Adetten 10 Gün Sonra Kanama Neden Olur?
RANDEVU

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.
Randevu İçin Hemen Arayın!
(Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

Adetten 10 Gün Sonra Kanama Neden Olur?

Adetten 10 Gün Sonra Kanama Neden Olur?

Adet kanaması kadınlarda cinsel ve doğurganlık açısından sağlık problemi olmadığının göstergesidir. Kadınlarda adet kanaması dışında bazı ara kanamalar görülebiliyor. Bu kanamaların nedenleri tespit edilmeli ve buna göre gerekli tedavi seçenekleri değerlendirilmelidir. Genellikle ara kanama durumlar lekelenme formunda görülmektedir. Kadınların gebelik belirtileri gibi durumları ara kanamalara yol açabilir. Özellikle yerleşme kanaması gibi durumlar lekelenme olarak görülen ara kanamalar olabilir.

Kadınlarda ara kanamalar çok çeşitli nedenlere bağlı yaşanabilir. Adetten 10 gün sonra ara kanama nedenleri şöyle sıralanabilir;

 • Gebeliğin ortaya çıktığını gösteren yerleşme kanaması yaklaşık adetten 10 gün sonra görülür. Bu durum başarılı bir gebelik olduğunu gösterir ve zararlı değildir. Detaylı bilgi için: Yerleşme Kanaması Nedir, Ağrılı Olur mu?
 • Kadınlarda gebelik başlangıcında embriyonun fallop tüplerini geçememesi ve buraya yerleşmesi durumunda dış gebelik görülür. Kadınlarda dış gebelik ve düşük riski olması halinde kanamalar yaşanabilir.
 • Kadınlarda vajinal enfeksiyonlar da adetten 10 gün sonra kanama oluşturabilir. Vajina bölgesinde yaşanan enfeksiyonlara bağlı ara kanamalar çok pis kokulu olacak şekilde yaşanır.
 • Kadınların ani kilo değişimleri ara kanamaların nedenleri arasındadır. Bir anda çok kilo alan ya da kilo kaybı olan kadınlarda vücutta görülen dengesizlik ara kanamalar yaşanmasına yol açabilir.
 • Kadınların şeker, tansiyon ve böbrek hastalıkları gibi sistematik hastalıkları olması adetten 10 gün sonra kanama gibi şikayetleri ortaya çıkarabilir.
 • Hormonların çalışması açısından tiroit bezleri çok önemli işleve sahiptir. Burada hormon üretim sürecini olumsuz etkileyecek bir dönem ara kanamalar oluşturabilir.
 • Vajina bölgesine dışarıdan gelen yabancı cisimler ara dönem kanamalarına yol açabilir. Vajina çok hassas yapıdadır ve yabancı cisimlerden hemen etkilenir.
 • Kanser vakaları üreme sisteminde sorunlar oluşturabilir. Aynı zamanda bazı kanser türleri ara kanama şikayetlerinin de nedeni olmaktadır.
 • Kadınların adet döneminden sonra hormon dengesizlikleri olabilir. Östrojen ve progesteron hormonlarında yaşanan dengesizlikler ara kanamalarda önemli etmendir.
 • Doğum kontrol hapları hamileliği engelleme işlevine karşın vücutta bazı dengesizlikler oluşturabiliyor. Özellikle uzun süre kullanılası halinde ara kanamalar oluşabiliyor.

Adetten 10 gün sonra kanama nedenleri kesinlikle araştırılmalı ve hemen gerekli önlemler alınmalıdır.

Adetten 10 gün sonra kanama ne kadar sürer?

Adetten 10 gün sonra yaşanan kanama rutin bir durum değildir. Bu nedenle belirli bir düzenden bahsetmek yanlış olacaktır. Adetten 10 gün sonra kanamanın ne kadar devam edeceği söylenemez. Kanamalar alttaki nedene göre farklı sürelerde devam eder. Bu kanamaların önemli bir bölümünün kısa süreli olduğu gözlemlenmektedir.  Ancak bazı durumlarda ara kanamalar çok daha uzun süre de devam edebiliyor. Adet dışında yaşanan kanamalar genellikle birkaç gün etkili olmaktadır.

Bakalım: Uzun Süren Adet Kanaması

Ara kanama altta yatan sağlık sorununa göre farklı sürelerde devam ediyor. Ancak ara kanamanın çok uzun süre devam etmesi kan kaybını arttırıyor. Bu durum da kan kaybı tehlikesine ve çeşitli risklere yol açıyor. Ara kanama 3-4 günden fazla sürmesi halinde farklı problemler yaşanmaması adına hemen bir uzmandan destek alınması gerekir.

Adetten 10 gün sonra kanama tehlikeli mi?

Adetten 10 gün sonra kanama tehlikeli diye kesin bir yargıdan bahsetmek yanlış olur. Bu ara kanamanın bir tehlikesinin olup olmadığını anlamak adına detaylı bir inceleme yapılması gerekir. Ara kanamalar kadınlarda normal olarak değerlendirilemez.  Ara kanama şikayetleri hormon durumlarına bağlı olduğunda yumurtalıklarda işlev sorunları ve tiroit bezi problemleri görülebilir. Kanama 3 adet döngüsü arasında kendini gösterdiyse mutlaka incelenmeli ve gerekli incelemeler yapılmalıdır.

Adetten 10 gün sonra kanama şikayetleri gebelik belirtilerine bağlı olabilir. Ek olarak dış gebelik ya da düşük riski de söz konusu olabilir. Korunmasız cinsel ilişki yaşanması halinde de ara kanamalar yaşanabilir. Rahim içinde yer alan fibroid isimli bölümde kanserli doku olmasa da görülen büyümeler tehlike oluşturabilir.

Adet kanaması dışında yaşanan ara kanamalar vajinal enfeksiyonlara bağlı olarak yaşandığında da gerekli önlemler alınmalıdır. Adetten 10 gün sonra kanama şikayetleri iki veya daha çok kez yaşandığı anda hemen gerekli incelemeler yapılmalı ve altta bir sağlık sorunu olup olmadığına bakılmalıdır.

Adetten 10 gün sonra kanamada ne zaman doktora gidilmeli?

