Miyom Nedir, Belirtileri Nelerdir, Tedavisi Var mı?
RANDEVU

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.
Randevu İçin Hemen Arayın!
(Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

Miyom Nedir, Belirtileri Nelerdir, Tedavisi Var mı?

Miyom Nedir, Belirtileri Nelerdir, Tedavisi Var mı?

Kadınların rahim bölgesinde kas dokusu üzerinde ortaya çıkan iyi huylu tümör oluşumları miyom ismiyle biliniyor.  Bu yapılar kanser özelliği taşımıyor ve kadınlarda en yaygın olarak görülen rahatsızlıklar arasında bulunuyor. Miyom oluşumları en yayın 30-40 yaş arasında görülüyor. Yani ergenlik ve gençlik döneminde görülme olasılığı çok nadirdir. Bu oluşumlar hormon değişimleri sebebiyle ortaya çıkar.

Yapılan araştırmalar miyom oluşumlarının östrojen hormonuna bağlı büyüme gösterdiğini ortaya koyuyor. Yani östrojen hormonu sebebiyle miyomlarda büyümeler gözleniyor. 30-40 yaşları arasında büyüme eğilimi olsa da menopoz döneminden sonra küçülmeye başladığını gözlüyoruz. Bir miyom oluşumu menopoz döneminden sonra büyümeyi sürdürüyorsa kötü huylu olma olasılığı olabilir. Bu durumda yakından incelemek ve takip etmek gerekir.

Miyom belirtileri nelerdir?

 • Adet döngüsünün olandan kısa olması
 • Uzun süren adet kanaması yaşama
 • Aşırı düzeyde adet kanaması şikayetleri
 • Karın bölgesinin baskı şikayetleri
 • Sindirim sistemi problemleri yaşamaya başlama
 • Ara kanamaların daha fazla görülmesi
 • Anemi şikayetleri ve demir eksikliği tanısı
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı yaşama
 • Cinsel ilişki sonrasında geçmişte olmayan kanama şikayetleri
 • Kabızlık ve tuvalet sırasında makatta ağrı
 • İdrara daha fazla çıkmaya başlama
 • Kısırlık tanısı koyulması
 • Karın, bacak ya da sırtta ağrı
 • Düşük olarak biten hamilelik yaşanması
 • Tuvalet sırasında mesanenin %100 boşalmaması

Miyım tanısı nasıl konur?

miyom tedavisi

Miyomlar genel olarak çok büyük bir şikayet oluşturmadığı için özellikle tanısı yapılan oluşumlar değildir. Genellikle kadınların rutin sağlık kontrolleri sırasında ortaya çıkar. Vajinal muayeneye giren kadınlarda bu yapılar görülebilir.

Aynı zamanda belirtiler çok rahatsız edici hale geldiyse görüntüleme yöntemleri ve testler uygulanarak da tanı yapılabilir. Testlerde kanama bozukluğu ve tiroid bozukluğu incelenir. Aynı zamanda ultrasonografi ile rahim içindeki miyomlar incelenir. Kesin miyom teşhisi için bazı vakalarda MR incelemesi gerekir.

Miyom incelemesinde en yaygın tanı araçlarından biri de histerosonografidir. Bu uygulamada rahim içine bir sıvı aktarılır ve daha sonra değerlendirme yapılır.

Miyom tanısı sırasında miyomların boyutu, mevcut risk durumu ve sayıları da saptanır. Böylece de kişiye özel bir tedavi seçeneğine bakılır.

Miyom tedavisi nasıl yapılır?

Kadınlarda miyomun boyutu, hastada ortaya çıkan şikayetler ve mevcut incelemeler sonrasında görülen risk faktörlerine göre farklı tedavi seçenekleri uygulanır. Hafif düzeyde seyrede miyomlar düzenli olarak izlenir. Ancak günlük konforlu etkileyen şikayetler mutlaka tedavi edilmelidir.

Miyom tedavisi seçenekleri şöyledir;

 • İlaçla miyom tedavisi

Kadınlarda progesteron ve östrojen hormonu üretimini yavaşlatan ilaçlar sayesinde adet kanamasının sona ermesi sağlanır. Bu durumda miyom yapılarında da küçülmeler görülmeye başlar.

 • Rahim içi araçla miyom tedavisi

Hastanın rahmine progestin salgılama görevi olan bir araç yerleştirilir. Özellikle aşırı kanama şikayetleri oluşturan miyomlarda kanama şikayetlerinin ortadan kalkmasını sağlar.

