Yerleşme Kanaması Nedir, Ağrılı Olur mu?
RANDEVU

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.
Randevu İçin Hemen Arayın!
(Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

Yerleşme Kanaması Nedir, Ağrılı Olur mu?

Yerleşme Kanaması Nedir, Ağrılı Olur mu?

Hamilelik döneminin başladığını gösteren en önemli unsurlardan biri de yerleşme kanamasıdır. Yerleşme kanaması gebelik sürecinin ilk döneminde yumurtanın rahim duvarına yerleştiği ilk dönemlerde ortaya çıkan kanamadır.  Söz konusu kanama yaşanmaya başladığında erken gebelik belirtileri de ortaya çıkmaya başlar.

Yerleşme kanaması ortalama 6-12 gün arasında devam etmektedir. İmplantasyon kanaması olarak da tabir edilen bu kanama her anne adayında belirli bir süre devam etmektedir. Kadınlar bu kanamayla birlikte gebe kaldığına dair bazı belirtileri anlamaya başlamaktadır.

Yerleşme kanaması kadınlarda lekelenme olarak görülen bir kanamadır. Adet döngüsünün başında ya da adet döneminin 1 hafta öncesi yerleşme kanaması görülebilir. Bu durumda adet kanaması ile yerleşme kanaması karıştırılmamalıdır.

Her anne adayında görülen yerleşme kanamasının şiddeti ve süresi değişmektedir. Bazı anne adaylarında 6-7 gün sürerken bazı anne adaylarında da 10-12 gün kadar sürebilir. Yerleşme kanaması çok az görülebileceği gibi fark edilebilecek şekilde de ortaya çıkabilir. Kanama süresi anne adayına göre değişen bir süreçtir.

Yerleşme kanaması ne zaman olur?

Yerleşme kanaması her  kadının merakla beklediği bir süreçtir.  Bu kanama yumurtlama işleminin başarıyla tamamlanmasından sonra 6 ve 12. gün Arasında ortaya çıkmaktadır. En sık olarak 8 ve 9. günde yerleşme kanaması yaşanmaktadır. Yerleşmenin kesin olarak ortaya çıkma zamanı yumurtlamanın gerçekleştiği zamana ve hamilelik için yumurtanın yerleşme dönemine bağlı olmaktadır.

Gebelik dönemi içinde kadınlar vücutta ortaya çıkan tüm değişiklikleri dikkatle takip ederler.  Gebelik denemelerinde yaşanan kanamalar titiz bir şekilde incelenmelidir. Yerleşme kanaması görülen en önemli kanamalardandır ve genellikle kadınlar tarafından ayırt edilmesi zor olan bir kanamadır.  Her 4 kadından bir tanesi yerleşme kanamasını lekelenme şeklinde yaşamaktadır.

Yerleşme kanaması anlaşıldıktan 5-6 gün sonra kadınlar gebelik testi yaparak başarılı bir hamilelik ortaya çıkıp çıkmadığını görebilirler.  Adet kanaması ve yerleşme kanaması birbirine yakın dönemlerde ortaya çıkan bir kanama olduğu için karıştırılan bir süreçtir. Özellikle gebelik planı yapmayan çiftlerde yerleşme kanaması ayırt edilemeyebilir.  Yerleşme kanamasının ortaya çıkacağı zaman dilimi de kadınlara göre değişmektedir.

Yerleşme kanaması hesaplaması nasıl yapılır?

yerleşme kanaması

Yerleşme kanaması hesaplaması anne adayları için karışık bir süreç olabilir. Ancak gebelik planı yapılsa da yerleşme kanamasına yönelik bir planlama yapmaya gerek yoktur.  Genellikle adet kanaması öncesinde 2-4 gün olduğunda yerleşme kanaması yaşanır. Bu süre kişiye göre değişebilir.

Gebelik denemesine süreci planlayan çiftlerde döllenmenin ortaya çıktığı günün net olarak bilinmemesi sebebiyle kanamanın adet dönemine bir gün kala da görülebileceği unutulmaması gereken bir durumdur.

Sperm hücrelerinin uygun koşulları sağlaması durumunda rahim içinde 3 güne kadar canlı kalabilir.  Korunmasız yaşanan cinsel ilişkiden sonra üç gün kadar döllenme gerçekleşebilir. Bu yüzden yerleşme kanamasının ortaya çıktığı tarih kesin olarak hesaplanamayabilir.  Genel olarak yerleşme kanaması her kadında adet dönemine birkaç gün kala görülen bir olgudur.

