Adet Kanaması Süresi Ne Kadar Olmalıdır?
RANDEVU

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.
Randevu İçin Hemen Arayın!
(Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

Adet Kanaması Süresi Ne Kadar Olmalıdır?

Adet Kanaması Süresi Ne Kadar Olmalıdır?

Adet döngüsü adet gördüğünüzde başlar ve bir sonraki adet dönemine kadar devam eder. Bu döngü üreme sisteminizin bir parçasıdır ve vücudunuzu olası bir hamilelik için hazırlar. Tipik bir döngü 21 ila 35 gün arasında sürer.

Bir kadında adet kanaması 2-7 gün arasında sürerse normal kabul edilir. Ancak adet kanaması bazı kadınlarda daha uzun veya kısa sürebilir. Bir adet kanaması 7 günden daha fazla sürdüyse uzun dönem olarak nitelendirilir. Kadınlarda yaşam tarzı ve tıbbi durum da gün sayısı üzerinde etkilidir. Adet kanaması bir kadında genç yaşlarda daha uzun sürerken ilerleyen yaşlarda kısalma eğiliminde olabilir.

Kadınların adet kanaması süresi ortalama 4-5 gün sürmelidir. Ancak bu sürenin daha uzun veya kısa olması da olasıdır. Genel olarak bir kişi için normal adet süresi yerine düzenli adet dönemi olması çok önemlidir. Her kadının normal adet süresi farklı olmakla birlikte genel olarak 4-5 gün süre uzmanlar tarafından normal kabul edilen süre zarfıdır.

Adet kanaması süresi her kadında farklı mı?

Kadınlar döngüleri aralığında büyük farklılıklar vardır. Bu, adet kanamalarının süresini etkiler ve aradaki gün sayısını da değiştirir. Tipik olarak 21 ila 35 gün arasında bir döngü olmalıdır ve bir adet kanaması 2-7 gün arasında sürmelidir.

Genel olarak bir adet kanaması altı gün veya daha az sürmeli ve daha ağır başlamalı ve hafiflemelidir. Ancak bu süreç her kadında farklı olmaktadır. Önemli olan adet döneminizin uzunluğunun değişip değişmediğidir, Sekiz veya dokuz gün boyunca düzenli olarak adet kanaması yaşıyorsanız bu endişe yaratacak bir durum değildir. Ancak daha önce beş günlük bir adet kanamanız varsa ve şimdi sekiz veya dokuza güne çıktıysa bir değerlendirme yapılmalıdır.

Adet kanaması süresi kısa olduysa genellikle dikkate alınmaz. Ancak bir kişide adet kanamasının bir anda uzaması veya kısa sürmesi ciddi bir sağlık sorununun habercisi olabilir. Bu nedenle adet kanamasının sürecini değiştiren durumun normale dönmesi için gerekli tanı ve tedavi süreci planlanmalıdır.

Bakalım: Az Gelen Adet Kanaması Nedenleri

Adet kanaması süresi neden değişir?

Düzensiz adet dönemleri rahatsız edici bir durumdur. Bu vakaların genellikle hormonal değişikliklerden kaynaklandığı biliniyor. Ergenliğe yeni giren genç kızlar ve menopoza yaklaşan yaşlı kadınların bu hormonal temelli olarak uzun veya düzensiz dönemleri yaşanması olasıdır.

Adet kanaması süresinin değişmesi genellikle değişen bir östrojen seviyesidir. Östrojen, endometriyum adı verilen uterus astarının oluşmasına yardımcı olur. Bu durumda döllenme olursa hamilelik ortaya çıkar. O ay hamilelik olmazsa, astar adet dönemi olarak dökülür.

Bazı durumlarda, doğum kontrolü adet dönemlerinin sıklığını, süresini ve akış seviyelerini etkileyebilir. Bakır RİA’nın ekstra kanamaya neden olduğunu belirtmek gerekiyor. Doğum kontrol hapları genellikle adet dönemlerinizi kısaltırken, bazılarının tam tersi bir etkiye sahip olması olasıdır. Kullandığınız doğum kontrol türünü değiştirmek gerekli adım olacaktır. Ancak doğum kontrol hapları kullanıyorsanız, bunları almayı bırakmamalı veya doktorunuzla konuşmadan doğum kontrol stratejinizi değiştirmemelisiniz.

Adet kanaması süresi değişikli gösterdiyse bu durum birden fazla yaşandığı anda ciddiye alınmalı ve hemen bir uzmana başvurulmalıdır.

Adet kanaması neden uzun sürer?

