Doğumu Kolaylaştıran Faktörler Nelerdir?
RANDEVU

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.
Randevu İçin Hemen Arayın!
(Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

Doğumu Kolaylaştıran Faktörler Nelerdir?

Doğumu Kolaylaştıran Faktörler Nelerdir?

Her hamile kadın, daha kolay ve hızlı bir doğum eylemine sahip olmalarına yardımcı olmak için yapabilecekleri bir şey olup olmadığını bilmek ister. Doğum sürecinde anne adayları daha konforlu ve rahat bir süreç geçirmek isterler. Bu nedenle de doğumu kolaylaştıran faktörler konusunda bu yazımızda bilgi vereceğiz. İşte doğumunuzu kolaylaştıran faktörler;

Yeterli ve Düzenli Uyuyun

Doğumun nasıl daha kolay ve daha hızlı hale getirileceğine dair tüm ipuçları arasında bu takip edilmesi en kolay olanıdır ve en etkili olanıdır. Doğum gibi stresli ve önemli bir olay hamile kadının sakin olmasını gerektirir. Sadece iyi ve yeterince dinlenmiş bir kişi böyle bir senaryoya sorunsuz bir şekilde adapte olabilir. Bekleyen bir anne, daha hızlı ve sorunsuz bir doğum deneyimi için her gün en az yedi saat veya daha fazla uyumalıdır. Uyku deneyimi, anne ve çocuğun rahatı için yumuşak, cilt dostu yastıklar ve yatar yataklarla zenginleştirilebilir.

Doğum Sırasında Dik Kalın

Doğum sırasında uzanmak ve itmeye çalışmak yerine yatakta dik durmak ve itmek daha iyidir. Bunun nedeni, yerçekiminin anne ve bebek için avantajlı olabilmesidir. Çünkü bebeğin doğum için doğru pozisyona gelmesine yardımcı olabilir. Doğum sırasında en iyi sonuçları neyin verdiğini görmek için diz çökmek, çömelmek ve ayakta durmak gibi çeşitli pozisyonlar da denenebilir. Vücudun hareketi aynı zamanda pelvisin genişlemesine yardımcı olur ve bebeğin başının kolayca geçmesine yardımcı olur.

Sağlıklı Atıştırmalıklar Tüketin

Doğumun erken aşamalarındayken, aç hissedebilirsiniz ve açlık sancılarınızı azaltmak için hafif atıştırmalıklar yiyebilirsiniz. Yağlı veya yağlı yiyecekler yemekten kaçının, çünkü size sadece mide ekşimesi vermekle kalmaz aynı zamanda doğum sürecini de engelleyebilir. Muz veya elma gibi meyveleri ve yoğurt, smoothie gibi diğer atıştırmalıkları yiyebilirsiniz. Doğum sırasında enerjinizi artırmak için bu yiyecekler özellikle de acil bir sezaryen varsa faydalıdır.

Doğum Dersi Alın

Hamilelik, ebeveynlerin birçok yeni şey öğrenmesi ve ebeveynliğin sorumluluklarını anlaması gerektiğinden ebeveynleri beklemek için zihinsel ve fiziksel olarak zorlayıcı bir dönemdir. Bu nedenle her şeyin plana göre gittiğinden emin olmak için doğum anına önceden hazırlanmak her zaman iyidir. Bir doğum sınıfı aynı zamanda ebeveynleri beklemenin karşılaşabileceği baskıyı hafifletir ve hamile kadınların eşlerinin veya bakıcılarının su kırılmasından göbek kordonunun kesilmesine kadar her şeye hazırlıklı olmalarına yardımcı olur. Bir doğum sınıfı, tüm süreci daha basit ve daha hızlı hale getirmek için kolay doğum ipuçları sağlamada da yararlı olabilir.

Nefes Tekniklerini Uygulayın

Doğum herhangi bir kadın için son derece acı verici bir deneyim olabilir. Nefes almak, doğum yapan kadının acıyı tolere etmesine yardımcı olur ve aynı zamanda onu rahatlatmaya olanak tanır. Ayrıca ritmik kasılmaların ayarlanmasında ve kadının daha iyi ve daha verimli bir şekilde itilmesine yardımcı olmada yararlı olabilir. Nefes almak, vücudun yeterli oksijene sahip olmasını ve annenin kasılmaları nedeniyle yaşadığı muazzam doğum ağrısı ve krampları nedeniyle bayılmamasını sağlar.

