Normal doğum doğumun normal ve doğal şeklidir

19.08.2014 22:16

NORMAL DOĞUM MU SEZARYEN Mİ DAHA İYİDİR?

NORMAL DOĞUM MU SEZERYAN AMELİYATI MI  DAHA SAĞLIKLI?

 Hamile bayanlar tarafından en çok merak edilen  sorulardan birisidir. Bundan 20-30 sene önce belki bu kadar çok  merak edilen bir konu değilken günümüzde  çeşitli nedenlerden dolayı daha çok merak  edilen bir konu haline gelmiştir. Bütün  dünyada tartışılan ve araştırmalar yapılan  bir konudur bu. İleriki yıllarda yapılacak  araştırmalar muhtemelen bu iki doğum  şeklinin farklarını daha net ortaya koyacaktır  ancak günümüzdeki bilimsel verilerle kısa  ve anlaşılır şekilde özetlemek gerekirse: - Normal doğum isminden de anlaşıldığı  gibi doğumun normal ve doğal şeklidir.  

Bu nedenle de anne ve bebek açısından en  sağlıklı olanıdır. - Sezeryan aslında doğum şekillerinden  birisi değildir. Doğum tektir, o da normal  doğumdur. Sezaryen DOĞUMUN MÜMKÜN  OLMADIĞI DURUMLARDA VEYA ANNE İLE  BEBEĞİN RİSK ALTINDA OLDUĞU  DURUMLARDA anne ile bebek sağlığını korumak için yapılan bir ameliyatla bebeğin  anne karnından çıkartılmasıdır. "Sezaryen  doğum" denilmesi bu anlamda aslında  doğru değildir sadece doğum kelimesinin  yanlış kullanılmasıdır.

 Doğum kelimesinin  gerçek anlamı "doğurmak" yani "annenin  doğum yapması" anlamındadır. Aslında  sezaryende anne doğum yapmamaktadır,  bebek doktorlar tarafından alınmaktadır.  Gerçek bir "doğum" eylemi yaşanmadığı için bebekte solunum sıkıntısı gibi bazı  problemler sezaryende daha sık  görülmektedir. - Hiçbir gerekçe yokken sadece isteğe  bağlı sezaryen normal doğumdan daha  sağlıklı değildir. Büyük bir karın ameliyatı  ile gerçekleşen bir doğumun normal yolla  bir kaç dikişle gerçekleşen bir doğumdan  daha sağlıklı olması zaten beklenemez.  

Bilimsel veriler de bu yöndedir. - Bir gerekçe varsa yani anne ve bebek  sağlığını tehlikeye sokacak bir durum varsa  veya normal doğum mümkün değilse  BU DURUMDA SEZARYEN FAYDALIDIR. - Sezaryen için bir gerekçe olmadığı  durumlarda annenin NORMAL DOĞUM  YAPMASI HEM KENDİSİ HEM BEBEK  AÇISINDAN DAHA SAĞLIKLIDIR.