Sperm Sayısı Kaç Olmalı?
RANDEVU

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.
Randevu İçin Hemen Arayın!
(Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

Sperm Sayısı Kaç Olmalı?

Sperm Sayısı Kaç Olmalı?

Sağlıklı bir gebelik ortaya çıkabilmesi için birçok unsurun bir araya gelmesi gerekiyor. Kadınlar açısından sağlıklı bir yumurta üretimi olması en önemli unsurdur. Erkeklerde ise sperm kalitesi ve sayısı çok önemlidir. Erkeklerde yetersiz sayıda sperm olursa gebelik ortaya çıkmayabilir. Bu nedenle çocuk sahibi olmak isteyen çiftler sperm sayısı kaç olmalı noktasında bilgi sahibi olmak istiyor.

Öncelikle erkeklerde sperm sayısını etkileyen çok sayıda farklı durum var. Bir erkeğin yaşı, bağışıklık sisteminin kalitesi, sağlık durumu, geçirdiği veya geçirmekte olduğu hastalıklar gibi çok sayıda durum sperm sayısını etkiliyor. Erkeğin sperm sayısı yeterli olmasa çiftler ne kadar cinsel ilişkiye girerse girsin gebelik başarılı olmayacaktır.

Spermlerin sayısını ve vücudun sperm üretimini direkt veya dolaylı olarak etkileyen birçok durum var. Bir erkekte az da olsa sperm üretimi varsa yardımcı üreme teknikleri ile gebelik ortaya çıkabilir. Ancak doğal yollardan gebelik olabilmesi için belirli bir sayıda sperm olması gerekiyor.  Bu durumda gebelik ortaya çıkmadığında erkeğin sperm kalitesine ve sperm sayısına da bakılır.

Gebelik için sperm sayısı kaç olmalı?

Bir erkekte sperm sayısının tek anlamı cinsel birleşme sırasında gebelik ortaya çıkmasıdır. Kadının üreme fonksiyonlarında problem yoksa gebelik ortay acıkabilmesi için erkekte belirli sayıda sperm olması gerekiyor.  Bu durum mililitrelik menide yer alan sperm sayısına bakarak anlaşılabilir.

Gebelik ortaya çıkabilmesi için erkeklerde 1 mililitre meni içinde 15 milyon ile 200 milyon sperm olması gerekiyor. 1 mililitrede 15 milyondan daha düşük sayıda sperm varsa gebelik oluşma olasılığı çok düşüktür.

Sperm incelemesi sırasında ejakülat başına 39 milyondan az sperm olursa bu değer de düşük kabul edilmektedir. 200 milyon üzerinde sperm olması halinde gebelik olasılığı güçlenir. Erkeklerin sperm sayısını ve kalitesini görebilmek için semen analizi denen inceleme yapılır.

Semen analizi sayesinde erkeğin üreme sağlığı konusunda değerlendirme yapılabilir. Semen analizinden kesin sonuç alabilmek için tam donanımlı bir sağlık kuruluşunda belirlenen şartlarda inceleme yapılmalıdır.  Gebelik için sperm sayısı yeterli değilse sperm sayısını arttıracak bazı tedaviler uygulanabilir.

Sperm sayısı nasıl ölçülür?

sperm sayısı nasıl artar?

Erkeklerde sperm sayısını ölçebilmek için meniden alınan örnek incelenir. Öncelikle erkekten mastürbasyon yoluyla taze meni örneği alınarak laboratuvara yollanır. Laboratuvarda yapılan inceleme ile erkeklerdeki sperm sayısı ölçülebilir. Bu uygulama tıp dilinde semen analizi olarak biliniyor.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre erkeklerde sperm sayısının mililitre meni başına 20 milyon değerinde olmalıdır. Semen analizi ile erkeklerin spermleri çok yönlü olarak incelenebilir. Spermlerdeki hareket durumu, spermlerin şekli, ne kadar canlı oldukları gibi birçok konuda inceleme yapılabilir.

