Adet Döneminde Ciğer Gibi Parça Gelmesi
RANDEVU

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.
Randevu İçin Hemen Arayın!
(Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

Adet Döneminde Ciğer Gibi Parça Gelmesi

Adet Döneminde Ciğer Gibi Parça Gelmesi

Adet kanamasında kadınlar genellikle belirli bir düzende hareket ederler. Adet düzensizliği olsa da kanama miktarı ve süresinde değişiklik olabilir. Ancak adet kanaması ile birlikte büyük parçalar gelmesi endişe verici bir durum olabilir. Yumurtlama döneminden sonra süreç hamilelik ile sonuçlanmadıysa yumurtalar parçalanır ve adet kanaması ile dışarı atılır. Buna bağlı olarak adet döneminde küçük parçalar gelebilir. Ancak bu parçalar bazen ciğer gibi nispeten daha büyük olabilir. Bu durumda kadınlar adet döneminde ciğer gibi parça gelmesi üzerine biraz endişe duyabilirler.

Adet kanaması sürecinde kanda pıhtılaşma olabilir ve belirli bir büyüklüğe kadar parça gelmesi olabilir.  Yani kadınlarda dönem dönem adet kanamasında pıhtılaşma sonunda parça şeklinde kanama olabilir. Bu durum uzun aralıklarla yaşanıyorsa ya da birkaç kez olduysa endişeye mahal yoktur. Ama adet döneminde büyük parçaların her zaman gelmeye başlaması bir probleme işaret edebilir. Bu durumda hemen bir uzman ile görüşmek gerekir. Yapılan değerlendirme sonrasında bir problem olup olmadığı ortaya çıkacaktır.

Adet döneminde ciğer gibi parça gelmesi nedenleri

Kadınlarda adet döneminde ciğer gibi parça gelmesi halinde kanda pıhtılaşma olmaktadır. Adet kanaması sürecinde kan vücuttan dışarı atılamadığı anlarda pıhtılaşma olur ve parça gelmesi söz konusu olur. Pıhtılaşan kan vücuttan parça şeklinde dışarı çıkarılır.  Pıhtılaşan kanın rengi genellikle kırmızı ya da daha koyu tonlarda olabilir.  Bir kadında adet dönemi içinde ciğer tarzında parça geliyorsa pıhtılaşma habercisi olabilir. Bu durum yumurtalık kisti ya da miyom oluşumuna bağlı olabilir.

Kadınlarda erken dönemde gebelik sağlıklı şekilde geçmezse gebelik vücut tarafından otomatik olarak bitirilir. Bu durumda vücut embriyoyu parçalar ve parçalar halinde vücuttan dışarı atılır. Yani kadınların gebeliği anlayamaması ve gebeliğin sona ermesi halinde ciğer gibi parçalar gelebilir. Bu durum adet kanaması ile karışabilir ancak yaşanan bir düşük durumudur.

Adet döneminde ciğer gibi parça gelmesi olayında en yaygın neden miyom ve kist yapılarıdır Vajinada görülen kistler ya da miyomlar tehlikeli bir büyüklüğe gelirse kan pıhtısı ortaya çıkabilir. Bu tarz bir durum olması halinde pıhtılaşma ile birlikte çok yüksek düzeyde ağrı da görülür. Kan pıhtısının boyutu küçükse sadece takip edilmesi gerekir. Büyük pıhtılarda gerekli tedavileri masaya yatırmak gerekir. Sıkıntılı bir duruma bağlı olarak vücuttan büyük parçalar geliyorsa hemen altta yatan neden bulunmalı ve kişiye özel bir tedavi uygulanmalıdır.

Adet döneminde ciğer gibi parça gelmesi nasıl geçer?