Ara kanamalar her zaman kadınlar için endişe verici bir durumdur. Ancak bazı kadınlar ara kanamaları her zaman yaşar ve bu durumu ciddiye almazlar. Ara kanamalarda mutlaka durumu önemsemek gerekir. Adetten 10 gün sonra kanama 1 kez yaşanırsa dikkate alınmayabilir. Ancak ara kanamalar birden fazla kez görüldüğü anda hemen ciddiye alınarak doktora gidilmelidir.

Öncelikle ara kanamalarda kanamanın yoğun olması ve kan renginde kırmızılık ve koyuluk olması halinde yardım alınması gerekir. Ek olarak kanama pis kokulu yaşanıyorsa da bazı sağlık sorunlarının habercisi olabilir.  Ara kanamalarda her zaman inceleme yapılmalı ve gerekli tedaviler uygulanmaya başlamalıdır.

Adetten 10 gün sonra kanama olursa ne yapılır?

Adetten 10 gün sonra kanama yaşanması halinde öncelikle bir uzmanla görüşmek gerekiyor. Bu süreçte adet döngüsünün kayıt altında olması gerekiyor.  Adetten 10 gün sonra kanama yaşanıyorsa ve bu durum en az iki defa tekrarlandıysa hemen bir kadın hastalıkları uzmanı ile görüşmek gerekir. Bu süreçte uzmanlar pelvik muayene ve fiziksel muayene gerçekleştirir. Tanıya yönelik bazı testler yapılır ve kanamanın olası nedenleri belirlenir. Daha sonra kişiye özel tedavi seçenekleri değerlendirilir.

Op. Dr. Kadriye Şener

Op. Dr. Kadriye Şener mesleğini İstanbul Ümraniye'de EvaGyn klinik adlı özel muayenehanesinde icra etmektedir. Anlaşmalı hastanelerimiz deneyimli uzman hekimlerden ve profesyonel kadrodan oluşan, haftanın 7 günü 24 saat kesintisiz hizmet veren, ileri teknoloji ürünlerine sahip olan kadın hastalıkları ve doğum bölümlerimizde doğum gerçekleşmekte ve aileler özel kliniğimizden bebekleriyle mutlulukla ayrılmaktadır.

Yorumlar

 • Avatar of Zuhal Bay

  Zuhal Bay

  Corona virüs sonrası kullandığım ecoprim adlı ilaç sonrası da erken dönem kanama gördüm değerli doktorum. Her erken kanama isteyen için yerleşme kanaması olsa. Rabbim herkese şifa versin ve nasipse hayırlı evlat. Açıklamanız için teşekkür ederiz. Sıcak aylarda ve yeni hastalıklarla sanırım pek çok insanın başına gelen bir olay oldu. En yakın zamanda görüşmek üzere değerli doktorum. İyi ki varsınız.

  • Avatar of Op. Dr. Kadriye Şener

   Op. Dr. Kadriye Şener

   Evet Zuhal hanımcığım mevsim geçişlerinde bazı ilaçların kullanılmasında ve stres gibi durumlarda ara kanamalar olabilmektedir. Her ara kanamayı ciddiye alıp incelemek gereklidir.Çoğu zaman iyi huylu sorunlar olsa da genel muaeyene etmek şarttır. Elime doğan kuzucuklarımı öpüyorum sağlıklı günler diliyorum. Görüşmek dileğiyle benden de sevgiler.

 • Avatar of Elmas Erdoğan

  Elmas Erdoğan

  Merhaba sabah uyandim ve ayağa kalktığımda aniden kan boşaldı sonrasinda üç gün kanamam oldu ama adet değildim çünku adet ağrim olmadi ve kanamam adet kanamasi gibi değildi. Bu kamadan bi 3 gün öncesindede ara ara kanamam oldu. Nedeni nedir acaba sevgiler

  • Avatar of Op. Dr. Kadriye Şener

   Op. Dr. Kadriye Şener

   Düzensiz kanamaların basit enfeksiyondan rahim kanserine kadar ciddi sebepleri olabilir.Bu nedenle detaylı jinekolojik muayene olmanızı tavsiye ederim.Sağlıklı günler dileriz.

 • Avatar of Mualla Soyudoğru

  Mualla Soyudoğru

  Selamunaleykum Sevgili Dr. Kadriye hanımcım size isviçreden ulaşıyorum ! Kadriye hanımcım yaklaşık bir yıla yakın süredir adet düzensizliği yaşıyorum 48. yaşındayım ! Son bir kaç aydır iki hafta geçmeden aşırı adet kanamam oluyor ! Yıllık rutin kontrollerim yapıldı Jinekoloğum menapoz belirtileri olduğunu söyledi ve şu an hormon tedavisi uyguluyor ! Lakin her hangi bir faydası olmadı aşırı kanamam devam ediyor! Kan değerlerim çok düşük kronik depresyon hastasıyım tiroidim de modül bulundu Türkiye’de ! Buranım doktorları En modern teçhizata sahip olmalarına rağmen teşhis konusunda çok başarısızlar maalesef! Naçizane sizin fikrinizi öğrenmek için yazıyorum ! Bana cevap verir yol gösterir iseniz çok memnun olur her daim duacı olurum size ! Allah’a emanet olun! Sevgilerimle
  Mualla Soyudoğru

  • Avatar of Op. Dr. Kadriye Şener

   Op. Dr. Kadriye Şener

   Aleyküm Selam.
   Öncelikle geçmiş olsun.
   Menapoz öncesi dönemde ve troid problemi olan hastalarımızda düzensiz kanamalar çok görülmektedir.
   İlk olarak detaylı muayene ve usg öneririm. Gerekirse probe küretaj yapılıp herhangi bir problem varmı bakılır. Eğer olayın kesinlikle hormonal olduğuna kanat getirilirse o zaman hormonlu spiralden fayda görebilirsiniz.Sevgilerle, sağlıklı günler dileriz.