 • Radyofrekansla miyom tedavisi

Hastaya radyofrekans enerjisi verilerek miyom oluşumlarının ısı artışına bağlı küçülmeye başlaması sağlanır. Miyom oluşumlarını küçültmek için bu oluşumların içine iğne yardımıyla girildikten sonra radyofrekans enerjisi verilir.

 • Embolizasyonla miyom tedavisi

Miyomun büyümesine yol açan damarlara giden kan akışı kesilir. Bu sayede miyomun zamanla küçülmeye başlaması sağlanır.

 • Miyotektomi

Kapalı ameliyatla miyom oluşumlarının ortadan kalkması sağlanır.  Öncelikle miyom yapılarına cerrahi işlemle girilir. Boyutu büyük olan miyom yapılarını ortadan kaldırarak ilerleyen dönemdeki tehlikeler de önlenmiş olur.

 • Histerektomi

Bu uygulamada miyom oluşumları giderilemiyorsa rahim tamamen alınır. Bu tekniğin popüler olmasının sebebi miyom oluşumlarının etkisinin kesin olarak ortadan kalktığı tek tedavi seçeneği olmasıdır. Ancak histerektomi sonrası kadınlarda gebelik olasılığı ortadan kalkar.

 • Histerekopik miyomektomi

Bu uygulamada histeroskop isimli bir cihaz ile rahim içine girilir. Daha sonra vajen yoluyla rahim içinde bulunan tek bir miyom uygulaması varsa buradaki miyomlar alınır. Her miyom türünde uygulanabilecek bir tedavi seçeneği değildir.

Yapılan araştırmalar miyom oluşumlarının kansere dönme ihtimalinin maksimum %0.5 olduğunu gösteriyor. İyi huylu olarak gösterilseler de takip edilmeleri gerekir. Özellikle menopoz döneminden sonrası sıkı şekilde takip edilmelidir.

Miyom tedavisi hangi durumlarda yapılır?

Miyomlar iyi huylu oluşumlar olduğu için tehlikeli olarak görülmez. Yani kadınlarda bir şikayete yol açmadığı sürece miyom tedavisi yapılmıyor. Yine de bu miyomlar düzenli olarak doktor gözetiminde takip ediliyor. Hastanın miyom oluşumlarında büyüme ve şekil değişikliği olursa tedavi düşünülür. Aynı zamanda miyomların günlük hayata olumsuz etkisi de artmalıdır.

Tedavi sürecinde miyom oluşumunun rahmin hangi bölgesinde olduğuna bakılıyor. Bunun yanında ortaya çıkardığı şikayetler de dikkate alınıyor. Tüm bu süreçlere bağlı olarak miyom tedavisi planlanıyor. Tedavi sürecinde ilaçlarla yapının küçültülmesi ve şikayetlerin azalması sağlanabilir. Nihai tedavi olarak da ameliyat ile oluşumun alınması sağlanır.

Miyom şu durumlarda tedavi edilir;

 • Kansızlık derecesinde adet kanaması yaşanması (Aşırı adet kanaması)
 • Günlük hayatı olumsuz etkileyecek ağrı şikayetleri
 • Kısırlık sebebi olarak saptanması
 • İdrar ve dışkılamada problemler oluşturması
 • Yaşam konforunu bozacak şikayetler ortaya çıkarması gibi durumlarda tedavi planlanmalıdır.

Miyom tedavi edilmezse ne olur?

Miyom yapıları genellikle tedavi edilmeyen iyi huylu tümör oluşumlarıdır. Ancak bazı durumlarda günlük hayatı olumsuz etkileyebilen bir hale gelebilirler. Bu durumda mutlaka tedavinin yapılması gerekir. Miyomlar adet kanamalarının yoğun ve uzun sürmesine yol açıyorsa tedavi edilmelidir. Aynı zamanda ağrı gibi şikayetlerde de tedavi edilmelidir. Tedavi edilmediğinde şikayetlerde artış olur ve adet kanaması yoğun olduğunda kansızlık şikayetleri de yaşanabilir.

Bu yüzden adet kanamalarında tedavi kısa süre içinde yapılmalıdır. Miyom tedavisi için doktorunuzdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Op. Dr. Kadriye Şener

Op. Dr. Kadriye Şener mesleğini İstanbul Ümraniye'de EvaGyn klinik adlı özel muayenehanesinde icra etmektedir. Anlaşmalı hastanelerimiz deneyimli uzman hekimlerden ve profesyonel kadrodan oluşan, haftanın 7 günü 24 saat kesintisiz hizmet veren, ileri teknoloji ürünlerine sahip olan kadın hastalıkları ve doğum bölümlerimizde doğum gerçekleşmekte ve aileler özel kliniğimizden bebekleriyle mutlulukla ayrılmaktadır.

Yorumlar

  Bir yorum yazınız