Rahim Filmi (HSG) Nedir?
RANDEVU

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.
Randevu İçin Hemen Arayın!
(Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

Rahim Filmi (HSG) Nedir?

Rahim Filmi (HSG) Nedir?

Rahim filmi (HSG) baba adayının spermi ile anne adayının yumurtasının buluşmasında görev alan tüpler ve rahim boşluğunun detaylı olarak incelenmesi adına çekilen röntgen filmine verilen isimdir. Bu uygulama anne adayında rahim boşluğunu görüntüleme amaçlı kullanılan bir tanı yöntemidir.  Histerosalpinggografi isimli bu yöntemde rahim tüplerinde ortaya çıkan tıkanıklık, darlık ve genişleme gibi durumlar saptanabilir. Amaç rahim şekli ve boşluğuyla ilgili anne adayında kalıtsal bir problem olup olmadığına bakmaktır. Aynı zamanda sonradan ortaya çıkan polip ve miyom oluşumu da incelenir.

Uygulama sırasında anne adayının rahim içine radyoopak özel bir sıvı verilir. Daha sonra rahim için ve fallop tüpleri röntgeni çekilir. Daha sonra çekilen film üzerinden rahim ve tüpler detaylı olarak değerlendirilir. Uygulamada rahim içine verilen ilaçtan sonra alt karon bölgesi radyolojik olarak görüntülenir.  Bu uygulama histero anlamına gelen rahim, salpingo anlamına gelen tüpler ve grafi anlamına gelen görüntüleme kelimelerinin birleşiminden bir araya gelir. Uygulama sayesinde kısırlık konusunda ciddi tanı süreci hayata geçirilebilir.

Rahim filmi hangi durumlarda istenir?

Rahim filmi genel olarak infertilite yani kısırlık sürecinin araştırılması için istenir. Anne adayının rahim içinde perde, myom, polip gibi oluşumların var olup olmadığı incelenir. Aynı zamanda rahim yapısı, rahim içi yapışıklık durumu ve tüplerdeki açıklık durumuna bakılır.  Anne adaylarında kontrast maddeler tüplerden geçerken fallop tüplerinde hafif tıkanıklıklar olabilir. Bu tanı yöntemi sayesinde 6 ay içinde gebelik başarısı artabilir.

Okuyalım: Polip Nedir Belirtileri Nelerdir?

Rahim filmi şu dönemlerde önerilir;

  • Çocuk sahibi olamayan anne adaylarının fallop tüplerinin tıkanık olup olmadığını saptamada kullanılır.
  • Kadınlarda tekrarlayan düşük vakalarında rahimde ortaya çıkan yapısal bozuklukların araştırması için kullanılır.
  • Daha evvel kürtaj geçiren ve rahim için operasyonlarından sonra adet kanamaları azalan veya kesilen hastalarda rahim içi yapışıklık olup olmadığına bakmak için incelenir.

Yani rahim filmi yani HSG kısırlık, düşük, kanser, kapalı kanal gibi tüm sağlık sorunlarının belirlenmesinde kullanılır. Bir kadında rahim tüpleri kapalı olursa hamilelik olasılığında azalma olur. Rahim filmi kısaca hamileliğe engel bir durum olup olmadığına bakmak için kullanılır. İnceleme sonucunda planlanan tedavi ile anne adayının gebelik olasılığı arttırılır.

Rahim filmi nasıl çekilir?

Rahim Filmi (HSG)

Rahim filmi özel bir röntgen filmidir. Çekim işleminden önce kadın röntgen masasına uzanarak bacaklarını kendine doğru toplar.  Doktor da jinekolojik muayene sırasında kullandığı spekulum isimli aleti vajina içine yerleştirilir. Daha sonra vajina ve rahim ağzı özel bir solüsyon ile temizlenir. Ardından rahim ağzı bir alet ile tutulur ve rahim düz pozisyona getirilir.

Bu süreçten sonra kadının rahim ağzına ince bir kateter yerleştirilir. Kateter üzerinden kadının rahim içine gerekli sıvı verilir. Daha sonra bu sıvı rahim ve tüplerden geçer. Bu süreç skopi ile takip edilir. Ardından film çekimi yapılır. Daha sonra anne adayına yerleştirilen tüm cihazlar sırasıyla toplanır. Bu uygulamadan sonra rahim filmi tamamlanır. Rahim filmi çekimi ortalama 10 dakika kadar sürer. Söz konusu sıvı rahim içinden sonra tüplere ve ardından tüplerde tıkanıklık yoksa karın boşluğuna doğru yayılır. Bu sayede karnın alt bölgesi röntgen ile incelenebilir.