 • Avatar of Celile MURAT

  Celile MURAT

  Merhabalar. 33 yaşındayım adetimden 8 gün sonra ilk 3 gün pembe 4. Gün ise adet gibi kanamam var. Bu yaşlarda annemde myom teşhisi kondu bende de mi aynısı var acaba. Yoksa altında başka bir neden mi var? Yardımınız için teşekkür ederim şimdiden

  • Avatar of Op. Dr. Kadriye Şener

   Op. Dr. Kadriye Şener

   Merhaba, adet sonrası bu şekilde kanamalar normal değildir, jinekoloji muayenesinden geçmenizi tavsiye ederim.

 • Avatar of H.ertugral

  H.ertugral

  Merhaba lar ,son adetimin bitiminden on gün sonra ilk gün kahverengi lekelenme sonrasında adet kanaması gibi kanamam oldu , mide bulantım da var .Kan sulandırıcı kullanıyorum bununla alakalı mıdır yoksa bir uzmana görünmeli miyim? Endiselenmem gerekirmi sizce doktor hanım ? Teşekkürler şimdiden .

  • Avatar of Op. Dr. Kadriye Şener

   Op. Dr. Kadriye Şener

   Kan sulandırıcılar ara kanama yapmaz.Detaylı muayene olmanızı tavsiye ederiz.Sağlıklı günler dileriz.

 • Avatar of Ayşe sarihan

  Ayşe sarihan

  Merhaba Kadriye hocam ben temizledikten 10 sonra kahverengi akıntı geldi sonra kanamaya dönüştü neden olabilir bilmiyorum

  • Avatar of Op. Dr. Kadriye Şener

   Op. Dr. Kadriye Şener

   Detaylı muayene olmanızı öneririz.Sağlıklı günler dileriz.

 • Avatar of Ayşe sarihan

  Ayşe sarihan

  Merhaba Kadriye hocam ben temizledikten 10 sonra kahverengi akıntı geldi sonra kanamaya dönüştü neden olabilir bilmiyorum

  • Avatar of Op. Dr. Kadriye Şener

   Op. Dr. Kadriye Şener

   Hormanal sebepler yada polip olması durumunda bu türlü şikayetler görülebilmektedir.Detaylı muayene olmanızı öneririz.Sağlıklı günler dileriz.

 • Avatar of Özge kar

  Özge kar

  Kadriye hanım 38 yaşındayım regl düzeninde hiç problem yaşamadım yalnız bir süredir addetten 10 gün sonra çok hafif kanama oluyor . Böyle adet gibi değil ama yine sonuçta silinme aşamasında gördüğümde kan oluyor bir süre demir eksikligim vardı ona bagdastirdim ilaç kullandım ilacın etkisi dedim sonra normale döndü ilaç bittikten sonra çok hafif tekrar oldu . Vücuttan ilacın atılım süresi adına bir ay daha beklemem de sorun olur mu ? Bu arada biraz normal kilomun da üstüne çıktım

  • Avatar of Op. Dr. Kadriye Şener

   Op. Dr. Kadriye Şener

   Hormanal veya yapısal sorunlardan olabilir bir kadın doğum uzmanuna detaylı muayene olmanızı tavsiye ederim.

 • Avatar of Eylem doğan

  Eylem doğan

  Merhaba kadriye hocam 30 yaşımdayım 3 yıllık evliyim iki aydır eşimle korunmasız birlikte oluyoruz bebek istediğimiz için ve 2 aydır adetime 10 gün kala hafif karın ağrısı ve lekelenme yaşıyorum. İlk seferinde önemsemedim adetim de gecikmemişti gebe değildim. İkinci ay da aynısı olunca meraklandım doğrusu, erken bir düşük yaşıyor olabilir miyim iki aydır ?

  • Avatar of Op. Dr. Kadriye Şener

   Op. Dr. Kadriye Şener

   Bu şekilde düşük olup olmadığını anlayamayız.Testte de çıkmaz.Kontrol olmanızı tavsiye ederim.Sağlıklı günler dileriz.

  • Avatar of Op. Dr. Kadriye Şener

   Op. Dr. Kadriye Şener

   Erken düşükle alakası olduğunu düşünmüyorum.Muayene olmanızı tavsiye ederim.Sağlıklı günler dileriz.

 • Avatar of Helin H.

  Helin H.

  Merhaba,
  Son adet donemimin bitiminden 2 hafta sonra kahverengi akintiyla karsilastim. Korunmalı bir cinsel hayatım var. Son 2 günde 3 ülke değiştirdim. Bu hormonal bir değişiklik midir yoksa gebeliği mi işaret eder? Lütfen cevap verebilir misiniz, çok stresli bir dönemdeyim.

  • Avatar of Op. Dr. Kadriye Şener

   Op. Dr. Kadriye Şener

   Hormonal olduğunu düşünüyorum. mMayene olmanızı tavsiye ederim.Sağlıklı günler dileriz.

  • Avatar of Op. Dr. Kadriye Şener

   Op. Dr. Kadriye Şener

   Bu şikayetlerizin gebelikle ilgili olduğunu düşünmüyorum. Kontrol olmanızı tavsiye ederim.Sağlıklı günler dileriz.

 • Avatar of Selma Dilek

  Selma Dilek

  Regllin dördüncü gününde ilişkiye girdim ve kadın doğum kontrol hapı aldım ertesi gün 24 saat dolmamıştı diğer gün de aldım ve 10 gün geçmeden kanama oldu sebebi nedir

  • Avatar of Op. Dr. Kadriye Şener

   Op. Dr. Kadriye Şener

   Kullandığınız ilaçtan kaynaklı ara kanama olabilir.Sağlıklı günler dileriz.

 • Avatar of sibel cigal

  sibel cigal

  Merhabalar evliyim ve 28 yaşındayım 16 aralık cuma günü regl olmam gerekirken 3 gün gecikti 19 aralıkta oldum 5 6 güne yakın sürdü normal şekilde daha sonrasında 1 hafta sonra koyu kahverengi akıntı gelmeye başladı sadece temizlediğimde görüyorum bunun sebebi ne olabilir? Ayrıca bu durumu ilk defa yaşıyorum normalde her zaman gününde olurum

  • Avatar of Op. Dr. Kadriye Şener

   Op. Dr. Kadriye Şener

   Hormonal olabilir, kist olabilir muayene etmeden net sonuç verilemez.Sağlıklı günler dileriz.