Adetliyken ciğer gibi parça gelmesi

Adet döneminde ciğer gibi parça gelmesi durumu genellikle kendi kendine geçer. Kadınlarda bazı adet dönemlerinde bu tarz problemler yaşanabilir. Ancak sürekli hale geldiyse ya da altta yatan ciddi bir durum şüphesi varsa hemen müdahale etmek şarttır. Özellikle başka bir sağlık sorununa yol açıyorsa mutlaka altta yatan neden incelenmelidir. Adet dönemi içinde ciğer gibi parça bir kez geldiyse bir önlem almanıza gerek kalmaz. Bu durumda sonraki adet dönemine kadar gözlemek çok daha doğru olacaktır. Yine tekrar ettiyse hemen altta yatan nedene bakılarak kişiye özel bir tedavi planı hayata geçirilir.

Adet döneminde bir kadında parçalı kanama yaşanıyorsa altta yatan neden belirlenmeli ve daha sonra tedaviye başlanmalıdır. Kadınlarda enfeksiyon karşıtı ilaçlar kan pıhtılarını ve adet sancılarını ortadan kaldırabilir. Bu ilaçlar bir doktor tavsiyesi ile kullanılabilir. Adet döneminde kadınlar haberleri olmadan düşük şikayetleri de yaşayabilirler. Bu durumda bir parça gelmesi halinde hemen altta yatan neden bulunmalıdır. Çünkü düşüğe bağlı parça gelmesi halinde içeride bazı parçalar kalabilir. Bu durumda hemen gerekli tedavi uygulanmalı ve kalan parçalar özel ekipmanlarla temizlenmelidir. Bu işlem yapılmazsa farklı sağlık sorunları oluşturabilir. Temizleme işlemi çok konforlu ve ağrısız şekilde tamamlanır.

Adet döneminde ciğer gibi parça gelmesi halinde ne yapılmalıdır?

Kadınlar için rahim içinden özellikle adet dönemlerinde parça gelirse bu durum soru işaretlerini beraberinde getirebilir. Bir kadının adet kanaması sürecinde genellikle koyu bir akıntı yaşanır. Parça şeklinde kan gelmesi çok nadir yaşanan bir durum olur. Bu durum kadınlarda pıhtılaşma olduğunu ve adet dönemi içinde bu nedenle parça geldiğini göstermektedir. Adet dönemi içinde kadınlarda ciğer gibi parça gelmesi genellikle tehlikeli bir durum değildir. Ancak elde edilen parçanın patolojik açıdan değerlendirilmesi gerekebilir.

Adet kanaması ile birlikte farklı şikayetler varsa patolojik inceleme yapılır. Kadınlarda belirli aralıklarla adet döneminde ciğer gibi parça gelmesi normal olarak kabul edilmelidir. Adet kanamalarının yoğun olduğu zaman dilimlerinde ciğer tarzında gelen parça açık ev koyu kırmızı tonda olmaktadır. Bu kalan yumurta parçalarının büyük çoğunluğunun vücuttan atıldığını gösterir. Bu durum gebelikten önce ya da lohusa döneminde ortaya çıkabilir.

Kadınlarda ciğer gibi bir parça geldiyse ve beraberinde bazı şikayetler de söz konusuysa sorunu ciddiye almak gerekir. Özellikle bu durum sık yaşanmaya başladıysa kadın doğum uzmanına muayene olmak gerekir. Adet döneminde ciğer gibi parça gelmesi probleminde öncelikle altta yatan nedene bakılmalıdır. Yapılan detaylı incelemeler sonucunda sorun saptanır. Daha sonra kişiye özel bir tedavi planı hemen hayata geçirilir.

Burası ilginizi çekebilir: Adet Kanamasının Uzun Sürmesi

 

Sıkça Sorulan Sorular

Kadınlarda vücuttan atılan kanın içinde pıhtılaşma proteinleri bulunuyor. Akışın en yoğun olduğu zaman diliminde kandaki pıhtılaşmalar bu proteinler yüzünden adet kanında pıhtılaşmaya yol açabilir.

Adet döneminde kanda pıhtılaşma görülmesi kadınlar için normal bir durumdur. Kandaki pıhtı kahverengi veya açık kırmızı tonlarında olur.