Yerleşme kanaması hesaplama süreci zor bir durum olduğu için adet kanaması döneminde diğer gebelik belirtileri de takip edilirse bu kanamanın yerleşme kanaması olabileceği düşünülebilir.

Yerleşme kanaması rengi nasıl olur?

Kadınların en zorlandıkları konulardan biri fetüsün yerleşmesine bağlı olarak yaşanan kanama ile üstüne görme kanamasının karıştırılmasıdır.  Bu kanamaları ayırt etmede en önemli unsurlardan biri kanın rengine yönelik bir takip gerçekleştirmektir. Kanın renginin tek başına dikkate alınması yanıltıcı olacaktır.

Bir kadının adet döneminde ortaya çıkan kanaması parlak kırmızı renkte olabilir.   Adet döneminin son gününde ise kahverengi tonlarında bir kanama yaşanır. Gebeliği ortaya çıkaran implantasyon kanamasında ise kanın rengi pembe tonlarındadır ve kan daha soluk bir yapıya sahiptir.  Bu dönemde kahverengi tonlarında bir kanama da görülebilir.

Yerleşme kanamasında ortaya çıkan kan diğer kana göre daha yoğun kıvamda olur. Bunun yanında adet döneminde görülen kanama akışkan özelliğe sahip olur. Kanın rengine bakarak adet kanaması ile yerleşme kanamasını ayırt etmek zor olabilir.  Çünkü kahverengi tonları ve pembe tonlar her iki kanamada da görülebilir. Kanın rengi yanında yapısını da incelemek gerekir. Korunmasız cinsel ilişki yaşanması ve gebelik planlanması durumunda kanama durumunda da bir gebelik testi yapılması doğru olacaktır.

Yerleşme kanamasında ağrı olur mu?

Yerleşme kanaması sürecinde ağrı hissedileceği doğru bir bilgi değildir. Genellikle bir kadın yerleşme kanaması yaşıyorsa ağrı ve sancı şikayetleri görülmez.  Yerleşme kanamasında çok hafif  düzeyde bir sızı görülebilir. Anne adaylarının acı eşiği düşük olması durumunda yerleşme kanamasında ağrı hissedilebilir.

Acı eşiği düşük olan kişilerde fetüsün yerleşme sürecinde yaşanan ağrı hafif düzeyde olur ve genellikle kendini ince bir sızı şeklinde gösterir. Ancak ağrı eşiği yüksek olan kişilerde yerleşme kanamasına yönelik bir ağrı hissi söz konusu olmaz.

Yerleşme kanamasında görülen ağrılar kalıcı ya da uzun süreli ağrılar olmaz. Bu süreçte yaşanan ağrı şikayetleri genellikle birkaç saat içinde kendiliğinden geçecektir. Yani adet kanamasına göre yerleşme kanaması ağrı ve sızıları kısa süreli olur.

İmplantasyon kanamasında yaşanan ağrıları hissedebilen acı eşiği düşük kişiler adet kanamasında çok daha yoğun ve rahatsız edici bir ağrı yaşayacaktır. Her kadında ağrı hissi ve ağrının süresi değişse de şiddetli düşük ve kısa süreli olduğu söylenebilir.

Op. Dr. Kadriye Şener

Op. Dr. Kadriye Şener mesleğini İstanbul Ümraniye'de EvaGyn klinik adlı özel muayenehanesinde icra etmektedir. Anlaşmalı hastanelerimiz deneyimli uzman hekimlerden ve profesyonel kadrodan oluşan, haftanın 7 günü 24 saat kesintisiz hizmet veren, ileri teknoloji ürünlerine sahip olan kadın hastalıkları ve doğum bölümlerimizde doğum gerçekleşmekte ve aileler özel kliniğimizden bebekleriyle mutlulukla ayrılmaktadır.

Yorumlar

 • Avatar of Bahar Hamdi

  Bahar Hamdi

  Merhabalar adete 10/12 gün kala girilen ilişkiden hamilelik oluşur mu ?
  Bu gün adetime daha iki gün varken pembe renginde akıntım oldu yerleşme kanaması olabilir mi ?

