28, 29, 30, 31, 32 Haftalık Gebelik
RANDEVU

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.
Randevu İçin Hemen Arayın!
(Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

28, 29, 30, 31, 32 Haftalık Gebelik

28, 29, 30, 31, 32 Haftalık Gebelik

Gebelik sürecinde artık bir dönüm noktasına girdiniz. Bebeğiniz artık tam olarak size mesaj veriyor ve sizi artık anlıyor. İşte en heyecanlı ve rahat dönemler olabilecek 28,29,30,31,32 haftalık gebelik serüvenleriniz;

28. hafta

Bu hafta, üçüncü trimesterinize başlıyorsunuz. Rahatlayın ve biraz dinlenin, çünkü bu bebeğinizin akciğer gelişiminde önemli bir aşamadır. Bir kitap okuyun, papatya çayı için veya yatıştırıcı bir müzik dinleyin.

Bebeğiniz 28. haftanızda hızlı bir şekilde büyüyor, çünkü kilo alıyor ve güzelce dolduruyor. Bebeğiniz şimdi taçtan topuğa yaklaşık 14.80 inç ve yaklaşık 2.22 kilo veya 1kg ağırlığında. Bebeğiniz pratik nefesleri almaya devam ediyor.

Akciğerlerinin içine ve dışına amniyotik sıvı soluyor ve onu da yutuyor. Ayrıca emebilir, göz kırpabilir, yuvarlanabilir, tekmeleyebilir, kavrayabilir ve hıçkırabilir. Bebeğinizin beyni değişiyor. Yumuşak ve pürüzsüz bir şekilde yuvarlanmış olmaktan, yüzeyinde tanıdık oluklara ve girintilere sahip olmaya dönüşüyor. Bebeğinizin saçları uzuyor olabilir.

Çatlak izleri şimdi karın karnınızda, göğüslerinizde, kalçalarınızda ve uyluklarınızda görünebilir. Onların oluşmasını engellemek için yapabileceğiniz hiçbir şey yok.

Masa başı bir işiniz varsa, çalışma istasyonunuzu size uyacak şekilde düzenleyin. Bilgisayar koltuğunuzun günde birkaç kez ayarlanması gerekebilir.

Kolostrum, sarımsı renkli kalın bir sıvıya açık olan ve antikorlarda çok yüksek olan anne sütünün erken bir şeklidir. Göğüslerinizin erken emzirmeye başladığının ve bebeğiniz için süt üretmeye hazırlandığının bir işaretidir.

29. hafta

29. haftada, bebek artan enerji seviyeleri sayesinde biraz kalabalık hissetmeye başlıyor. Şimdiye kadar, muhtemelen bebeğin hareket ettiğini hissederek kişiliğinin bir önizlemesini alıyorsunuz.

Bebeğinizin solunum yolları daha da olgunlaşıyor. Küçük ağaç benzeri yapılarla, bronşiyoller ve alveollerin sayısı artmaktadır. Erken doğarsa hayatta kalma şansı artıyor. Doktorunuzun bebeğin hangi pozisyonda olduğunu söylemesi zordur çünkü kemikli bir kafa yuvarlak bir tabanla kolayca karıştırılabilir ve bebeğiniz çok hareketli olabilir, hangi yöne baktığını kesin olarak söylemeyi zorlaştırır.

3. trimester, birçok kadının vücut ısısında gerçek bir değişim fark ettiği bir zamandır. Kendinizi sıcak basmaları yaşarken, herkes neredeyse titrerken klimaya dönerken bulabilirsiniz. Vücudunuz ekstra ağırlık taşıyor ve bebeğin pozisyonuna bağlı olarak, her şeye ve her şeye baskı yapıyor. Ayrıca, eklemleriniz ve bağlarınız doğuma hazırlanırken daha yumuşak ve daha rahat hale geliyor. Ayrıca, şimdiye kadar, bebek sadece çok fazla hareket etmekle kalmıyor, aynı zamanda dolgunlaşıyor.

Hangi seviyede olduğunu belirlemek ve demir takviyelerine ihtiyacınız olup olmadığını bilmek için şu anda bir kan testine ihtiyacınız olacak. Ayrıca kan grubunuzun kontrol edilmesi ve bir antikor taramasının yapılması gerekebilir.

30. hafta

30. haftada, bebeğin pozisyonu hala baş üstüdür. 30 haftalık fetüsünüz yaklaşık 1 pint amniyotik sıvı içinde rahatça yüzüyor. Orada sıkışık görünebilir, ancak hala hareket etmek için yeri vardır. Önümüzdeki haftalarda, karnınız bebeğinizi ağırlamak için göğüs kafesinizden daha da büyüyecek, ancak doğum tarihinize yaklaştıkça hala biraz daha büyüme gözlenecektir.

Bebeğinizin beyni büyüdü ve sinir sistemi neredeyse olgunlaştı. Doğumda nöronları birbirine bağlayacak sinapsları oluşturmalarına yardımcı olmak için sizden çok sayıda sevgi dolu etkileşim ve stimülasyon bekleyen milyonlarca nörona sahip olacaklar. Onunla iletişim kurmaya başlamadan önce bebeğinizin doğmasını beklemeyin. Konuşmak, şarkı söylemek, karnınıza masaj yapmak ve bebeğinizin neye benzeyeceğini görselleştirmek, erken bir duygusal bağlantı kurmanıza yardımcı olacaktır.

