SSVD – Sezaryen Sonrası Vajinal Doğum Nedir?
RANDEVU

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.
Randevu İçin Hemen Arayın!
(Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

SSVD – Sezaryen Sonrası Vajinal Doğum Nedir?

SSVD – Sezaryen Sonrası Vajinal Doğum Nedir?

SSVD yani sezaryen sonrası vajinal doğum, daha önceki doğum deneyimini sezaryenle yapan annelerde sonraki hamilelikte doğumun normal yolla olmasıdır.  İlk bebeğini sezaryen yöntemiyle doğuran anne adayları ikinci ve üçüncü çocuklarında doğal doğumu tercih etme eğiliminde olabiliyor.  Bu süreçte bebek için çeşitli riskler söz konusu olursa tekrar sezaryen doğuma geçiş olabiliyor.

Geçmişte uzun yıllar boyunca sezaryenle doğum yapan kadınların daha sonra vajinal doğum yapamayacağına dair bir düşünce söz konusuydu.  Son yıllarda da tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de sezaryen sonrası vajinal doğum olarak bilinen SSVD yönelimi büyük bir artış gösterdi.  Ülkemizde de birçok yerde sezaryen doğum yapan anne adaylarının sonraki hamileliklerinde tercihi vajinal doğumdan yana olabiliyor.

Sezaryen sonrası vajinal doğum mümkün mü?

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de uzmanlar uzun yıllar boyunca sezaryenden sonra vajinal doğum yapılamayacağını düşündü.  Size ilk olarak sezaryen sonrası vajinal doğum mümkün mü sorusunun cevabını verelim. Evet, anne adayları daha önce sezaryenle doğum yapsalar da sonraki gebeliklerinde bu durum vajinal doğum yapmaya engel değil. Ancak sezaryen sonrası vajinal doğum yapma konusunda tek karar hakkı anne adayına ait değildir.

Anne adayları ve çiftler SSVD talebinde bulunabilirler. Ancak gebelik dönemini takip eden doğum uzmanları da bu konuda bir inceleme yaptıktan sonra ebeveyn adaylarıyla birlikte sezaryen sonrası vajinal doğuma karar vermelidir. Vajinal doğum tercih edilirse sezaryen sonrasında bebek için bazı riskler barındırabilir. Bu risklerin derecesine göre bir karar verilir.

Bir engel olmaması durumunda yani doktor onay verdiğinde anne adayının da talebiyle SSVD- sezaryen sonrası vajinal doğum yapılabilir.  Bu tamamen anne adayı ve bebeğin sağlık durumu ile ilgili yapılacak inceleme sonucunda verilecek bir karardır.

Nedir bu sezaryen doğum: Sezaryen Doğum Nedir, Nasıl Yapılır?

SSVD neden tercih ediliyor?

Son yıllarda Amerika ve Avrupa gibi ülkemizde de SSVD tercih eden anne adaylarının sayısı artmaya başladı. Bu durumun en önemli nedenleri arasında anne adaylarının vajinal doğum deneyimini de tatmak istemesi oluyor.  Ancak anne adaylarının SSVD tercih ederken göze alacakları riskleri de bilmeleri gerekiyor.

Sezaryen sonrası vajinal doğum tercih edilme nedenleri arasında çevre etkisi de bulunuyor. Anne adayları çevresinde bu işlemi başarıyla gerçekleştiren kişileri görünce kendileri de deneyimlemek isteyebiliyor.   Aynı zamanda toplumda sezaryen doğumla anne adaylarının kolaya kaçtığına yönelik bazı görüşler olabiliyor. Bu durum da SSVD tercihinde etkili oluyor.

Bazı gebeliklerde uzmanlar ne olursa olsun sezaryen doğumu öneriyor. Her ne kadar vajinal doğum en doğal yöntem olsa da hem anne adayının hem bebeğin sağlığı için bazı durumlarda SSVD yapılamayabiliyor. Bu durumda sezaryen sonrası vajinal doğum yapmada ısrar edilmemesi gerekir. Anne adayları her zaman risk durumuna göre doğum yöntemi kararını vermelidir.

SSVD avantajları nelerdir?

SSVD avantajları anne adayları ve bebek için normal doğum avantajlarından farklı durumlar değildir. Daha önce sezaryen doğum yapan kişilerin daha sonra özellikle vajinal doğumu seçmesinde özel bir neden bulunmuyor. Normal doğum sürecinin getirdiği avantajlar sezaryen sonrası vajinal doğum için de geçerli oluyor.