  • Avatar of Op. Dr. Kadriye Şener

   Op. Dr. Kadriye Şener

   Gebelik oluşabilir, yerleşme kanaması daha ilerleyen haftalarda olur.Sağlıklı günler dileriz…

 • Avatar of Lale Cebrayılova

  Lale Cebrayılova

  Merheba nasılsınız,ben 21 gündən bir adət görüyorum,implantasyon kanamasını nasıl hesaplarım

  • Avatar of Op. Dr. Kadriye Şener

   Op. Dr. Kadriye Şener

   Adetten 14 gün geri gidilirse yumurtlama günüdür.Sağlıklı günler dileriz…

 • Avatar of Ebru ikiz

  Ebru ikiz

  Adetim 6 gün gecikti bugün karında hafif sızlama ve kanamam var adet mi görüyorum yerleşme kanamadı falan mi ayrica bu sabah test yaptm negatif çıktı

  • Avatar of Op. Dr. Kadriye Şener

   Op. Dr. Kadriye Şener

   Gebelik olsaydı test pozitif çıkardı, muhtemelen adet kanamsıdır.Sağlıklı günler dileriz…

 • Avatar of Zeynep Yılmaz

  Zeynep Yılmaz

  Adetime 7 gün daha var hamilelik planı kuruyoruz yaklaşık 1 aydır folik asit kullanıyorum kanamam ve ağrım var şuan yerleşme kanaması olabilir mi?

  • Avatar of Op. Dr. Kadriye Şener

   Op. Dr. Kadriye Şener

   Hayır yerleşme kanaması daha sonra olur.Sağlıklı günler dileriz…

 • Avatar of Melek kulak

  Melek kulak

  Merhaba hocam adetime 3 gün var ama bende koyu kahverengi kan geldi ama sadece az çamaşırda leke olacak tarzda bu yerleşme kanaması olabilirmi eğer yerleşme kanaması ise ıdrar testinde çıkarmı

  • Avatar of Op. Dr. Kadriye Şener

   Op. Dr. Kadriye Şener

   Yerleşme kanaması 5. haftada olur.Sağlıklı günler dileriz…

 • Avatar of Aysu

  Aysu

  Merhaba benim adet günüme 2 gün var. Ama dün ilk çok az kanama oldu və sonradan kahverengi akıntı oldu ve şuanda da yine pembeye yakın çok az kanama oluyor ama yoğun değil damla damla diyebilirim ve 16.17 gün önce bir ilişkimiz oldu yerleşme kanaması olabilir mi

 • Avatar of Açelya vurgun

  Açelya vurgun

  Merhaba. 9 gün önce ilişkiye girdim bugün 9. Gün 4 günde hafif miğde bulantılarım oldu şuanda miğde bulantılarım var dün kasıklarımda ağrı oldu ve karnımda uzanırken dönerken sancı batma gibi şeyler oluyor kasıklarıma ve karnıma halsiz hissediyorum adetime daha 4 gün kadar var ama adetim zaten gebelerde gecikir ve ağrısız geçer bugün bi kaç saat önce tuvalete gittiğimde bi leke gördüm beyaz bi akıntı ama kanla beraber geldi daha 9. Gündeyim test yapsam çıkar mı veya ne zaman test yapmam gerekir yada ev yöntemi ile şuan birşeyler anlayabilir miyim? Yardımcı olursanız çok sevinirim

 • Avatar of Büşra G

  Büşra G

  Merhaba hocam adet günümden 4 gün gecti kahverengi akıntı şeklinde kanama
  Geldi bu sabah ağrım sızım yok adet dönemindeki gibi, tutunma kanaması olabilir mi?

