Adetten 10 Gün Sonra Kanama Neden Olur?
RANDEVU

ONLINE RANDEVU

Randevu İçin Hemen Arayın!
(Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

Adetten 10 Gün Sonra Kanama Neden Olur?

Adetten 10 Gün Sonra Kanama Neden Olur?

Adet kanaması kadınlarda cinsel ve doğurganlık açısından sağlık problemi olmadığının göstergesidir. Kadınlarda adet kanaması dışında bazı ara kanamalar görülebiliyor. Bu kanamaların nedenleri tespit edilmeli ve buna göre gerekli tedavi seçenekleri değerlendirilmelidir. Genellikle ara kanama durumlar lekelenme formunda görülmektedir. Kadınların gebelik belirtileri gibi durumları ara kanamalara yol açabilir. Özellikle yerleşme kanaması gibi durumlar lekelenme olarak görülen ara kanamalar olabilir.

Kadınlarda ara kanamalar çok çeşitli nedenlere bağlı yaşanabilir. Adetten 10 gün sonra ara kanama nedenleri şöyle sıralanabilir;

  • Gebeliğin ortaya çıktığını gösteren yerleşme kanaması yaklaşık adetten 10 gün sonra görülür. Bu durum başarılı bir gebelik olduğunu gösterir ve zararlı değildir. Detaylı bilgi için: Yerleşme Kanaması Nedir, Ağrılı Olur mu?
  • Kadınlarda gebelik başlangıcında embriyonun fallop tüplerini geçememesi ve buraya yerleşmesi durumunda dış gebelik görülür. Kadınlarda dış gebelik ve düşük riski olması halinde kanamalar yaşanabilir.
  • Kadınlarda vajinal enfeksiyonlar da adetten 10 gün sonra kanama oluşturabilir. Vajina bölgesinde yaşanan enfeksiyonlara bağlı ara kanamalar çok pis kokulu olacak şekilde yaşanır.
  • Kadınların ani kilo değişimleri ara kanamaların nedenleri arasındadır. Bir anda çok kilo alan ya da kilo kaybı olan kadınlarda vücutta görülen dengesizlik ara kanamalar yaşanmasına yol açabilir.
  • Kadınların şeker, tansiyon ve böbrek hastalıkları gibi sistematik hastalıkları olması adetten 10 gün sonra kanama gibi şikayetleri ortaya çıkarabilir.
  • Hormonların çalışması açısından tiroit bezleri çok önemli işleve sahiptir. Burada hormon üretim sürecini olumsuz etkileyecek bir dönem ara kanamalar oluşturabilir.
  • Vajina bölgesine dışarıdan gelen yabancı cisimler ara dönem kanamalarına yol açabilir. Vajina çok hassas yapıdadır ve yabancı cisimlerden hemen etkilenir.
  • Kanser vakaları üreme sisteminde sorunlar oluşturabilir. Aynı zamanda bazı kanser türleri ara kanama şikayetlerinin de nedeni olmaktadır.
  • Kadınların adet döneminden sonra hormon dengesizlikleri olabilir. Östrojen ve progesteron hormonlarında yaşanan dengesizlikler ara kanamalarda önemli etmendir.
  • Doğum kontrol hapları hamileliği engelleme işlevine karşın vücutta bazı dengesizlikler oluşturabiliyor. Özellikle uzun süre kullanılası halinde ara kanamalar oluşabiliyor.

Adetten 10 gün sonra kanama nedenleri kesinlikle araştırılmalı ve hemen gerekli önlemler alınmalıdır.

Adetten 10 gün sonra kanama ne kadar sürer?

Adetten 10 gün sonra yaşanan kanama rutin bir durum değildir. Bu nedenle belirli bir düzenden bahsetmek yanlış olacaktır. Adetten 10 gün sonra kanamanın ne kadar devam edeceği söylenemez. Kanamalar alttaki nedene göre farklı sürelerde devam eder. Bu kanamaların önemli bir bölümünün kısa süreli olduğu gözlemlenmektedir.  Ancak bazı durumlarda ara kanamalar çok daha uzun süre de devam edebiliyor. Adet dışında yaşanan kanamalar genellikle birkaç gün etkili olmaktadır.