 • Avatar of Aysen Şimşek

  Aysen Şimşek

  Adetim bittikten 5 gün sonra ara kanamam oldu ilk kez böyle bir şey oluyor. Yakın bir tarihte sınavım var sebebi stres yada yumurtlama dönemi yakın olması olabilir mi?

  • Avatar of Op. Dr. Kadriye Şener

   Op. Dr. Kadriye Şener

   Stres adet düzensizliği yapar.Sağlıklı günler dileriz…

 • Avatar of Elif Yılmaz

  Elif Yılmaz

  Sevgili hocam merhaba.ilk defa başıma geldi size yazmak istedim.regl im bitti,7 gün geçtikten sonra hem sancısıyla hem rengiyle hem yoğunluğuyla resmen tekrar regl oldum..ilk gün önemsememiştim,3.gün oldu devam ediyor yoğun şekilde.paniklemeli miyim hocam 🙂

  • Avatar of Op. Dr. Kadriye Şener

   Op. Dr. Kadriye Şener

   Bu tür şikayetler için mutlaka muayene olmanız gerekmektedir.Sağlıklı günler dileriz…

 • Avatar of Ebru

  Ebru

  Hocam merhaba ben adetimin bittikten sonra kahverengi lekelenme ve adet kadar olmasa da çok hafif kırmızı lekelenmem oluyo arada .adet sonrası 8 gündür devam ediyo bekarım .Evli olmadığım halde bu tarz bı durumla karşılaşmamın nedeni nedir sizce kist,polip olabilir mi bende ya da bu durum normal mi daha öncesinde böyle bı durumla karşılaşmamıştım teşekkür ederim

  • Avatar of Op. Dr. Kadriye Şener

   Op. Dr. Kadriye Şener

   Evet kist, polip, enfeksiyon gibi durumlarda bu tür ara kanama görebiliriz. Detaylı muayene olmanızı tavsiye ederim.Sağlıklı günler dileriz.

 • Avatar of Beyza yılmaz

  Beyza yılmaz

  Eşimle birliktelik oldu ama herhangi bir boşalma durumu yaşanmadı 1 hafta sonra adet oldum adetimden 1 hafta sonra kahverengi veya pembe lekenme oldu sebebi enfeksiyon olabilir mi ben öyle şüphelendim

  • Avatar of Op. Dr. Kadriye Şener

   Op. Dr. Kadriye Şener

   Olabilir muayene olmanızı tavsiye ederim.Sağlıklı günler dileriz.

 • Avatar of Yağmur İlgün

  Yağmur İlgün

  Hocam merhaba ayın 9’unda afet dönemim bitti 11inde cinsel ilişki yaşadım fakat korundum ertes72 kullandım sonrasnda ne olur olmaz diye dün ve bugün vajinamda şişlik ağrı ve idrar çıktığımda akıntımla beraber kanama geliyor neden sebep olabilir

  • Avatar of Op. Dr. Kadriye Şener

   Op. Dr. Kadriye Şener

   Ertesi gün haplarından sonra adet düzensizliği yaşanabilir.Sağlıklı günler dileriz.

 • Avatar of Gül can

  Gül can

  Hocam benim adeten 10 11 gün sonra az bir kan geldi nedenini öğrenebilirmiyim

  • Avatar of Op. Dr. Kadriye Şener

   Op. Dr. Kadriye Şener

   Detaylı muayene ve ultrasonagrafi yapılmasını tavsiye ederim.Sağlıklı günler dileriz.

 • Avatar of Koraber

  Koraber

  Mrb ben 7 aydır doğum yapmışım ama ben normalde doğum yaptığından beri ayda 1 defa adete giriyordum ama bu sefer 10 15 gün var adetten çıkalı ama yine girdim niye böyle oldu anlamadım

  • Avatar of Op. Dr. Kadriye Şener

   Op. Dr. Kadriye Şener

   Ayrıntılı muayene ve ultrasonla bakmak gerekir.Sağlıklı günler dileriz.

 • Avatar of Beren Berna

  Beren Berna

  30 yaşındayım herhangi bir cinsel beraberliğim olmadı şimdiye kadar. maalesef 4 yıldır ara ara adetten genelde 10 gün sonra ara kamama görüyorum. Ayrıca sol kasığımda ağrı hissediyorum. 4ten fazla kadın doğum uzmanına göründüm ama ciddi bir durum olmadığını söylediler. Ancak ben endişeleniyorum. Ne yapamamamı önerirsiniz.

  • Avatar of Op. Dr. Kadriye Şener

   Op. Dr. Kadriye Şener

   Ayrıntılı muayene olmadan karar veremeyiz.Sağlıklı günler dileriz.

 • Avatar of Ayşe aydin

  Ayşe aydin

  Merhabalar dun bi 10 gunden adeten srn bi pembe renginde kanama geldi ama.biraz fazlaydi srn koyu lekelenme gibi geldi akintiyla geldi . Bekarim hic bir sekilde cinsel girisimim de olmadi

  • Avatar of Op. Dr. Kadriye Şener

   Op. Dr. Kadriye Şener

   Merhaba enfeksiyon, yara vb olabilir kontrol olmanızı tavsiye ederim.Sağlıklı günler dileriz.

 • Avatar of Tülay eskici

  Tülay eskici

  Merhaba hocam 5 aydır bende yumurtlama dönemin de lekelenme oluyor 14 15 inci günü falan bir veya iki gün sürüyor kahverengi de bir lekenme sizce neden olabilir düşündürür oldu beni iyimi kötümü bilemedim beni aydınlatırdanız çok mutlu olurum doktorada gitmedim bu sebebten dolayı şimdiden teşekkür ederim hocam iyi calişmalar size

  • Avatar of Op. Dr. Kadriye Şener

   Op. Dr. Kadriye Şener

   Yumurtlama kanamsı normaldir ancak son 6 ay içinde kontrol olmadıysanız muayene olun.Sağlıklı günler dileriz…

 • Avatar of Nil

  Nil

  Merhaba. Adet kanamalarım 27-28 günde bir hep düzenlidir ve 4 gün sürer. Bu ayda aynı şekilde oldu. Periyodum tamamen bittikten 3 gün sonra 1 gün boyunca tekrar kanamam oldu. Sonra 1 gün hiç olmadı ve ardından şuan tekrar kanamam var. Bildiğimiz periyodun o en yoğun gününde gelen kan renginde dolu dolu ve aniden geliyor. Düşük yapıyor olabilir miyim?