SSVD avantajları yine de kısaca şöyle sıralanabilir;

 • Anne adayında ameliyat izi, iyileşme süreci, enfeksiyon riski, kanama ve anestezi etkileri gibi cerrahi müdahale olan sezaryen doğumdaki komplikasyonlar görülmüyor.
 • Vajinal doğumdan sonra anne adayı kısa sürede iyileşebilir ve bebeğiyle kısa süre içinde buluşabilir.
 • SSVD tercih eden anne adayları bebeğiyle daha kısa sürede ilişki kurabilir.
 • SSVD sonrasında anne adayı kendini çabuk toparladığı için hemen emzirmeye başlayabilir.
 • Vajinal doğumdan sonra anne adayının ve bebeğin bir sağlık riski yoksa taburcu olma süresi daha kısa olur.

SSVD hakkında detaylı bilgi almak için anne adayları her zaman doktorlarına başvurmalıdır. Vajinal doğum kararı alınmasına karşın yolunda gitmeyen bir durum olursa sezaryen ile doğuma geçiş de söz konusu olabilir.

SSVD riskleri nelerdir?

SSVD riskler her zaman anne adayları tarafından detaylı olarak bilinmelidir. Doktorlar anne adaylarına sezaryen sonrası vajinal doğum riskleri konusunda bilgi verirler. Bu doğum sürecinde görülebilecek riskler şu şekilde sıralanabilir;

 • Kanama ve enfeksiyon görülmesi
 • Organ yaralanmaları olması
 • Bebeğin solunum sorunları yaşaması
 • Anne adayında rahim yırtılması
 • Acil olarak sezaryen doğuma geçiş olması
 • Bebekte belirli problemler nedeniyle yeni doğan ünitesine alınma
 • Doğum sebebiyle bebek kaybı yaşanması

SSVD hazırlık süreci nasıl olmalıdır?

SSVD hazırlık süreci doğumun rahat geçmesi için çok önemlidir. Anne adayları kendilerini doğum için hazırlamalıdır.  İlk olarak anne adayları bedensel ve zihinsel olarak gevşeme egzersizleri yapabilmelidir. Böylece doğum anının daha rahat geçmesi sağlanabilir. Aynı zamanda anne adayı nefes egzersizleri yaparak doğumu yönetebilir.

Anne adaylarının doğum sırasında rahat olması adına hamilelik sürecinde yoga ve hamilelik pilatesi gibi destekler alması da uzmanlar tarafından öneriliyor.  Ayrıca SSVD konusunda yardımcı olacak bir sağlık kuruluşu bulmak da önemlidir. Ülkemizde SSVD hizmeti veren kurum sayısı hızla artsa da nitelikli olarak bu konuda donanıma sahip sağlık kuruluşu sınırlıdır.

Op. Dr. Kadriye Şener

Op. Dr. Kadriye Şener mesleğini İstanbul Ümraniye'de EvaGyn klinik adlı özel muayenehanesinde icra etmektedir. Anlaşmalı hastanelerimiz deneyimli uzman hekimlerden ve profesyonel kadrodan oluşan, haftanın 7 günü 24 saat kesintisiz hizmet veren, ileri teknoloji ürünlerine sahip olan kadın hastalıkları ve doğum bölümlerimizde doğum gerçekleşmekte ve aileler özel kliniğimizden bebekleriyle mutlulukla ayrılmaktadır.

Yorumlar

 • Avatar of Ebru çeken

  Ebru çeken

  Merhabalar 37+5 günlük gebeyim metarnal aritmi teşhisi konuldu hamileligimde bana bu yüzden gebelik takibimin yapıldığı hastane kardiyoloji doktoru olmadığı için doğumumun orda olamayacagini söyledi ssvd doğum istiyorum şartlar da uygun olursa sizin kliniginizde sadece kadın doğum mu mevcut bu durumda size gelsem nasıl olur boşuna zaman kaybetmek istemiyorum az bir vaktim kaldı çünkü

  • Avatar of Op. Dr. Kadriye Şener

   Op. Dr. Kadriye Şener

   Doğumları hastanede yaptırıyorum.Gittiğim hastanede kardiyoloji doktorları var ekip halinde yardımcı olabiliriz.Sağlıklı günler dileriz.

Bir yorum yazınız