İkili Tarama Testi Sonuçları Kaç Olmalı?
RANDEVU

ONLINE RANDEVU

Randevu İçin Hemen Arayın!
(Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

İkili Tarama Testi Sonuçları Kaç Olmalı?

İkili Tarama Testi Sonuçları Kaç Olmalı?

İkili tarama testi gebelik dönemi içinde bebeğin kromozomal açıdan bir anormallik riskinin olup olmadığına bakmak için yapılan bir değerlendirme işlemidir. İkili tarama testinde öncelikle özel olarak yapılan kan testi ve bu test sonuçlarına göre yapılan ultrason incelemelerini kapsar. İkili tarama testi hamilelik döneminin ilk 3 ayı içinde yapılmaktadır.

Kan testi yapılırken kandaki beta HCG ve PAPP-A değerleri incelenir. Beta HCG’nin yüksek, PAPP- A değerinin düşük olması ikili tarama testi sonucunun pozitif olarak değerlendirilmesine sebep olur. Sonuç pozitif çıkarsa farklı değerlendirme testleri yapılması gerekir.

Kan testine ait sonuçlar değerlendirilirken annenin yaşı ile birlikte ultrason incelemesi sonuçları da dikkate alınır. İkili tarama testi oran olarak değerlendirilir. Orana göre de sonuç pozitif ya da negatif olarak ortaya çıkar.

İkili tarama testi sonuçları 1:10 ile 1:250 arasında olursa hem yüksek riskli hem de pozitif olarak değerlendirilir. 1:1000 ya da daha yüksek oranlar olması halinde düşük risk ve negatif sonuç şeklinde değerlendirilir. Bu testin doğruluk oranı %80-85 seviyelerine kadar yükselebilir. Bunun için nukal saydamlık değeri de incelenir.  İkili tarama testinin doğruluk oranını arttırmak için amniyosentez ve koryon villüs örneklemesi yapılması da önerilebilir.

İkili tarama testi ne zaman yapılır?

İkili tarama testi hamilelik dönemi içinde yapılır. Uzmanlar en doğru sonuç için bu testin 11 ile 14 haftalar arasında yapılmasını önerirler. Bu test sırasında ek olarak nukal saydamlık testi ile bebeğin boyun arkası da ölçülür. Bu süreçte beyin sıvısı boyun kısmının aydınlık olmasını sağlar. 14 hafta geçtikten sonra aydınlık azaldığı için sonuçlar daha yanıltıcı olabilir.

Gebelik dönemi içinde ilk 3 ayda ikili tarama testinin yapılması önerilmektedir. Uzmanlar her anne adayının ikili tarama testini yaptırmasını öneriyor. Özellikle anne adayının 35 yaşından büyük olması halinde ya da diyabet tanısı bulunması halinde kesinlikle ikili tarama testini önermektedir. Geçmiş gebelik deneyimlerinde doğum kusuru ve genetik durumlar yaşayan ya da düşük yapan anne adaylarında yapılması önemlidir. En doğru sonuç alınması için ikili tarama testi önerilen zamanda yapılmalıdır.

İkili tarama testi fetal DNA

İkili tarama testi gebelik sürecinde yapılan bir test olmasına karşın tanı konusunda yetersiz kalmaktadır. Bu nedenle ikili tarama testi riskli çıktığı durumlarda Fetal DNA testlerinin yapılması gerekiyor. Bu şekilde kalıtsal hastalıkların erken tanısı konusunda Down sendromu gibi durumların erken dönemde teşhis edilmesi mümkün olabilir.

  • Amniosentez

Amniyosentez ile birlikte kalıtsal hastalıkların erken dönemde tanılanması ve tarama testi anormal olan hastalarda Down sendromunun erken dönemde teşhis edilmesi mümkün olur. Bu test 16. Ve 18. haftalar arasında yapılır.

Gebelik dönemi içinde amniyosentezin yapılması doktorun yaptığı kontroller esnasında ortaya çıkar. Bu uygulama öncesinden anne adayı ve baba adayının kan gruplarını öğrenmek gerekiyor. Ardından işlemde ince bir iğne ile anne adayının karnından giriliyor. Bu aşamada bebek ve plasentaya dokunma durumu olmadan az miktarda sıvı alımı oluyor. Bu sıvılar üzerinden bebeğin kromozomları inceleniyor ve çeşitli hastalıklara yönelik tanı koyulabiliyor.

  • Kordosentez

Yüksek riskli gebelik geçiren anne adaylarında ve bebek göbek kordonundan kan alınması ya da bebeğe kan verileceği anlarda yapılan uygulamalardır. Bu işlemde tam donanımlı bir sağlık kuruluşu olması gerekiyor.

Kordosentez için aynı zamanda bu alanda deneyimli bir hekim tarafından işlem yapılması gerekiyor. Bu uygulamada da anne adayı ve baba adayının kan gurubu bilinmelidir.  Bu süreçte anne baba adayları daha evvel olan testleri ve sonuçları mutlaka sunmalıdır. İşlem öncesi anne adayının hafif kahvaltı yapması yeterli olur. Aç gelme yükümlülüğü yoktur.

Bu uygulama amniyosentez ile teşhisi yapılan tüm durumlarda tanı için kullanılabilir. Kordosentezin tek farkı ve avantajı daha erken gebelik haftalarında yapılabilmesidir. Bu işlem gebeliğin 12. Haftasından evvel yapılabilir. Bu işlemde de ince bir iğne ile anne adayının karnından girilir ve plasentadan örnek alınarak DNA yapısı incelenir.