Adet kanaması ne kadar sürer?

Adet kanaması süresi genellikle uzayabilir. Bu durumun nedenleri şöyle sıralanabilir;

 • Rahim fibroidleri

Bu kanserli olmayan büyümeler uterus duvarlarının içinde ortaya çıkar. Küçük bir lekeden birkaç büyük kütleye kadar değişebilirler. Leiomiom olarak da adlandırılan uterus fibroidleri ağır kanamalara ve bir haftadan uzun süren sürelere yol açabilir.

 • Rahim polipleri

Bu küçük, kanserli olmayan büyümeler uterusun duvarında görülür. Polipler genellikle yuvarlak veya oval şekillidir.

 • Endometriozis

Bu bozuklukla, uterusunuzun içini kaplayan tipe benzer doku, bazen yoğun bir şekilde uterusunuzun dışında anormal şekilde büyür. Aşırı kanamaya ek olarak, endometriozis  ağrıya neden olabilir.

 • Endometrial hiperplazi

Bu, endometriyum adı verilen uterusun astarının çok kalınlaştığı bir durumdur. Östrojen hormonunun aşırı bir seviyesi buna yol açar ve adet kanaması süresi üzerinde de etkilidir.

 • Polikistik over sendromu

PKOS, sıklıkla erkeklik hormonu androjeninin aşırı seviyelerini içeren hormonal bir hastalıktır. Kanamanın süresini de olumsuz etkiler.

Nedir bu pkos: Polikistik Over Sendromu

 • Tiroid hastalığı

Tiroid hormonunuzun sağlıksız seviyeleri, dönemlerin uzun, ağır, hafif veya düzensiz olmasına neden olabilir.

 • Rahim içi cihaz (RİA)

Özellikle ilk yılda, bakır RİA daha ağır adet kanamasına neden olabilir.

 • Pelvik inflamatuar hastalık

Pelvik influmatuar hastalık kadın üreme organlarında sıklıkla cinsel ilişki sırasında bulaşan bir enfeksiyondur.

 • Kanama bozuklukları

Kan düzgün pıhtılaşmadığında ağır adet kanamasına neden olabilir.

 • Endometriyal kanser

Nadir bir vaka olmasına rağmen uterus astarının bu kanseri, uzun süreli adet kanamasının en ciddi nedenidir.

Detaya bakalım: Adet Kanamasının Uzun Sürmesi

Adet kanaması süresi değişirse nasıl tedavi edilir?

Değişen adet kanaması süresinin birçok nedeni olabilir. Genellikle östrojen ve progesteron hormonları doğum kontrol hapları ile tedavi edilebilir. Bu sadece kontrasepsiyon sağlamakla kalmaz, hormon üretimini düzenleyebilir ve böylece hormonların neden olduğu kanamayı tedavi edebilir. Doğum kontrol hapları genellikle toplam akış miktarını azaltır ve bu nedenle döneminizin uzunluğunu azaltmalıdır. Endometrial hiperplazi gibi bazı durumlarda, progestin hormonu tek başına reçete edilebilir.

Rahim fibroidlerinin neden olduğu değişen süreli kanama, ilaçla veya endometriyal ablasyon, uterus arter embolisi veya laparoskopik cerrahi (myomektomi) gibi minimal invaziv prosedürlerle tedavi edilebilir. Ağır vakalarda abdominal myomektomi veya histerektomi önerilebilir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Kadınlarda adet kanaması süresi 8 güne kadar normal kabul edilebilir. Ancak 7 günden daha uzun süren kanamalarda veya 2 günden daha kısa süren kanamalarda normal kabul edilmez ve tehlikeli görülebilir.

Kadınlarda adet kanaması normal olarak 2-7 gün arasındadır. 2 günden kısa süren adet kanamasında altta yatan olumsuz bir neden olabilir.

Adet kanamasının 3 gün sürmesi normal gün sayısı arasındadır.

Op. Dr. Kadriye Şener

Op. Dr. Kadriye Şener mesleğini İstanbul Ümraniye'de EvaGyn klinik adlı özel muayenehanesinde icra etmektedir. Anlaşmalı hastanelerimiz deneyimli uzman hekimlerden ve profesyonel kadrodan oluşan, haftanın 7 günü 24 saat kesintisiz hizmet veren, ileri teknoloji ürünlerine sahip olan kadın hastalıkları ve doğum bölümlerimizde doğum gerçekleşmekte ve aileler özel kliniğimizden bebekleriyle mutlulukla ayrılmaktadır.

Yorumlar

  Bir yorum yazınız