  • Avatar of Op. Dr. Kadriye Şener

   Op. Dr. Kadriye Şener

   Düzensiz adet kontrol ettirilmelidir.Sağlıklı günler dileriz…

 • Avatar of Hülya Çetin

  Hülya Çetin

  Merhaba 35 yasindayim adetim bittikten 11 gün sonra birden kanamam oldu 2ye 3cm genişliğinde pıhtı düştü bir kaç kez daha lekeler geldi hiç ağrım olmadan bitti bu durum neden olabilir?

  • Avatar of Op. Dr. Kadriye Şener

   Op. Dr. Kadriye Şener

   Yumurtlama kanaması olabilir, uzarsa kontrol olun.Sağlıklı günler dileriz…

 • Avatar of Zehra güzel

  Zehra güzel

  Iyi günler kadriye hocam 4 ay oldu dogum yapali dogumdan sonra adet olmadim korunma yontemi icin cerazette hap doktor verdi ve adet olmicaksin dedi devamli kulan dedi ilcai kulanali 10 gun oldu ben adet oldum ve 10 gun sürdü biti 2 gun gecti tekrar adet oldum 5 gun sürdü tekrar ciktim 2 gun tekrar 18 gun oldu adetliyim ve lekenmeler cok az olsada hep asiri kanamam oluyor ve ben ilaci birakmaya karar verdim 1, 5 ay kulandim ilacii birakali 4 gun oluyor ve tekrar ciktim derken daha 1 gun bile gecmeden tekrar kanama gördüm kirmizi bir sekilde zaten hep boyleydi ve ben baska doktora gitim devam etti bana ama benim psikolojim bu durumdan asiri bir sekilde etkilendi ne yapcagimi bilmiyorum kimseye guvenemiyorum yardimci olurmusunuz

  • Avatar of Op. Dr. Kadriye Şener

   Op. Dr. Kadriye Şener

   Güvendiğiniz bir doktorun kontrolünde olmanızı tavsiye ederim. Sağlıklı günler dileriz.

 • Avatar of Buket Sena

  Buket Sena

  Hocam merhaba ben 23 yaşındayım regl oldum düzenli olmam ve çok agrılı mide bulantılı geçiririm genelde 5 gün sonra akıntıyla beraber mide bulantısı ve çok fazla sancıyla kan geldi sizce ne yapmalıyım?

  • Avatar of Op. Dr. Kadriye Şener

   Op. Dr. Kadriye Şener

   Jinekolojik doktora muayene olmanızı tavsiye ederim.Sağlıklı günler dileriz.

 • Avatar of Nilüfer

  Nilüfer

  Merhabalar Kadriye hanımcık
  Yaşım 45adetim normalda 5 gün olur bittikten sonra cinsellik yaşadık orgazm bitikten sonra ağrı oldu 2 sonra çok az kanama oldu cevap yazarsanız sevinirim teşekkürler hocam

  • Avatar of Op. Dr. Kadriye Şener

   Op. Dr. Kadriye Şener

   Bir yıl içinde jinekolojik muayene olmadıysanız, rahim ağzı yaralarında ve enfeksiyonda bu şekilde kanamalar olabilir.Muayene olmalısnız.Sağlıklı günler dileriz.

 • Avatar of Gül güzel

  Gül güzel

  Merhaba 6sinda bitti adetim 17sinde akıntı şeklinde gelmeye başladı bugün 5 gün adet gibi ağrı var ama çok yoğun olmasa bile ped kullanılacak derecede adetim mi geldi ağrı kesici içtim o mu düzeni bozdu

  • Avatar of Op. Dr. Kadriye Şener

   Op. Dr. Kadriye Şener

   Bu şeklide ağrı kesici kullanımı adet düzensizliği yapabilir, devam ederse mutlaka kadın doğum uzamnına muayene olun.Sağlıklı günler dileriz.

 • Avatar of Ece seren

  Ece seren

  Merhaba hocam adetim 10 gun bir hafta kadar geciktikten sonra soylediler tam 12 gundur belli belirsiz bir kanama yaşıyorum ilk pembe lekelenme olarak başladi 4 gün kadar miktari 1 pedi tam doldurmayacak kadar çoğaldı rengi pembeden biraz kırmızıya döndü test yaptim pozitif cikti bir yerleşme kanaması bu kadar sürmeyecegini düşünüyorum kimyasal gebelikten şüpheleniyorum halsizlik mide bulantılarım başladı ve bir test daha yaptim ayni marka kit kullandim ikinci cizgi her ikisinde hemen hemen aynı gorunuyor hatta son yaptığım test bir oncekine gore biraz daha silik çıktı ben kimyasal gebelikte degerler ne zaman normale döner hala tam anlamıyla yoğun pıhtılı bir kanama yaşamadim

  • Avatar of Op. Dr. Kadriye Şener

   Op. Dr. Kadriye Şener

   Kimyasal gebelik olabilir doktor kontrolünde olmalısınız.Sağlıklı günler dileriz.

 • Avatar of sibel günay

  sibel günay

  merhabalar adetim ayın 13 ünde bitti ve 20 sinden bugüne kadar ara ara kirli kan şeklinde kahverengi bir kanama oluşuyor yogun değil ama biraz var. ilk kez böle bir şey oldu 2 kızım var korunuyorum hamile kalma ihtimalim olmaması lazm ayrıca bu gün yumurtlama günüm

  • Avatar of Op. Dr. Kadriye Şener

   Op. Dr. Kadriye Şener

   Bu yaşanılan durum normal değil muayene ve ultrasona girmenizi tavsiye ederim.Sağlıklı günler dileriz.