Semen analizinde başarılı bir ölçüm yapabilmek için meni örneği vücut sıcaklığında tutulmalıdır. Soğuk veya sıcak bir ortamda bekletilirse sonuçlar yanıltıcı olabilir. Sperm sayısını doğru şekilde ölçebilmek için meni örneği laboratuvara gitmeden en çok 60 dakika önce alınmalıdır. Süre ilerledikçe meni içindeki spermler ölür ve sperm sayısı daha düşük çıkar.

Bunun yanında sperm sayısının düşük olmasına yol açacak başka durumlar da vardır. Erkekler stresli bir şekilde meni örneği verdiyse, laboratuvarda bir hata yapıldıysa, spermleri öldürecek bir madde ile meni örneği temas ettiyse ya da meni örneği kirlendiyse sperm sayısı daha düşük çıkabilir. Doğru sonuç için spermin sağlık kuruluşunda alınması daha doğru olur.  Hasta kendi imkanları ile örneği dışarıda almak isterse 2 saat içinde laboratuvara teslim etmek zorundadır.

Sperm sayısı ve doğurganlık ilişkisi

Erkeklerde sperm sayısı ile doğurganlık yeteneği arasında önemli bir ilişki vardır. Cinsel ilişki sırasında diğer tüm şartlar olumluyken sperm sayısı düşük olursa gebelik oluşmayabilir. Sperm sayısı yanında spermin kalitesi de önem arz eder. Erkeklerde düşük sperm sayısı varsa gebelik olasılığı çok düşüktür. Bu durumda sperm sayısını arttıracak bir tedaviye başvurmak gerekir.

Çiftler ilk etapta sperm sayısına bağlı bir problem olduğunu anlamayabilir. Düzenli olarak korunmasız şekilde 12 aya kadar cinsel ilişkiye girmesine karşın çocuk sahibi olamayan çiftlerde bir inceleme yapılmalıdır. Burada kadınların yumurtalık kalitesi, yumurta sayısı ve yumurta rezervine bakılır. Erkeklerde ise sperm kalitesi, sperm üretimi, sperm sayısı ve hareketliliği gibi birçok detaya bakılır. Sperm sayısı düşükse sperm sayısını arttıracak tedaviler uygulanabilir ya da yardımcı üreme tekniklerine başvurulabilir.

Sperm sayısını arttırmak için neler yapılabilir?

Semen analizi sonucunda sperm sayısı düşük çıkan erkekler için bu sayıyı arttırmak mümkün olur. Öncelikle sperm sayısının artabilmesi için erkeklerin cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı önlem alarak hareket etmesi gerekiyor. Birden çok partnerler cinsel ilişki yaşayan erkekler korunmaya önem vermelidir.

Sperm sayısı farklı hastalıkların etkilediği bir konudur. Bu nedenle genel sağlık açısından her zaman dikkatli olmak ve kontrolleri düzenli yaptırmak önemlidir. Erkeğin özellikle uyku düzeni olmalı, sağlıklı beslenmeli ve günlük hayatta stres seviyesi düşük olmalıdır. Aksi halde sperm sayısı düşebilir.

Alkol, sigara ve uyuşturucu madde bağımlılığı sperm sayısını ve cinsel sağlığı olumsuz etkiler. Hazır gıda ve işlenmiş yiyecekleri tüketmemek gerekir. Aynı zamanda düzenli olarak organik olacak şekilde sebze ve meyve tüketilmelidir.

Erkeklerde sperm sayısının yeterli olması için cinsel yaşam da düzenli olmalıdır. Birkaç günde bir cinsel ilişki yaşanırsa meni yenilenir ve düzenli cinsel ilişki ile sperm sayısı arttırılabilir.

Op. Dr. Kadriye Şener

Op. Dr. Kadriye Şener mesleğini İstanbul Ümraniye'de EvaGyn klinik adlı özel muayenehanesinde icra etmektedir. Anlaşmalı hastanelerimiz deneyimli uzman hekimlerden ve profesyonel kadrodan oluşan, haftanın 7 günü 24 saat kesintisiz hizmet veren, ileri teknoloji ürünlerine sahip olan kadın hastalıkları ve doğum bölümlerimizde doğum gerçekleşmekte ve aileler özel kliniğimizden bebekleriyle mutlulukla ayrılmaktadır.

Yorumlar

    Bir yorum yazınız