ederseniz bu normal bir durum olarak kabul edilir. Ancak yine de belirli bir süre takip etmeniz gerekir.

Cinsel ilişkiden sonra ayda birkaç defadan fazla veya birkaç haftadan daha uzun kahverengi veya kanlı bir akıntı fark ederseniz doktorunuza başvurmanız gerekir. Aynı zamanda herhangi bir zamanda yaşanan akıntı kaşıntı şikayetiyle geliyorsa ve keskin bir kokuya sahipse ayrıca kramp eşlik ediyorsa ciddi bir problem olabilir. Çünkü bunlar bir enfeksiyon belirtisi veya daha ciddi bir durum olabilir.

Uzmanlar bebek ve anne sağlığı için hamile kadınların kanama veya lekelenme yaşadıklarında hemen kadın doğum uzmanı ile görüşmesini önermektedir. Her şeyin yolunda olduğundan emin olmak için ultrason ve pelvik muayene tercih edilir.  Bu sayede bebeğin normal geliştiği ve enfeksiyon belirtisi olmadığı kesin tanılanır.

Doktorunuz herhangi bir sorun belirtisi bulursa öncelikle anne adayı ve bebek sağlığı için gerekli tedavi seçenekleri elenir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Hamilelik sırasında kahverengi akıntı genellikle normaldir. Büyük olasılıkla sizinle veya bebeğinizle ilgili bir sorun teşkil etmez. Çoğu durumda zararsız olsa da sürekli hale geldiyse bir muayene şarttır.

Kahverengi akıntının en yaygın nedeni tahriştir. Hamilelik sırasında hormonların dalgalanması ve vücudunuzdaki kan akışının artması, serviksi hassas hale getirir. Aynı zamanda hamilelik sırasında seks veya pelvik muayene serviksin daha da hassas hale gelmesine yol açar. Bu biraz kahverengi akıntı veya hafif lekelenme ile sonuçlanır.

Hamile olsanız da olmasanız da çok nadir durumlarda kahverengi akıntı daha ciddi sorunların bir işareti olabilir. Bu durum yaklaşmakta olan düşük, ektopik gebelik, plasenta ile ilgili sorunlar veya serviks veya uterus enfeksiyonunun bir işareti olabilir.

Hamilelikte kahverengi akıntı gebelikle birlikte her zaman görülebilir. Özellikle birinci trimester döneminde hafif kanama ve lekelenme olması olağan bir durum olarak kabul edilir.

Op. Dr. Kadriye Şener

Op. Dr. Kadriye Şener mesleğini İstanbul Ümraniye'de EvaGyn klinik adlı özel muayenehanesinde icra etmektedir. Anlaşmalı hastanelerimiz deneyimli uzman hekimlerden ve profesyonel kadrodan oluşan, haftanın 7 günü 24 saat kesintisiz hizmet veren, ileri teknoloji ürünlerine sahip olan kadın hastalıkları ve doğum bölümlerimizde doğum gerçekleşmekte ve aileler özel kliniğimizden bebekleriyle mutlulukla ayrılmaktadır.

Yorumlar

 • Avatar of Fadime

  Fadime

  Merhaba hocam ben birkaç gün önce kanama geçirdim düşük riski olduğunu söylediler fakat lavaboya her girdiğimde kanılı gibi kahverengi lekelenme oluyor 5 günoldu hala devam ediyor neden olabilir hocam

  • Avatar of Op. Dr. Kadriye Şener

   Op. Dr. Kadriye Şener

   Merhaba, düşük riskiniz devam ediyor kontrole gitmelisiniz.Sağlıklı günler dileriz.

 • Avatar of Nalan üçtaş

  Nalan üçtaş

  Merhaba ben 13 haftamın içindeyim dün pembe leke ardından kahverengi akıntî geldi dr gitmem gerekirmi

  • Avatar of Op. Dr. Kadriye Şener

   Op. Dr. Kadriye Şener

   Kontrole gitmenizi öneririm.Sağlıklı günler dileriz…

 • Avatar of Melike

  Melike

  Merhaba hocam tüp bebek tedavisi ile hamile kaldım 6 haftalık hamileyim ilişki sonrası koyu kahve ( akıntım oldu aşırı olmasada 1 tatlı kaşığı kadar. Acaba bebeğime birşey olmuşmudur

  • Avatar of Op. Dr. Kadriye Şener

   Op. Dr. Kadriye Şener

   İlişkiye girmeyip istirahat etmenizi tavsiye ederim, rutin kontrollerinizi yaptırın. Sağlıklı günler dileriz.

 • Avatar of Şehe Öztürk

  Şehe Öztürk

  Merhaba hocam 10 haftalık hamileyim kahverengi akıntı var 2 gündür bu ne anlama geliyor

  • Avatar of Op. Dr. Kadriye Şener

   Op. Dr. Kadriye Şener

   Düşük tehlikesi olabilir muayene olup ultrason baktırmalısınız.Sağlıklı günler dileriz.

 • Avatar of Kübra

  Kübra

  Merhaba hocam hamileliğin daha başındayım yeni öğrendik dün kahve rengi akıntı geldi peçetete silince soluncan gibi kahve rengi akıntıydı sorun varmıdır

  • Avatar of Op. Dr. Kadriye Şener

   Op. Dr. Kadriye Şener

   Yeni gebeliklerde bu şekilde tutunma ve yerleşme kanaması olabilir, en kısa zamanda kontrolleriniizi olun.Sağlıklı günler dileriz.