 • Avatar of Aynur ateş

  Aynur ateş

  Kadriye hanım iyi günler. Ben adetimden 2 gün sonra eşimle cinsel ilişkiye girdim ama eşimde kondom vardır. İlişkiden 1 buçuk gün sonra iç çamaşırmda lekelenme tarzında kahverengimsi leke vardı bunun asıl sebebi nedendir

  • Avatar of Op. Dr. Kadriye Şener

   Op. Dr. Kadriye Şener

   Yara enfeksiyon olabilir muayene olmanızı tavsiye ederim.Sağlıklı günler dileriz…

 • Avatar of Esra baytar

  Esra baytar

  Normalde düzenli sayılabilecek adet oluyorum ilk defa bu ay 13 gün önce adet gördüm fakat bu ay çok yakın birini kaybettik intihar neticesinde çok sıkıntılı ve stresli bir dönemden geçiyoruz ve oruçta tutuyorum erken adet gormemin sebebi bunlar olabirmi grip olduğum için grip ilacida kullanıyorum hepsi bu ayda toplandı yani . Mart 13 de regli oldum 20 sinde temizlendim. Ve 30 unda tekrar adet oldum bu yaşadığım olaylardan kaynaklı olabilirmi çok endişeleniyorum lütfen cevabınızı bekliyorum.

  • Avatar of Op. Dr. Kadriye Şener

   Op. Dr. Kadriye Şener

   Stres, mevsim geçişleri, kilo alıp verme adet düzensizliği yapabilir.Sağlıklı günler dileriz…

 • Avatar of Ecem Aktaş

  Ecem Aktaş

  Merhaba hocam Reglime 10 gün varken cinsel ilişki sırasında başlayan 1.5 gün süren ağrısız kanamam oldu. Regli ağrısına benzemiyordu. Sorun ne olabilir. Stresli bir dönemdeydim.

  • Avatar of Op. Dr. Kadriye Şener

   Op. Dr. Kadriye Şener

   Enfeksiyon,yara vb durumlar sebep olabilir.Sağlıklı günler dileriz…

 • Avatar of Melek Dinç

  Melek Dinç

  Merhaba benim normal adatim bitti 6 gun sonra geri fazla kanama gelmaya başladı 3 gundur fazla oluyor sebibi ne olabilir bilmiyorum

  • Avatar of Op. Dr. Kadriye Şener

   Op. Dr. Kadriye Şener

   Yorum yapamayız, muayene olmalısınız.Sağlıklı günler dileriz…

 • Avatar of Esra

  Esra

  Merhaba , Kadriye hocam, 19 yaşındayım adet olduktan 3 gün sonra tekrar adet oldum 2 gün kadar sürdü 5 gün kadar geçti şu an tekrar kanamam oldu çok moralim bozuldu neden olabilir acacba? Teşekkürler.

  • Avatar of Op. Dr. Kadriye Şener

   Op. Dr. Kadriye Şener

   Muayene olmadan bu durum için yorum yapılamaz, enfeksiyon,polip.kist.miyom bunlar sebep olabilir.Sağlıklı günler dileriz…

 • Avatar of Bahar vural

  Bahar vural

  Hocam adet bittikten sonra lekeli lekeli kahverengi akintim oluyo 2 sene oldu hormonlu spiral taktirdim hiç bir sorun yaşamadım 2 aydır her adetimin bitiminden sonra lekelenme oluyor 8 mart ta kontrole gittim 3 cm kist var dedi ve normal kendiliğinden kaybolur dedi

  • Avatar of Op. Dr. Kadriye Şener

   Op. Dr. Kadriye Şener

   Kist gibi durumlarda adet düzensizliği görülebilir.Sağlıklı günler dileriz…

 • Avatar of Damla Özer

  Damla Özer

  Hocam merhaba, yasim 32 bir sezeryan dogum yaptim. Adetlerim hep duzenlidir ergenligimden beri. Düzenli smear testi de her yil yaptiririm. En son Kasim ayinda yaptirdim. Hocam 17 martta regl oldum 23 martta bitti. Bugun 14.gun.. kilodumda cok hafif kHverengi akıntı gordum. Sonra tuvaletimi yaptiktan sonra peceteye sildikten sonra, pecetenin yarisindan azi kadar koyu kirmizi kan geldi ve suan kasiklarim agriyor ve asiri da panik bir haldeyim. Sanki regl olacakmisim gibi. Tuvalete gitmeye korkuyorum. Lekelenme gibide değil gibide tam anlayamadım ama bugün tam 14. Gun. 4 yildir yapilan smear testlerim temiz. Rahim agzinda ufak bir yara var

  • Avatar of Op. Dr. Kadriye Şener

   Op. Dr. Kadriye Şener

   Muayene olmalısnız.Sağlıklı günler dileriz…

 • Avatar of Beyza Sarı

  Beyza Sarı

  Merhabalar hocam Ekim 2021 de mirenA kullanıyorum ocak ayına kadar adet kanım yok denecek kadar azdı. Ocak ayından beridir yeşil kokulu akıntı var ve bu ay adetimden bir hafta sonra ara kanamaları oluyor spiralimde kayma söz konusu olabilir mi

 • Avatar of Ayla karacan

  Ayla karacan

  Merhaba kadriye hanım 1 aylık korunma ignesi oldum 15 gun sonra regl oldum.9 gun gecti simdi tekrar ara kanama başladı igne yapar mi yoksa gebelik mi var teşekkür ederim

 • Avatar of Zeliha

  Zeliha

  Hocam mrb ben adetten 1gün önce eşimle birlikte oldum adetim 6gün sürdü yıkandım ve adetim den 8 gün geçtikten sonra çok şiddetli bel ağrısı ve karnım ahrımaya başladı ahrı başladıktan 1 gün sonra kahve rengi çamur gibi lekelenme oldu ama lekelenme cok az 3 veya 4 damla ancak aktı ve durdu. Normal de adetim düzenli dir. 2 gebelik tede boyle olmuştum caba hamile olabilir mıyım bıde lekelenme olmadan 1 gün önce test yaptım negatif ti. Merak ediyorum