Rahim filmi ne zaman çekilmelidir?

Rahim filmi incelemesinde en doğru sonucu elde etmek için çekim zamanı çok önemlidir. Yani HSG öyle her zaman yapılacak bir uygulama değildir. Rahim filminin çekilmesi için en uygun zaman dilimi adet kanaması sonrasıdır. Adet kanamasından birkaç gün sonra bu uygulama yapılabilir.  Çünkü bu süreç gebelik olasılığının olmadığı dönem olduğu için tercih edilir.

Anne adayında rahim içinde incelemeye uygun incelik adet kanamasından sonraki birkaç gün olur. İlerleyen günlerde ise rahim içinde kalınlık artar.  Bu durumda uzmanların rahim içini değerlendirmesi zorlaşabilir.  Bu durumda görüntü net olmaz. Aynı zamanda adet dönemi içinde enfeksiyon ve endometriozis hastalığı riskleri sebebiyle rahim filmi çekilmez.

Rahim filmi ağrılı bir işlem mi?

Gelişmiş bir inceleme metodu olan rahim filmi acı ve ağrısız bir işlemdir. Ancak uygulama sırasında kontrast madde olan sıvı tüplerden geçerken hafif düzeyde bir ağrı hissi olabilir. Bu ağrı çok düşük seviyede ve çok kısa sürelidir.  Hastaya HSG çekimi genel anestezi altında yapıldıysa bir acı veya ağrı hissi olmaz.

Yani HSG ağrısı kısa sürekli ve kısmı bir ağrıdır. Hiçbir şekilde hastanın dayanamayacağı bir ağrı değildir. Ağrı hissi de kişiye göre değişiklik gösterebilir. Çekim sırasında kasılmaları engellemek adına ortalama 1 saat öncesinde ağrı kesici alınması önerisinde bulunulabilir.

Rahim filminde tüpler kapalıysa ne yapılır?

Rahim filminin çekilme sebeplerinden biri de fallop tüplerinde tıkanıklık olup olmadığına bakmaktır. Tüplerin kapalı yani tıkanık olması durumunda kesin tanı için laparoskopi yapılmalıdır. Özellikle iki tüpte de gebeliğe engel olacak tıkanıklık varsa cerrahi operasyonla tüplerin açılması gerekir. Ancak kadınlarda sıvıya tepki sebebiyle farklı nedenlerle tüplerden sıvı geçmeyebilir.  Rahim filmi tek başına tüplerin tamamen tıkanık olduğu anlamına gelmez.

Rahim filmi yan etkileri var mı?

Rahim filmi hiçbir yan etki ve risk barındırmayan bir tanı yöntemidir. Bazı hastalarda çok düşük risklere bağlı alerjik reaksiyon görülebilir.   Uygulama tamamen steril bir ortamda yapıldığı için enfeksiyon riski yoktur. Bu yüzden yan etkiler de hiçbir şekilde görülmez.

Rahim filminden sonra kadınlarda lekelenme gibi çok az miktarda vajinal kanam görülebilir. Bu kanamalar kısa bir süre sonra kendiliğinden geçer. Anne adayı inceleme sırasında kasılırsa sonrasında bir iki gün kasık ve bel ağrısı olabilir. Bu ağrılar da birkaç gün sonra kendiliğinden ortadan kalkar.

Op. Dr. Kadriye Şener

Op. Dr. Kadriye Şener mesleğini İstanbul Ümraniye'de EvaGyn klinik adlı özel muayenehanesinde icra etmektedir. Anlaşmalı hastanelerimiz deneyimli uzman hekimlerden ve profesyonel kadrodan oluşan, haftanın 7 günü 24 saat kesintisiz hizmet veren, ileri teknoloji ürünlerine sahip olan kadın hastalıkları ve doğum bölümlerimizde doğum gerçekleşmekte ve aileler özel kliniğimizden bebekleriyle mutlulukla ayrılmaktadır.

Yorumlar

    Bir yorum yazınız