Adetkiyken kadınlarda et parçası şeklinde bir yapı gelebilir.  Kanın pıhtılı bir et parçası şeklini alması endometrizos ile yakından alakalıdır. Rahim duvarı kalınlaşır ve genişler. Buna bağlı olarak kan toplanır ve adet döneminde pıhtı olarak atılır.

Adet döneminde ciğer gibi parça gelmesi halinde ilk olduğunda doktora gitmemenizi öneriyoruz.  Çünkü bu olay genellikle geçicidir ve doktora gidilmesi gereken doğru zaman birkaç kez parça gelmesi olmalıdır.

Op. Dr. Kadriye Şener

Op. Dr. Kadriye Şener mesleğini İstanbul Ümraniye'de EvaGyn klinik adlı özel muayenehanesinde icra etmektedir. Anlaşmalı hastanelerimiz deneyimli uzman hekimlerden ve profesyonel kadrodan oluşan, haftanın 7 günü 24 saat kesintisiz hizmet veren, ileri teknoloji ürünlerine sahip olan kadın hastalıkları ve doğum bölümlerimizde doğum gerçekleşmekte ve aileler özel kliniğimizden bebekleriyle mutlulukla ayrılmaktadır.

Yorumlar

 • Avatar of Yeliz yenişen

  Yeliz yenişen

  Benim şikayetim bu ay rengi aşırı koyu ve parça sıklıkla yaşıyorum buay çok fazla oldu açıkcazi korkuyorum rahîm duvarı kalınlaa sorununda var ciddi bir durum olabilirmi teşekkür ederim

  • Avatar of Op. Dr. Kadriye Şener

   Op. Dr. Kadriye Şener

   Evet rahim duvarı kalınlaşmasından olabilir, muayene olamlısınız.Sağlıklı günler dileriz…

 • Avatar of Hd

  Hd

  Mrb doktor hanım 15 gün adetim gecikti 16 gün adet oldum ama ciger gibi parçalar geliyor ve haddinden fazla oluyorum sizce ne yapmalıyım teşekkür ederim iyi geceler

  • Avatar of Op. Dr. Kadriye Şener

   Op. Dr. Kadriye Şener

   Düşük yapıyor olabilirsiniz, doktora görünmelisiniz.Sağlıklı günler dileriz…

 • Avatar of Cc

  Cc

  Merhaba hasta oldum ve bendede et parçaları var uzun zamandır var süreklide oluyo ama çok değil ne yapmalyım

 • Avatar of Aylin gül

  Aylin gül

  Gecen ay adet görmedim bu ay adet gördüm 1 ay olmadım simdide pıhtılaşma şeklinde geliyor ve devamlı uyuyorum uyumam iyimi bu durum beni endisenlendirmeye baslatı normalde uyumam bu şekilde bıraksalar hic kalmazsım uyacagim

 • Avatar of ŞA

  ŞA

  Merhaba doktor hanım 9 .yılımda ria çıktıktan sonra ciğer gibi kan pıhtılari geliyo ve büyük parcalar halinde düşerkende çok ağrı oluyor neyapmam gerek ilk kez yaşıyorum bu durumu çok teşekkür ederim

 • Avatar of Hira çetin

  Hira çetin

  Adet dönemim çok uzun sürdü ne yapmalıyım

 • Avatar of Seda sarı

  Seda sarı

  Merhaba doktor hanım ben regl değilim reglma 2 gün var akıntı haricinde siyah pıhtılaşma var sebebi nedir

 • Avatar of Münnever Yakut

  Münnever Yakut

  Mrb hocam 30 yaşındayım, ilk adetimden beri akıntım koyu renkli parça şeklinde geliyor özelikle ilk üç günde lavaboya gittiğinde kocaman parçalar üstü üste düşüyor, ve bir yıldır evliyim korunmadığım halde hamile kalamıyorum