İyi Bir Destek Ekibine Sahip Olun

Doğumun stresli durumunda her anneye daha iyi bir sonuç için destek ve olumlu yeniden onaylamalar vermek için eşine eşlik etmelidir. Bu nedenle doğum sürecinde mutlaka doktor da dahil kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacak bir ekip edinin.

Doğum Sürecini Konuşun

Doğum ve doğum hakkında birçok kitap okumuş olsanız da doğum sürecini doktorunuzla konuşmak ve bir doğum planı hazırlamak iyi bir fikirdir. Sizin için bir doğum planı, bebeğin pozisyonu, fiziksel durumunuz, doğum sırasında ağrı kesici ilaç almak isteyip istemediğiniz gibi çeşitli faktörlere bağlı olacaktır. Planınızın öngörülemeyen nedenlerden dolayı doğum sırasında değişme olasılığı vardır, ancak bir plana sahip olmak rahatlatıcı olabilir. Ayrıca yeni ebeveynlerin doğum sürecini anlamalarına ve sahip olabilecekleri soruları sormalarına yardımcı olacaktır.

Dikkatinizi Dağıtın

İlk kez anne olan bir annenin doğum süreci zaman alıcı bir iştir ve doğum yapmak 12 ila 15 saat arasında sürebilir. Ritmik olarak nefes alıp vermek ve bu süre zarfında kasılmalar almaya çalışmak anneyi yıpratabilir. Duş almak veya müzik dinlemek gibi kadın için dikkat dağıtıcı ve rahatlatıcı olabilecek başka bir şey denemek daha iyidir. Bu, işleri hızlandırmada önemli ölçüde yardımcı olabilir ve daha kolay bir doğum deneyimi sağlayabilir.

Vitamin Açısından Zengin Gıdalar Tüketin

A, B, C ve E gibi vitaminler, gebeliğin sonraki aşamalarında hormonal dengeyi korumak ve ayrıca uterusu çok az tıbbi müdahale ile veya hiç tıbbi müdahale olmadan hızlı bir normal doğum yapmak için tonlamak için hayati öneme sahiptir. K vitamini aynı zamanda anneleri beklemek için de gereklidir, çünkü kanın pıhtılaşmasına yardımcı olur ve doğumdan sonra kanama olasılığını azaltır. Bu da anne için olumsuz bir durum olabilir. A, B, C ve E vitaminleri günlük olarak taze meyveler veya vitamin takviyeleri yoluyla doğal olarak tüketilmeli ve K vitamini ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeler yiyerek tüketilmelidir.

Formda Kalın

Hamileliğiniz sırasında formda kalmak, kolay ve sorunsuz doğum için çok önemlidir. Bekleyen annelerin, doğum deneyimlerini geliştirmek için yedikleri yiyeceklere dikkat etmeleri ve düzenli olarak egzersiz yapmaları gerekir. Hamile kadınlar günlük yaşamlarına bir tür fiziksel aktivite dahil etmelidir ve bu egzersizler yürüyüş, yoga, yüzme vb. Olabilir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Kalkmak ve hareket etmek, kan akışını artırarak dilatasyonun hızlanmasına yardımcı olabilir. Odada dolaşmak, yatak veya sandalyede basit hareketler yapmak, hatta pozisyon değiştirmek genişlemeyi teşvik edebilir. Bunun nedeni, bebeğin ağırlığının rahim ağzına baskı uygulamasıdır.

Op. Dr. Kadriye Şener

Op. Dr. Kadriye Şener mesleğini İstanbul Ümraniye'de EvaGyn klinik adlı özel muayenehanesinde icra etmektedir. Anlaşmalı hastanelerimiz deneyimli uzman hekimlerden ve profesyonel kadrodan oluşan, haftanın 7 günü 24 saat kesintisiz hizmet veren, ileri teknoloji ürünlerine sahip olan kadın hastalıkları ve doğum bölümlerimizde doğum gerçekleşmekte ve aileler özel kliniğimizden bebekleriyle mutlulukla ayrılmaktadır.

Yorumlar

    Bir yorum yazınız