RANDEVU

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.
Randevu İçin Hemen Arayın!
(Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

Gebelik Hesaplama

GEBELİK HAFTASI HESAPLAMA

Gebelik hesaplaması için SAT (son adet tarihinizin) ilk gününü seçiniz.:

Hamilelik, başta kadınların olmak üzere ebeveyn olmaya hazırlanan kişiler için şüphesiz en özel süreçlerin başında gelir. Hamileliğin öğrenilmesinin ardından adeta 9 aylık bir öğrenme süreci başlar. Yaklaşık olarak 9 ay 10 gün süren hamilelik boyunca, gerek anne adayı gerekse baba adayı, heyecanlı günler geçirirken, yeni bilgiler edinmekten de geri kalmazlar. Bu süreçte ebeveyn adayları, hafta hafta gebelik hesaplama konusunda araştırmaya koyulurlar. Bebeğin, anne karnında gelişimini takip etmek için öncelikle ne zaman hamile kalındığı öğrenilmelidir. Ayrıntılı gebelik haftası hesaplaması yapmak için doktorunuzun yönlendirdiği adımları takip edebileceğiniz gibi çeşitli gebelik haftası hesaplama araçlarından da faydalanabilirsiniz.

Gebelik haftası hesaplaması nasıl yapılır?

Gebelik haftası hesaplama noktasında doğru bilinen bir takım yanlışlar vardır. Gebelik haftası hesaplamak için ilişki yani döllenme tarihi değil, son adet gününün ilk günü baz alınmalıdır. Son cinsel ilişkiye girilen günü baz alarak gebelik haftası hesaplaması yapmak, doğru sonuçlar vermeyeceği gibi istenmeyen durumlara da sebep olabilir. Pek çok kişi cinsel ilişkiye girdiği tarihi hatırlamayabilir veya her kadında yumurtlama döngüsü aynı gün olmayabilir. Bu nedenle kadın doğum uzmanları, döllenme tarihini baz alarak hesaplama yapmayı önermez. Bebeğinizin ne zaman doğacağını ve kaç haftalık hamile olduğunuzu öğrenmek için son regli döneminin ilk gününü dikkate alarak hesaplama yapabilirsiniz.

Bir diğer yöntem ise son adet döneminin ilk gününden üç ay geriye gitmek ve bulunan tarihe yedi gün eklemektir. Örnek vermek gerekirse, son adet döneminiz 11 Haziran’da başladıysa, üç ay geriye gidilerek 11 Nisan tarihi elde edilir ve bu tarihe yedi ekleyerek ne zaman doğum yapacağınızı tahmin edebilirsiniz. Doktorunuz, bu yöntemlerden birini kullanarak gebeliğin bitiş tarihi hakkında bilgi verir. Ancak bu noktada unutulmaması gereken bir durum vardır ki o da, elde edilen veriler tahminden ibaret olduğudur. Hamilelik dönemi boyunca yaşanan biyolojik etkiler, gebeliğin erken ya da geç bitmesine neden olabilir. Hamilelik ayı hesaplamaya göre, hamilelik haftası hesaplamak daha verimli bir durumdur. Çünkü tıbbi anlamda gebelik haftası takvimi oluşturmak için tercih edilen yöntem, gebeliğin ay ay değil hafta hafta hesaplanmasıyla yapılır.

Ultrason ile gebelik hesaplama nasıl yapılır?

Kişiler bazen, son adet gördüğü tarihi hatırlamayabilir, kişinin düzensiz adet takvimi olabilir, adet dönemi gecikmiş olabilir veya gebeliğin başladığı dönem hakkında çeşitli şüpheler bulunuyorsa, kişiler mutlaka bir doktordan yardım almalıdır. Doktor, bu gibi durumlarda hamilelik sürecini tespit etmek için ultrasonografi yöntemine başvurur. Ultrasonografi yöntemiyle elde edilen veriler ışığında, gebeliğin başladığı tarih öğrenilebilir. Bu yöntemle kişinin uterusunun boyutu, her muayene sırasında ölçülür ve iki verinin birleşimi sonucunda gebelik süresi tespit edilerek, doğum tarihi hakkında bir tahmin yapılabilir.

Gebelik hesaplama cetveli nedir?

Erkeğin, ilişki esnasında kadının vajinasına boşalması karşısında yumurtaya ulaşan tek bir sperm, döllenme sonucunda gebelik oluşturur. Sperm, yumurtalıkla canlı kalabileceği için bu durum döllenmenin zamanını değiştirir. Döllenmenin ardından 8 gün geçmesi üzerine kanda Beta HCG düzeyinde artış yaşanır. Progesteron hormonunun sürekli olarak salgılanmasını sağlayan Beta HCG, hamileliğin 7 ila 12. haftasına kadar sürekli olarak artarak devam eder. Başlarda kanda artan Beta HCG, daha sonra idrarda görülür ve bu sayede idrar testinde veya kan testinde gebeliği tespit edilebilir. Gebeliğin öğrenildiği andan itibaren takip süreci başlar. Ancak bazen ay ay gebelik takibi yapmak zorlayıcı olabilir. Bu yüzden genelik takibini hafta hafta hesaplamak daha kolay ve verimli olacaktır.

Hamilelik sürecini takip etmeyi kolaylaştıran çeşitli unsurlar bulunur. Bunlardan biri de gebelik cetvelidir. Gebelik süreci, tıbbi olarak genellikle hafta hafta takip edilir. Ebeveynler bazen haftalık olarak takip ederken kaçıncı ayda olduklarını hesaplamada güçlük çekebilir. Bu durumda gebelik haftası hesaplama takvimi, hafta hafta gebelik takip etmekte ve kaçıncı aya karşılık geldiğini kolaylıkla öğrenme de yardımcı olacaktır.

  • 4 ila 5 haftalık gebelik: 1 aylık
  • 8 ila 9 haftalık gebelik: 2 aylık
  • 12 ila 13 haftalık gebelik: 3 aylık
  • 16 ila 17 haftalık gebelik: 4 aylık
  • 20 ila 21 haftalık gebelik: 5 aylık
  • 24 ila 25 haftalık gebelik: 6 aylık
  • 28 ila 29 haftalık gebelik: 7 aylık
  • 32 ila 33 haftalık gebelik: 8 aylık
  • 36 ila 37 haftalık gebelik: 9 aylık
  • Haftanın son dönemi ise 9 ay 10 günlük hamilelik sürecine tekabül etmektedir.

Hamilelik kaç hafta, kaç gün sürer?

Pek çok kişi tarafından bilinse de farklılık gösterme ihtimali çok yüksek olan hamileliğin kaç hafta veya kaç gün sürdüğü konusu, ortalamaya göre 9 ay 10 gün şeklinde açıklanmaktadır. Bilimsel verilere göre zamanında olarak değerlendirilen bir gebelik, 40 hafta, 280 gün sürer ve bu da 9 ay 10 güne karşılık gelir. Bebeğin doğum günü hesaplaması, son adet gününden ortalama olarak 40 hafta sonrası olarak yapılır. Bu süre, hamilelik sürecinde yaşanan biyolojik etkenlere, genetik faktörlere göre değişerek iki hafta önce veya sonra olarak değişebilir.