 • Avatar of Ustabaş Öztürk

  Ustabaş Öztürk

  Merhabalar Protestan kullanıyorum 12 sinde adet olmuştum 22 sinde bitmişti adet biriminden sonraki 15. Gündeyim lekelenme oluştu bende hamile olma şansım ne kadar korunmuyorum

 • Avatar of Ebru Aktaş

  Ebru Aktaş

  Sayın hocam hayırlı ramazanlar…Benim size bir sorum var cevap alabilirsem çok sevinirim.28 martta adet oldum ve bitti ama tam 10 gün sonra yine başladı daha önce yaşamadığım bir durum değil bu ve beni çok endişelendiriyor. Biraz aydınlatabilirmisiniz?
  Teşekkür ederim iyi çalışmalar…

 • Avatar of Berrin özgün

  Berrin özgün

  Merhaba Kadriye hanım ben 4.5 ay önce Doğum yaptım lohusalığım bittikten sonra 2 kez regl oldum. En son regl biteli 10 gün oldu 9. Gününde pembe leke geldi ve bir daha gelmedi erken adet oldum sandım ama başka devam etmedi. Adet olacakmışım gibi karın ve bel ağrılarım var. Bu 10 gün içinde korumalı bir kez ilişki yaşadık. Lekelenin nedenini öğrenebilir miyim umarım hamile değilimdir iki çocuğum var en küçükleri 4.5 aylık

 • Avatar of Berrin özgün

  Berrin özgün

  Merhaba Kadriye hanım ben 4.5 ay önce Doğum yaptım lohusalığım bittikten sonra 2 kez regl oldum. En son regl biteli 10 gün oldu 9. Gününde pembe leke geldi ve bir daha gelmedi erken adet oldum sandım ama başka devam etmedi. Adet olacakmışım gibi karın ve bel ağrılarım var. Bu 10 gün içinde korumalı bir kez ilişki yaşadık. Lekelenin nedenini öğrenebilir miyim umarım hamile değilimdir iki çocuğum var en küçükleri 4.5 aylık

 • Avatar of Çiçek sak

  Çiçek sak

  Merhaba hocam ben 9 aydır normal doğum yaptım emzirdigim icin adet olmıyordum geçen ayın 15 de oldum 8 gün sürdü ve 10 gecti önce kahverengi görünümünde lekeler gördüm iki üç gündür kan görüyorum

 • Avatar of Halime değirmenci

  Halime değirmenci

  Hocam merhaba 25 yasindayim adet olduktan bir iki hafta sonra kirmizili pembeli akıntıyla beraber lekelenme oluyor ve zamaninda cikolata kisti teshisi kondu tekrar gitmedim doktora neden olabilir acaba?

 • Avatar of Sema Turan

  Sema Turan

  Adet donemim bitikden bir hafta sonra kanamam oldu acaba sebebi nedir yardimci olursaniz sevinirim sevgiler

 • Avatar of Fatoş kara

  Fatoş kara

  Aded döneminden 3 gün önce ve sonrasında da 3 gün kadar lekenmeler oldu aded dönemimle Birlikte 10 gün sürdü. Bir hafta geçtikten sonra da yine kan geldi. Normal midir.

 • Avatar of Merve Kunt

  Merve Kunt

  Kadriye Hocam merhaba
  Benim reglm biteli 10 gün falan oldu adetim bittikten 4 5 gün sonra eşimle iliskiye girdik bir kaç saat sonra hafif sancım oldu ve lavaboya gittiğim kanamam olmuş ilişki esnasında sol kasigim da aşırı derecede ağrı oluyor ve bugün tekrar ilişkiye girdik yine aynı şey oldu ağrı ve kanama erken gebelik testi aldım yaptım ama birşey çıkmadı deprem bölgesinde olduğum için uygun bir kadın doğum uzmani da bulamadım bana bu konuda yardımcı olabilir misiniz kötü bir durum yoktur değil mi

 • Avatar of Cp

  Cp

  Merhabalar , 4 yıldır düzenli doğum kontrol hapı kullanıyorum ilk defa adetimden 10 gün sonra kanamam oldu ilk gün daha kahverengi gibi ikinci gün daha pembe gibi su kıvamında kanamalar. Kasıklarım da ağrı var acaba bu kanama yerleşme kanaması olabilir mi ? Korkulacak bir durum var mıdır ? Ne kadar süre sonra gebelik testi yapmam gerekir ?

 • Avatar of Ayşe Hazır

  Ayşe Hazır

  Merhaba şeker hastasıyım ve regl olduktan yaklaşık 10 15 gun sonra ara kanamam oluyor her adet arasında oluyor herhangi bir ağrı vs yok rengi koyu bir kan degil hastahaneye gittigimde bir sorun olmadığı söylendi ama zamanla kanamam artıyor gibi

 • Avatar of Hicran peyam

  Hicran peyam

  Merhaba Kadriye hanım ben 39 yaşındayım.3cocugumda sezeryan ile oldu.Adetim hiç düzensiz olmadı.Ama bu ay 13 gün sonra tekrar adet oldum.adetimin bitmesine yakın gece kiloduma kan aktı başım o anda döndü.Olecegimi zannettim.Nefes alamıyordum.Doktora gittim.Rahim temiz dedi bazı testler verdi.Ama menepoz olabilir rahimden parça alınan testi yap dedi ben de korkuyorum

 • Avatar of Şevval Çakır

  Şevval Çakır

  Merhaba hocam adetim bittikten 1 hafta sonra kahverengi lekelenme yaşadım iki gündür var sebebi nedir acaba

 • Avatar of Ayşe cetinkaya

  Ayşe cetinkaya

  Hocam 43 yaşındayım be adet düzenim hiç şaşmaz hep günümden 5 gün adet oluyorum ama bu ay 15 gün geçti ilk defa erken adet oldum ve çok şaşırdım daha önce kadın doğuma muayeneye oldum hormon tahlili ultrason hep yaptırdım anormal bişey olmadığını söyledi doktor neden erken adet oldum acaba hocam bu arada bu aralar biraz stresli geçti erken adet olmama etkenmidir

 • Avatar of Yildiz YILDIZ

  Yildiz YILDIZ

  Hocam merhaba adetim yaklasik 6 gun sürüyor. Adetim bittikten 2 gun sonra kaza yaşadik ertesi gun ise ertesigun hapi aldim. Olay sonrasi 7 gun sonra ise kahverengi lekenmem oldu. Yerlesme kanamasi midir yoksa tutnmadan sökülme kanamasi mi oluyor sizce ne zaman hekime gitmeliyim

 • Avatar of Merve taşkan

  Merve taşkan

  Merhaba hocam Ramazan ayındayız oruç tutuyoruz benim reglim 4-5 gün sürer. reglimin durduğu gün kocamla sürtünme şeklinde bi ilişkimiz oldu vajina değil analda değil kalça üstünde boşalma gibi bir durum olmadı bir sonraki gün 21 saat sonra ertes72 kullandım ve 11 gün sonra kopkoyu kırmızı regldenden farklı, 3 gün Devam eden bi kanamam oldu. sorun nedir hocam ?

