Bartholin Kisti Nedir, Belirtileri Nelerdir?
RANDEVU

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.
Randevu İçin Hemen Arayın!
(Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

Bartholin Kisti Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Bartholin Kisti Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Vajinanın hem sağ hem de sol yanlarında bulunan bezeler Bartholin bezeleri olarak adlandırılmaktadır. Kızlık zarının hemen üst kısmında yer alan bu kistler 2.5 cm kadar uzunlukta, 0.5 mm kadar büyüklüktedir. Bartholin kisti, bezelerin vajinaya açılma görevi olan kanallarda tıkanıklık olması durumunda ortaya çıkar. Bu kist bazı durumlarda apseyle karıştırılabilmektedir.

Bu kist tek bir tanesinde olabileceği gibi iki Bartholin bezesinde de ortaya çıkabilir. Bezlerde bir iltihaplanma görülürse ya da tıkanma olursa kist sorunu ortaya çıkabilir. Bu bezlerin görevi cinsel ilişki sırasında vajinayı kayganlaştıran birtakım salgılar salgılamaktır. Bölgede enfeksiyon oluştuktan sonra bir tıkanma görülürse bezlerin büyüklüğü 5 cm kadar büyümektedir. Tıkanıklığa bağlı olarak boşalması gerçekleşmeyen sıvılar zamanla birikir ve kist oluşumuna döner.

Bartholin kistinin nedeni çok çeşitli olabilir. Kistin kanalları tıkandıktan sonra vajinanın kayganlaşması için salgılanan sıvılar içeride birikebilir. Bu durum da bir süre sonra kendini kist oluşumu üzerine göstermektedir.  Kistin erken tanı ve tedavisi çok önemlidir.

Bartholin kisti tanısı nasıl konur?

Bartholin kisti tanısı koyulabilmesi için öncelikle fiziki muayene yapılması gerekiyor. Bu kist genel olarak bir ağrıya sebep olmadan ortaya çıkar. Kistin büyüklüğü ise bir bezelyeden mandalina büyüklüğüne kadar değişebilir.

Bartholin kisti kadınların sosyal hayatını olumsuz etkiler ve yaşam konforunu büyük oranda düşürür. Dış genital bölgede ağrı yaşanmasına sebep olabilir. Bunun dışında  bölgede kızarıklık, hassasiyet gibi şikayetler de görülür. Hastalarda oturma ya da yürümede güçlük olabilir. Bazı kişilerde ateş ya da halsizlik olarak ortaya çıkabilir.

Menopoz dönemi sonrasında bartholin bezi büyümesi görülürse kansere dönüşme riski vardır. Bu durumda mevcut kist hemen alınarak inceleme adına patolojiye gönderilir.  Vajina bölgesinde belirttiğimiz şikayetlerden biri ya da birkaçı varsa, cinsel ilişki sırasında  ıslanma sorunları yaşıyorsanız hemen bir uzmana görünmelisiniz.

Bartholin kisti tanısı koyulabilmesi adına öncelikle pelvik muayene yapılır. Tanı için muayene dışında bir yöntem yoktur. Apse olması durumunda ise altta yatan nedeni belirlemek adına kültür testi yapılarak sonuç elde edilebilir.

Bartholin kisti belirtileri nelerdir?

bartholin kisti belirtileri

Bartholin kisti her kadında farklı belirtilerle ortaya çıkabilir. Ayrıca kistin çok küçük olması durumunda hiçbir belirti ortaya çıkmayabilir.  Kist ne kadar büyük olursa şikayetler de o oranda artacaktır.

Bartholin kisti belirtileri şu şekildedir;

 • Vajina dudaklarında şişme görülmesi,
 • Dış genital bölgede şiddetli ağrı yaşanması
 • Vajina çevresinde kızarma olması
 • Yürüme ya da oturmakta zorlanma
 • Cinsel ilişki anında acı, yanma ya da ağrı duyma
 • Cinsel ilişkiye girememe
 • Kist oluşan bölgede sıcaklık ve hassasiyet oluşması
 • Ateş şikayeti
 • Halsiz hissetme gibi belirtiler söz konusudur.

Bu saydıklarımız kolay fark edilebilecek belirtiler arasındadır. Ayrıca  iltihaplı akıntı,  günlük hareketlerde zorlanma gibi şikayetler de ortaya çıkabilir.