 • Avatar of Fehime zan

  Fehime zan

  Merhaba ben 6hafta gebegim doktor bana bebek gelişimi yok kalp atışı gözükmüyor ne yapmam gerek ne kadar beklemek doğru olur

  • Avatar of Op. Dr. Kadriye Şener

   Op. Dr. Kadriye Şener

   8 haftaya kadar beklenebilir.Sağlıklı günler dileriz.

 • Avatar of Leyla

  Leyla

  Hocam 5 haftalık hamileyim kahverengi akıntı geliyor iki gündür beta önce yükseldi sonra bi düşüş oldu tekrar yükseldi boş gebelikmi acaba kesede göründü

  • Avatar of Op. Dr. Kadriye Şener

   Op. Dr. Kadriye Şener

   Ultrasonu görmeden ve kan tahlil sonuçları alınmadan değerlendirme yapılamaz. Sağlıklı günler dileriz…

 • Avatar of Elif kurt

  Elif kurt

  Merhaba hocam ben 4 haftalık gebeyken iki damla kahverengi akıntım oldu 6 haftalıkken kan verdim gebe olduğum çıktı bebek düşmüşse kan testinde çıkmaz değil mi

  • Avatar of Op. Dr. Kadriye Şener

   Op. Dr. Kadriye Şener

   Düşükten 1 ay sonra bile kan testinde halen pozitiflik görülebilir.Muayene olmalısnız.Sağlıklı günler dileriz…

 • Avatar of Ayşegül Acar

  Ayşegül Acar

  Merhaba düzensiz adet görme sebebiyle hormon testi yaptirmak istiyorum tam olarak hangi değerlere baktırmalıyım

  • Avatar of Op. Dr. Kadriye Şener

   Op. Dr. Kadriye Şener

   Uzman doktor muayene sonucuna göre test isteyecektir.Sağlıklı günler dileriz…

 • Avatar of Gülşah mutlu

  Gülşah mutlu

  Merhabalar ben adetimin 10gun ustunden geçti hafif kan lekesi geldi gebelik bekliyorum ama daha beli degil neden ola bilir gebemiyim aceba

  • Avatar of Op. Dr. Kadriye Şener

   Op. Dr. Kadriye Şener

   10 gün gecikmeniz olduysa gebelik testi yapılabilir.Sağlıklı günler dileriz…

 • Avatar of Merve akansu

  Merve akansu

  Merhaba hayırlı günler 6 haftalık hamileyim ara ara kahverengi akıntı ve lekelenmeler oluyo herhangi bir sorun varmıdır

  • Avatar of Op. Dr. Kadriye Şener

   Op. Dr. Kadriye Şener

   Muayene olmalısınız düşük tehlikesi olabilir.Sağlıklı günler dileriz…

 • Avatar of Suna nur

  Suna nur

  Merhaba hocam hamileligin basindayim 2 gundur kahverengi akintim var solucan gibi seylerde geliyor bundan 4 ay once bir dusuk yaptim nedeni ne olabilir acaba

  • Avatar of Op. Dr. Kadriye Şener

   Op. Dr. Kadriye Şener

   Muayene olmalısınız düşük olabilir.Sağlıklı günler dileriz…

 • Avatar of Selma Durak

  Selma Durak

  Merhaba hocam 7haftalık hamileyim dün kahverengi akıntım geldi korkuyorum neden olmuş olabilir.

 • Avatar of Damla Ay

  Damla Ay

  Hocam merhaba 12 haftalık hamileyim 2 gündür kahverengi akıntım var ama ağrı kramp veya kaşıntı gibi bir problemim yok ne yapmalıyım

 • Avatar of Mine Ateş

  Mine Ateş

  18 haftalık hamileyim sadece bugün kahverengi lekelenmem oldu neden olabilir acaba

 • Avatar of Hsrt byn

  Hsrt byn

  Hocam merhabalar düşük tehdidim var 7 haftalık hamileyim hem pluton debot iğne yaptırdım hemde Protestan 3 defa kullanıyorum bebeğin kalp atışını henüz duymadık ama iğne dün çok iyi geldi bugün ağrım var ve kahverengi lekelenmelerim oluyor napmalıyım?

 • Avatar of Melike gümüş

  Melike gümüş

  Merhaba hocam 4 haftalık gebe olduğumu spiralle kalmışım öğrendim 2 gün önce spiral alındı düşük olabilir dedi ama bugün koyu kahverengi akıntı var ne yapmalıyım

 • Avatar of Nazım öz

  Nazım öz

  Merhaba hocam eşim 12 hafta 6 günlük hamile bugün kahverengi akıntı geldi sebebi ne olabilir

  • Avatar of Op. Dr. Kadriye Şener

   Op. Dr. Kadriye Şener

   Muayene olmalısınız.Sağlıklı günler dileriz…

 • Avatar of Leyla bektas

  Leyla bektas

  Merhaba ben 14 haftalik üçüzlere hamileyim çok ṣiddetli olmasada kanamam oldu hafif sonra kahverengi leke hafif hafif oluyor kontrollerimde hersey normal görünüyor sizce neden olabilir çok teṣekkűr ederim.

  • Avatar of Op. Dr. Kadriye Şener

   Op. Dr. Kadriye Şener

   düşük tehlikesi olabilir yakın takipte kalın.Sağlıklı günler dileriz…

Bir yorum yazınız