 • Avatar of İlknur

  İlknur

  Merhaba hocam adetim 4 gün gecikti az önce hafif kanamam oldu kahverengi tarzında ve sancısız kanamam oldu normalde regl dönemlerim çok sancılı ve çok kanamalı geçerdi test yapmadım daha

 • Avatar of Hasret

  Hasret

  Hocam merhaba, adet dönemimdeyim ama hafif hafif lekelenmem var. Arada bir koyu kahve bazen açık renk kan gibi. Test yaptım pozitif ancak kısmen adet sancısı şeklinde ara ara ağrı hissediyorum. Normal mi bu durum. Çok teşekkür ederim cevabınız için

 • Avatar of Hasret öz

  Hasret öz

  Hocam merhaba, adet dönemimdeyim ama hafif hafif lekelenmem var. Arada bir koyu kahve bazen açık renk kan gibi. Test yaptım pozitif ancak kısmen adet sancısı şeklinde ara ara ağrı hissediyorum. Normal mi bu durum. Çok teşekkür ederim cevabınız için

 • Avatar of Ayşe Şanlı

  Ayşe Şanlı

  Merhaba Hocam, 2ay önce doğum yaptım doğumdan sonra hiç adet görmedim… 2 gündür hafif kan geliyor… yerleşme kanaması olabilirmi veya nedir bu kanama

 • Avatar of Melahat yolcu

  Melahat yolcu

  Merhaba ben pcosluyum bu yüzden adet günümü tam belirleyemiyorum
  En son 28 şubatta adet oldum ve bugün 13 nisan normal şartlarda ongün önce adet olmam gerekiyordu bugün çok açık pembe renkta leke geldi size bu yerleşme kanaması olabilir mi ne yapmalıyım teşekkürler

 • Avatar of Cansu akbaş

  Cansu akbaş

  Merhaba adetime 3 gün kala 1/2 damla kahverengi bir lekelenmem oldu test yaptım adetime bir gün kala silik çift çizgi oldu yerleşme kanaması mıydı acaba

 • Avatar of Tulin

  Tulin

  Merhaba
  Adetim bittikten 12 gün sonra 9 gun kahverengi lekelenmem oldu 5 gün kadar bu şekilde lekelenmem devam etti daha sonra daha yoğunlaştı lekelenmem bitti ve 2 gün sonra adet olmam gerekiyordu ama olmadım. Adet günlerimi takip ettiğim bir program var ve programa göre 10 gün sonra adet olmam gerekiyor bu yüzden test yapmadim günümü bekliyorum. Bu neyin sebebidir yerlesme kanamasi olabilir mi test yapmalı miyim

 • Avatar of Nazar

  Nazar

  Adetime 3 gun var ama penbe ile kahvernegi tonlarda akintim var hamilie miyim

 • Avatar of Melike mağara

  Melike mağara

  Merhaba 4 haftalık gebeyim fakat önce leke şeklinde gelen kahverengi bir kan geldi sonrasında hafif koyulaşmaya başladı hafif sırt ağrım ve Kasık ağrım var nedendir acaba ?

 • Avatar of Seher

  Seher

  Hocam benim 3 haftadır karnım kasıklarım belim ağrıyor ve dün pembe leke geldi test yaptım bi çizgi tam diğeri biraz silik çıktı

  • Avatar of Op. Dr. Kadriye Şener

   Op. Dr. Kadriye Şener

   Muayene olmalısınız.Sağlıklı günler dileriz…

 • Avatar of Selda Günerşi

  Selda Günerşi

  Merhabalar
  Regl dönemime 5 gün var , hafif lekelenme var kahverengi ve pembe renk gibi
  Çok hafif de ağrılarım var
  Regl dönemim gecikirse mi test yaptırmalı mıyım

  • Avatar of Op. Dr. Kadriye Şener

   Op. Dr. Kadriye Şener

   Muayene olmalısınız.Sağlıklı günler dileriz…

 • Avatar of Selda Günerşi

  Selda Günerşi

  Merhabalar
  Regl dönemime 5 gün var , hafif lekelenme var kahverengi ve pembe renk gibi
  Çok hafif de ağrılarım var
  Regl dönemim gecikirse mi test yaptırmalı mıyım

  • Avatar of Op. Dr. Kadriye Şener

   Op. Dr. Kadriye Şener

   Muayene olmalısınız.Sağlıklı günler dileriz…

 • Avatar of Maide erdem

  Maide erdem

  Merhabalar 21 günde bir adet görüyorum adetime 5 6 gün varken lekenme yaşadım test yapmalı miyim gebelik düşünüyorduk çünkü hafif hafif kahverengimsi

  • Avatar of Op. Dr. Kadriye Şener

   Op. Dr. Kadriye Şener

   Muayene olmalısınız.Sağlıklı günler dileriz…

 • Avatar of Zeliha Yay

  Zeliha Yay

  6hafhalik hamileyim yerleşme kanaması normal mi?