Bebeğiniz büyüyor ve mesanenize yakın çevresi, yani üstte, sizi rahatsız etmek için fazla idrar hacmi almayacağı anlamına geliyor. Yine de tuvaletten çok hızlı bir şekilde çıkmamaya çalışın. İdrar yolu enfeksiyonu gelişme riskini önlemek için her gittiğinizde mesanenizi tamamen boşaltmanız önemlidir.

Varisli damarlar, uterusunuzun pelvisinizdeki ana kan damarları üzerindeki basıncından yardımcı olmaz. Ne yazık ki iyileşmeden önce daha da kötüleşmeleri muhtemeldir. Bazı kadınlar vulvalarında varisli damarlar geliştirir, özellikle hemoroid ile kombine edildiğinde özellikle rahatsız edici bir durumdur. Likra bileşenli destekleyici iç çamaşırı, külotlu hortumu desteklemek, soğutma banyoları ve uzun süre ayakta durmaktan kaçınmak yardımcı olabilir.

31. hafta

Bebeğin beş duyusu da 31. haftada tamamen gelişir. Ayrıca daha akıllı hale geliyor. Bu haftada siz de kendinizi çok unutkan bulabilirsiniz. Bebeğiniz bu hafta yaklaşık 46 cm zamanında doğan bir bebeğin ortalama uzunluğundan sadece 7 cm daha az.

Bebeğinizin beynindeki bağlantılar veya sinapslar milyonlarca kişi tarafından oluşturulur ve yalıtılmış küçük dünyalarında aldıkları uyarımla desteklenir. Sesiniz, ev gürültünüz, filtrelenmiş ışığınız, hareketiniz ve müziğiniz bu hayati bağlantıların oluşmasına yardımcı olacaktır.

Bu hafta, hamileliğin sonuna doğru yaygın olan ve genellikle “yanlış doğum” olarak adlandırılan ve sadece yaklaşık 30 saniye süren Braxton Hicks kasılmalarına dikkat edin. Sık kasılmalar, belki de erken doğum belirtisi olabilir. Bu yüzden doktorunuzla iletişim halinde kalın.

Göğüslerinizden herhangi bir sızıntıya dikkat edin. Kolostrum veya “süt öncesi” adı verilen sarı sıvı bebeğin ilk yemeğidir ve vücudunuz büyük varış için hazırlanıyor. Birçok kadın 3. trimesterde çatlak izleri geliştirir ancak oluşmalarını önlemek için çok az şey yapılabilir. Vücudunuzdaki bu aşamada tükenmekte olan demir depolarını güçlendirmek için elinizden geleni yapmak çok önemlidir.

32. hafta

Hazır mısınız değil mi? 32. haftada, bebeğinizin doğumu hala geleceğe doğru görünse de siz ve bebeğiniz doğum kanalından aşağı yolculuk için hazırlanıyorsunuz. Bebek inişine hazırlanıyor ve muhtemelen baş aşağı pozisyonda. Bu nedenle daha da sıkışık hissediyor.

Bebeğiniz yanlara dokunuyor ve bölgeyi gerçekten kendi yararına kullanıyor. Her gün 3-4 porsiyon kalsiyum açısından zengin gıdalar aldığınızdan emin olun. Bu dönemde süt, peynir, yoğurt, badem, yenilebilir kemikli balıklar, yeşil yapraklı sebzeler iyi kaynaklardır.

Karnınız uterusun tepesinden pelvik kemiğe kadar yaklaşık 30 ila 34 santimetre ölçülmelidir. Şimdi ve 34. hafta arasında bir zamanda bebek kaburgalarınızın yakınından pelvisinizin yakınında aşağıya doğru “düşecek” ve burada doğuma kadar baş aşağı pozisyonda takılacaktır. Bu olduğunda aniden “yüksek taşımaktan” “düşük taşımaya” geçtiğinizi fark edebilirsiniz. Ancak bazı bebekler anne doğum yapana kadar düşmez. İkizlere hamileyseniz, açıkça diğerlerinden daha fazla ağırlaşmış hissediyorsunuzdur. Ve muhtemelen, doğuma daha da yakınsınız.

Op. Dr. Kadriye Şener

Op. Dr. Kadriye Şener mesleğini İstanbul Ümraniye'de EvaGyn klinik adlı özel muayenehanesinde icra etmektedir. Anlaşmalı hastanelerimiz deneyimli uzman hekimlerden ve profesyonel kadrodan oluşan, haftanın 7 günü 24 saat kesintisiz hizmet veren, ileri teknoloji ürünlerine sahip olan kadın hastalıkları ve doğum bölümlerimizde doğum gerçekleşmekte ve aileler özel kliniğimizden bebekleriyle mutlulukla ayrılmaktadır.

Yorumlar

    Bir yorum yazınız