Bakalım: Uzun Süren Adet Kanaması

Ara kanama altta yatan sağlık sorununa göre farklı sürelerde devam ediyor. Ancak ara kanamanın çok uzun süre devam etmesi kan kaybını arttırıyor. Bu durum da kan kaybı tehlikesine ve çeşitli risklere yol açıyor. Ara kanama 3-4 günden fazla sürmesi halinde farklı problemler yaşanmaması adına hemen bir uzmandan destek alınması gerekir.

Adetten 10 gün sonra kanama tehlikeli mi?

Adetten 10 gün sonra kanama tehlikeli diye kesin bir yargıdan bahsetmek yanlış olur. Bu ara kanamanın bir tehlikesinin olup olmadığını anlamak adına detaylı bir inceleme yapılması gerekir. Ara kanamalar kadınlarda normal olarak değerlendirilemez.  Ara kanama şikayetleri hormon durumlarına bağlı olduğunda yumurtalıklarda işlev sorunları ve tiroit bezi problemleri görülebilir. Kanama 3 adet döngüsü arasında kendini gösterdiyse mutlaka incelenmeli ve gerekli incelemeler yapılmalıdır.

Adetten 10 gün sonra kanama şikayetleri gebelik belirtilerine bağlı olabilir. Ek olarak dış gebelik ya da düşük riski de söz konusu olabilir. Korunmasız cinsel ilişki yaşanması halinde de ara kanamalar yaşanabilir. Rahim içinde yer alan fibroid isimli bölümde kanserli doku olmasa da görülen büyümeler tehlike oluşturabilir.

Adet kanaması dışında yaşanan ara kanamalar vajinal enfeksiyonlara bağlı olarak yaşandığında da gerekli önlemler alınmalıdır. Adetten 10 gün sonra kanama şikayetleri iki veya daha çok kez yaşandığı anda hemen gerekli incelemeler yapılmalı ve altta bir sağlık sorunu olup olmadığına bakılmalıdır.

Adetten 10 gün sonra kanamada ne zaman doktora gidilmeli?

Ara kanamalar her zaman kadınlar için endişe verici bir durumdur. Ancak bazı kadınlar ara kanamaları her zaman yaşar ve bu durumu ciddiye almazlar. Ara kanamalarda mutlaka durumu önemsemek gerekir. Adetten 10 gün sonra kanama 1 kez yaşanırsa dikkate alınmayabilir. Ancak ara kanamalar birden fazla kez görüldüğü anda hemen ciddiye alınarak doktora gidilmelidir.

Öncelikle ara kanamalarda kanamanın yoğun olması ve kan renginde kırmızılık ve koyuluk olması halinde yardım alınması gerekir. Ek olarak kanama pis kokulu yaşanıyorsa da bazı sağlık sorunlarının habercisi olabilir.  Ara kanamalarda her zaman inceleme yapılmalı ve gerekli tedaviler uygulanmaya başlamalıdır.

Adetten 10 gün sonra kanama olursa ne yapılır?

Adetten 10 gün sonra kanama yaşanması halinde öncelikle bir uzmanla görüşmek gerekiyor. Bu süreçte adet döngüsünün kayıt altında olması gerekiyor.  Adetten 10 gün sonra kanama yaşanıyorsa ve bu durum en az iki defa tekrarlandıysa hemen bir kadın hastalıkları uzmanı ile görüşmek gerekir. Bu süreçte uzmanlar pelvik muayene ve fiziksel muayene gerçekleştirir. Tanıya yönelik bazı testler yapılır ve kanamanın olası nedenleri belirlenir. Daha sonra kişiye özel tedavi seçenekleri değerlendirilir.

Op. Dr. Kadriye Şener

Op. Dr. Kadriye Şener mesleğini İstanbul Ümraniye'de EvaGyn klinik adlı özel muayenehanesinde icra etmektedir. Anlaşmalı hastanelerimiz deneyimli uzman hekimlerden ve profesyonel kadrodan oluşan, haftanın 7 günü 24 saat kesintisiz hizmet veren, ileri teknoloji ürünlerine sahip olan kadın hastalıkları ve doğum bölümlerimizde doğum gerçekleşmekte ve aileler özel kliniğimizden bebekleriyle mutlulukla ayrılmaktadır.

Yorumlar

Bir yorum yazınız