  • Avatar of Op. Dr. Kadriye Şener

   Op. Dr. Kadriye Şener

   Muayene olmalısınız.Sağlıklı günler dileriz…

 • Avatar of Betül

  Betül

  Mrb adetimin ilk 4 günü lekelenme oldu 3 gün kan geldi sonraki 5 gün tekrar lekelenme oldu ve bittikten 4 gün sonra yine lekelenmem başladı ağrım yok neden olabilir test yaptım silik çıktı ama bu kadar uzun lekelenme olur mu

  • Avatar of Op. Dr. Kadriye Şener

   Op. Dr. Kadriye Şener

   Muayene olmalısınız.Sağlıklı günler dileriz…

 • Avatar of Zeliha karaduman

  Zeliha karaduman

  Mrba hocam bende hamilelik planı yapıyoruz fakat koyu kahverengi leke geliyor bu durum ne olabilir vede Nasıl bir hamilelik planı yapmalıyız

  • Avatar of Op. Dr. Kadriye Şener

   Op. Dr. Kadriye Şener

   Muayene olmalısınız.Sağlıklı günler dileriz…

 • Avatar of Au rede

  Au rede

  Son 14 gündür göğüslerimde çok ağrı ve kasıkları da da hafif ağrılar var ama dün kahve rengi leke den sonra bu gün yoğun kıvamlı kımızı kanamalar oldu

  • Avatar of Op. Dr. Kadriye Şener

   Op. Dr. Kadriye Şener

   Acilen muayenne olmalısınız.Sağlıklı günler dileriz…

 • Avatar of Ayşe cetin

  Ayşe cetin

  Adetim günü gününe gelirken 5 gün geçti ve bugün hafif kahverengi akıntı oldu arkası gelmedi hamile olma ihtimalim varmi

  • Avatar of Op. Dr. Kadriye Şener

   Op. Dr. Kadriye Şener

   evet var.Sağlıklı günler dileriz…

 • Avatar of Gül Boylu

  Gül Boylu

  Merhaba hocam, adetim 9 gün geçti. 4-5 gündür test yapıyorum evde, 2. çizgi 1.ye göre biraz daha silik olarak görünüyor. Dün gece kahverengi lekelenmem oldu ve gece boyu sancı hissettim kasıklarımda, hastaneye gittim kan verdim beta hcg 15,4 çıktı. Gebelik var ama henüz çok yeni dedi doktor. Bugün yine kahverengi akıntım geldi ama düne göre daha koyu renk ve ölçü olarak 1 kaşık kadar ancak vardır. Hâla ara ara damla şeklinde geliyor. Yerleşme kanamasıdır dedi doktor ama içim rahat etmedi pek. Ya da ben kafamda kuruyorum biraz. 2 gün sonra tekrar gideceğim.bircok doktor yerlesme kanamasinin pembe olmasi gerektiginden, kahverengi ve kirmizi olmamasi gerektiginden bahseden yazilar yazmislar. Bu kanamanın böyle koyu kahverengi olması normal midir?

  • Avatar of Op. Dr. Kadriye Şener

   Op. Dr. Kadriye Şener

   Düşük tehlikesi olabilir uzmana görünmelisiniz.Sağlıklı günler dileriz…

 • Avatar of Gizem Arslan

  Gizem Arslan

  Merhaba. Ben gebelik testi yaptım pozitif çıktı. Ama bir haftadır kanama durmadı ve ara ara biraz şiddetli ağrım oluyor. Yerleşme kanaması bu kadar uzun sürer mi yoksa başka bir sorun olabilir mi?

  • Avatar of Op. Dr. Kadriye Şener

   Op. Dr. Kadriye Şener

   Kimyasal gebelik dış gebelik olabilir. Doktora görünmelisiniz.Sağlıklı günler dileriz…

 • Avatar of Hatice

  Hatice

  İyi günler. Adete. Cıkarken 4 gün. Tekrar adet oldum tekrar cıkınca 10 günüm. Önce tam kahve rengi kan geldi sonraki gün kırmızı geliyo hafif ne olabilir

  • Avatar of Op. Dr. Kadriye Şener

   Op. Dr. Kadriye Şener

   Muayene ve usg olmanızı öneririm.Sağlıklı günler dileriz…

Bir yorum yazınız