 • Avatar of Ayşe pıtpıt

  Ayşe pıtpıt

  Merhaba adetimden 9 gün geçti hafif pembe bir lekelenme oldu neden acaba

  • Avatar of Op. Dr. Kadriye Şener

   Op. Dr. Kadriye Şener

   Muayene olmalısınız.Sağlıklı günler dileriz…

 • Avatar of Hatice yüksel

  Hatice yüksel

  Hocam merhaba, 22 yaşımda, bekarım. adetim düzenli olarak 28 günde bir 8-9 gün sürüyor ilk 3-4 gün fazla kanama sonrasında hafif kanamalar oluyor. Bittikten bazen bir hafta bazen iki hafta sonra hafif kanamalar oluyor. Bu kanamalar olduğunda aynı zamanda ishal veya kabızlık oluyor ve kanamalar bazen pembe şekilde akıntıyla veya çizgi çizgi şeklinde hafif geliyor. Son iki senedir devam eden gaz sancım var ve gaz sancım çoğaldığında da kanama oluyor. Babam kolon kanseri ve çocuklarda olma ihtimali de oluyormuş bu bana veya rahime etki eder mi acaba.

  • Avatar of Op. Dr. Kadriye Şener

   Op. Dr. Kadriye Şener

   Muayene olmalısınız.Sağlıklı günler dileriz…

 • Avatar of Selin

  Selin

  Merhaba hocam 6 nisanda adet oldum 10 unda kesildi esimle birlikte olduk 17 sinde tekrar kanamam basladi fakat cok acik renkte bir kanama. Yerlesme kanamasi olabilir mi hamile olma ihtimalim var midir

  • Avatar of Op. Dr. Kadriye Şener

   Op. Dr. Kadriye Şener

   Muayene olmalısınız.Sağlıklı günler dileriz…

 • Avatar of Rukiye saruhan

  Rukiye saruhan

  Mrb hocam ben iki senedir adet görmüyordum adet sokturucuyle adet gördüm bitiminden 15gun sonra açık pembemsi kanamam var sebebi nedir acaba

  • Avatar of Op. Dr. Kadriye Şener

   Op. Dr. Kadriye Şener

   Muayene olmalısınız.Sağlıklı günler dileriz…

 • Avatar of Sude Erdem

  Sude Erdem

  Öncelikle merhaba. 20 yaşındayım ve çok çok uzun süredir adetim düzenliydi her ay günü gününe olurdum. Bu ayda gene gününde oldum her şey normaldi fakat 8 gün sonra tekrar kan gelmeye başladı fakat ara kanama sandım kahverengiydi baya koyuydu 2 günde ise normal kan rengine döndü ilk defa böyle bir şey başıma geliyo uzmana görünmem gerek mi yoksa bir daha olursa mı gitmeliyim

  • Avatar of Op. Dr. Kadriye Şener

   Op. Dr. Kadriye Şener

   Muayene olmalısınız.Sağlıklı günler dileriz…

 • Avatar of Cansu Tekin

  Cansu Tekin

  merhabalar hocam. 27 yasindayim 8 aydir korunmasiz iliskiye giriyorum ama gebelik olusmadi iki adet 2 cm ve 4 cm boyutunda cikolata kistim oldugunu ögrendim. Normalde adet tarihlerim düzenliydi bu ay 10 gün erken oldum. Ayni ay icinde adet bitiminden 15 gun sonra tekrar kanamam oldu sancili degil pecetede gorunuyor sadece cikolata kistime bagli olabilir mi ?

  • Avatar of Op. Dr. Kadriye Şener

   Op. Dr. Kadriye Şener

   Hormanal sebeplerle olabilir.Sağlıklı günler dileriz…

 • Avatar of Ayça Tireli

  Ayça Tireli

  Neredeyse her ay ara kanamalarım oluyor. Adet dönemim ağrılı geçiyor. Doktora gittiğimde renkli emarla bakıldı ve çift rahim ağzı ile tek boynuzlu rahimim olduğunu söylediler. Ara kanamalarımın nedeni bu olabilir mi

  • Avatar of Op. Dr. Kadriye Şener

   Op. Dr. Kadriye Şener

   Olabilir.Sağlıklı günler dileriz…

 • Avatar of Tuğçe Acar

  Tuğçe Acar

  Merhabalar hocam adetimin biteli bugün tam 10 gün oldu ve bugün yine sabahtan beri damla damla kanamalarım oldu acaba neden olabilir ki geçen ocak ayında da 29da oldu ve tekrar şubatın 14de yine adet gördüm.

  • Avatar of Op. Dr. Kadriye Şener

   Op. Dr. Kadriye Şener

   Muayene olmalısınız.Sağlıklı günler dileriz…

 • Avatar of Hülya cetin

  Hülya cetin

  Merhaba hocam ben temizliklendikten 2 gün sonra koyu bir şekilde kanamam geldi ve 10 gün sonra normal.adet oldum 7 gün sürdü ve 7 gün sonra tekrar geldi 5 gün sürdü hormon testi yaptırdım beta 7.99 çıktı bu nedir

  • Avatar of Op. Dr. Kadriye Şener

   Op. Dr. Kadriye Şener

   Normal durum değil muayene olmalısınız.Sağlıklı günler dileriz…

Bir yorum yazınız