  • Non İnvaxiv

Non İnvaxiv test ile anne adayının karnında bebekte bir kromozom bozukluğu olup olmadığı ortay acıkabilir. Bu süreçte farklı testleri yaptırmak ve uzun süre beklemek istemeyen anne adayları için bu test çok etkilidir.

Anne adayından gebeliğin 10. Haftasında koldan kan örneği alınır. Bu sayede bebeğin genetik özellikleri hakkında inceleme yapılabiliyor. Bu testin avantajı amniyosenteze göre daha pratik, risksiz ve hızlı bir uygulama olmasıdır.

Diğer incelemelerde yani rutin testlerde kromozom bozuklukları gebelikte 4.5 ay geçmeden anlaşılmaz. Ultrason sonrası karar verilirse riskli durumlarda amniyosentez yapılabilir. Ancak bu işlemde sonuç 15-20 günde ortaya çıkar.

İkili tarama testi nasıl yapılır?

İkili tarama testi bir kan testi ve ultrason incelemesinden ibarettir. Bu test rutin bir muayene sırasında kolaylıkla yapılabilir. Anne adaylarının test için ön hazırlığa ya da açlık tokluk durumuna dikkat etmesine gerek yoktur.

Teste başlarken anne adayları aile geçmişi ve kişisel bilgilerini içeren formu doldurmaktadır. Daha sonra anne adayından bir tüp kan numunesi alınır ve laboratuvar ortamında incelenmek üzere gönderilir.

Kan testi sonuçları ile birlikte ultrasondan bir inceleme de yapılır. Bu incelemede bebeğin burun kemiğinin boyutu ve ense kalınlığı incelenir. Bu değerlendirmeler ile birlikte ikili tarama testinde risk faktörü saptanır. İkili tarama testi sadece risk faktörünü ortaya koyar ve kesin bir tanı testi değildir. Anne adayının geçmiş öyküsü, kan testi sonuçları ve ultrason incelemesi birlikte ikili tarama testi sonuçlarını oluşturur.

İkili tarama testi neden yapılır?

İkili Tarama Testi Sonuçları

Gebelik dönem içinde fetüste bazı problemler olabilir. Bu durumda bebekte kromozomal açıdan problemli olarak doğum riski olabilir. Bu durumda fetüste anormal bir durum olup olmadığını anlamak adına ikili tarama testi yapılır. Kan testi, anne adayının yaşı ve geçmiş deneyimleri ile ultrason sonuçları üzerinden bir değerlendirme yapılarak risk oranına bakılmaktadır. Risk seviyesi düşük olursa bir problem olmadığı düşünülür. Ancak bu test kesin bir tanı koymaya yaramaz sadece risk faktörünü belirler.

İkili tarama testi ile trizomi 18 riski saptanabilir. Bu hastalık Edward sendromu olarak da bilinir ve büyüme sorunları, kalp ve sindirim problemleri ile zihinsel sorunlara yol açabilir. Trizomi 18 hastası bebeklerde kromozom çiftinde 3 adet kromozom bulunur. İkili tarama testi ile Down sendromu riski de değerlendirilebilir. Bu sendrom fiziksel, zihinsel ve sosyal yönden problemler yaratabilir.

İkili tarama testi ile spina bifida tarzında nöral bozukluk hastalıklarına yönelik risk faktörüne bakılamaz.

İkili tarama testi sonucu yüksekse anlamı nedir?

İkili tarama testi 1:300 oranından daha yüksek olursa Down Sendromu noktasında yüksek risk olarka değerlendirilir.  Ancak testte sonuç negatif olmasına karşın çocuk Down sendromu ya da başka bir genetik hastalık ile doğabilir.  Bebeklerde kesin bir kromozomal tanı için CVS ve amniyosente tarzında testler yapılır. Bu testler ile birlikte söz konusu hastalıklara yönelik kesin tanı koyulabilir.

İkili tarama testi sonucu sınırdaysa ne yapılmalıdır?

İkili tarama testi 1:300 ile 1:1000 arasında olursa test sonucu sınırda değerlendirilir. Bu durumda hemen bir perinatolog ile görüşmek gerekebilir.  Bebeğe yapılan ultrason değerlendirmesinde burun kemiği, sağ kalp kapakçıktaki kan akımı kaçakları, kalp ve karaciğerdeki kan akımı problemlerine bakılır. Perinatolog değerlendirmesi sonrasında düşük veya yüksek risk yorumu yapılabilir.

İkili tarama testi sonucu düşük riskliyse anlamı nedir?

İkili tarama testi 1:1500 oranında olursa test sonucu negatiftir ve kromozomal hastalık riski düşüktür. Bu durumda ikili tarama testinden başka bir test yapılması önerilmez. Yine de anne baba adayları daha kesin sonuç almak ve içlerini rahatlatmak adına detaylı ultrason taraması ve fetal ekokardiyografi gibi ek işlemlere başvurabilirler.

Op. Dr. Kadriye Şener

Op. Dr. Kadriye Şener mesleğini İstanbul Ümraniye'de EvaGyn klinik adlı özel muayenehanesinde icra etmektedir. Anlaşmalı hastanelerimiz deneyimli uzman hekimlerden ve profesyonel kadrodan oluşan, haftanın 7 günü 24 saat kesintisiz hizmet veren, ileri teknoloji ürünlerine sahip olan kadın hastalıkları ve doğum bölümlerimizde doğum gerçekleşmekte ve aileler özel kliniğimizden bebekleriyle mutlulukla ayrılmaktadır.

Yorumlar

Bir yorum yazınız