Bartholin kisti tedavisi nasıl yapılır?

Bartholin kisti şüphesi olan kadınlar en kısa sürede uzman bir doktora muayene olmalıdır. Kistin bulunduğu bölgede enfeksiyon görülürse  doktorunuz antibiyotik tedavisi gerçekleştirerek sorunu ortadan kaldıracaktır.  Bunun dışında apsenin boşaltılması ya da ağrı kesici kullanımı gibi tedavi süreçleri de olabilir.

Kist oluşumu durumunda tedavi için hastanın şikayetlerine bakılır. Küçük boyutlarda bir kist olan kişilerde büyüme eğilimi de yoksa hastanın şikayetleri de söz konusu değilse tedaviye başlanmaz. Bu durumda hastanın rahat olması için bazı öneriler sunulacaktır.

Bartholin kisti tedavisi, hastanın şikayetleri olması durumunda cerrahi operasyon olarak gerçekleştirilir. Genellikle ameliyatla kist alınır.  Bu işlem yapıldığında hasta aynı gün hastaneden taburcu olabilir. Ayrıca birkaç gün evde dinlendikten sonra günlük hayatınıza dönebilirsiniz.

Bu kistin alınması durumunda doğurganlığın olumsuz etkileneceğine dair yanlış bir algı vardır. Bartholin kisti cerrahi işlemle alındığında gebe kalmaya bir engel durum olmaz. Ayrıca kadınlar bu kistleri alınsa da normal yolla doğum yapabilmektedir.

Ameliyat sırasında Bartholin bezlerinde ufak hasarlar oluşabilir. Bu durumda vajinal kuruluk şikayetleri oluşabilir. Ancak bu profesyonel bir cerrah elinde en aza indirilecek bir risktir.  Bölgede enfeksiyon gerçekleştiyse kısa süre içinde tedavi başlamalıdır.  Enfeksiyon ortadan kaldırıldıktan sonra cerrahi operasyon seçenekleri de masaya yatırılmaktadır.  Bartholin kisti tedavisi için erken tanı ve erken tedavi özellikle ilerleyen yaşlarda önem taşır.

Bartholin kisti varken cinsel ilişkiye girilir mı?

Bartholin kisti sorunu olan kişilerin cinsel ilişkiye girmesinde bir engel yoktur. Kist olması ya da kist tanısı konması cinsel yaşam açısından bir engel değildir. Ancak kist çok büyük bir boyuttaysa cinsel ilişki konforunu olumsuz etkileyebilir.

Büyük boyutta kistte cinsel ilişki sırasında acı, ağrı,  yanma ya da batma hissi şikayetleri olabilir. Bu şikayetler hastalarda cinsel ilişkiden soğuma gibi sonuçlar ortaya çıkarabilir.  Kist görülen bölgede ek olarak apse oluştuysa cinsel ilişkiye girerken çok büyük sıkıntılar yaşanabilir. Ağrı hissi apse olması durumunda çok daha yüksek seviyede olacaktır.

Uzmanlar Bartholin kisti sorunlarında tedavi süreci boyunca cinsel perhiz uygulamasını önermektedir. Bu bir zorunluluk olmasa da hastaların kendini cinsel ilişki sırasında rahat hissetmesi ve cinsel ilişki konforunu bozmaması adına gereklidir.

Bartholin kisti belirtileri ortaya çıktığında en kısa zamanda pelvik muayene için bir uzmana gitmelisiniz. Tanı sonrasında hemen gerekli tedavi planlanır ve gerekli olması durumunda cerrahi operasyon yapılır.

Op. Dr. Kadriye Şener

Op. Dr. Kadriye Şener mesleğini İstanbul Ümraniye'de EvaGyn klinik adlı özel muayenehanesinde icra etmektedir. Anlaşmalı hastanelerimiz deneyimli uzman hekimlerden ve profesyonel kadrodan oluşan, haftanın 7 günü 24 saat kesintisiz hizmet veren, ileri teknoloji ürünlerine sahip olan kadın hastalıkları ve doğum bölümlerimizde doğum gerçekleşmekte ve aileler özel kliniğimizden bebekleriyle mutlulukla ayrılmaktadır.

Yorumlar

  Bir yorum yazınız