 • Avatar of Hatice Kutluca

  Hatice Kutluca

  Benim de bu ayda ki adetim çok pıhtılaşma oldu korktum üç ml miyom var rahim duvarına yakın dedi doktor mirane sprial önerdi sizde bilgi verebilir misiniz

 • Avatar of Ek

  Ek

  İyi günler. Regl imin ikinci gününde pıhtı gibi bişey çıktı. Biraz kan pıhtısı vardı birde et yağı gibi kremsi birşey çıktı. Nedir acaba. Teşekkür ederim

 • Avatar of Ek

  Ek

  İyi günler. Regl imin ikinci gününde pıhtı gibi bişey çıktı. Biraz kan pıhtısı vardı birde et yağı gibi kremsi birşey çıktı. Nedir acaba. Teşekkür ederim

  • Avatar of Op. Dr. Kadriye Şener

   Op. Dr. Kadriye Şener

   Muayene olmalısınız.Sağlıklı günler dileriz…

 • Avatar of Nevin Sayılgan

  Nevin Sayılgan

  Bende adet döneminde genelde hep parça olur ama buay çok fazla oluyor ve korktuğum için gitmiyorum bazen insan duyacakları da korkuyor

  • Avatar of Op. Dr. Kadriye Şener

   Op. Dr. Kadriye Şener

   Muayene olmadan yorum çözüm bulunamaz.Sağlıklı günler dileriz…

 • Avatar of Nevin atar

  Nevin atar

  Merhabalar doktor hanım her adetimde pıhtılı kanama oluyorum bu bir sorun mudur

  • Avatar of Op. Dr. Kadriye Şener

   Op. Dr. Kadriye Şener

   Muayene olun.Sağlıklı günler dileriz…

 • Avatar of Gizem

  Gizem

  Hocam adetim 10 gün gecikti test yaptım negatif çıktı bende adet söktürücü kullandım. Polikistik olduğum için hep gecikiyordu zaten. Bugün adetim oldu ama zar benzeri bir yapıda büyük bir parça geldi. Adetim olmadan öncede ara ara ağrım oluyordu. Sizce problem ne?

  • Avatar of Op. Dr. Kadriye Şener

   Op. Dr. Kadriye Şener

   Muayene olmalısınız.Sağlıklı günler dileriz…

 • Avatar of Leyla

  Leyla

  Merhaba doktor hanım ben 21 yaşındayım ve bekarım ama adet dönemim aşırı ağrılı ve adetim parçalar halinde geliyor sebebini öğrenmek istiyorum

  • Avatar of Op. Dr. Kadriye Şener

   Op. Dr. Kadriye Şener

   Muayene olmalısınız.Sağlıklı günler dileriz…

 • Avatar of pırıl pırıl

  pırıl pırıl

  doktor hanım benim adetim 15 gün gecikti 10 gündür adetim başta az kanama oldu sonradan azalacağına kanama artıyor pıhtılıi parçalar da geliyor ne yapmalıyım teşekkürler. bu arada bekarım. herhangi bir gebelik şüphesi veya durumu yok.

  • Avatar of Op. Dr. Kadriye Şener

   Op. Dr. Kadriye Şener

   Düşük olabilir muayene olun.Sağlıklı günler dileriz…

 • Avatar of Do

  Do

  Merhaba doktor hanım bekarım,ve adetimin ilk iki gün ciğer gibi oluyor bazen ağrı da oluyor,neden oluyor ve ne yapmam gerekiyor

  • Avatar of Op. Dr. Kadriye Şener

   Op. Dr. Kadriye Şener

   Muayene olun.Sağlıklı günler dileriz…

 • Avatar of Hilal soylu

  Hilal soylu

  Merhaba! Regl dönemim için 10 gün gecikti . Bu gün adet oldum ilk sıvı şeklinde gelen kanama 2 saat içinde aşırı ağrılı ve ciğer gibi koyu renkte büyük parça geldi neden olur ?

  • Avatar of Op. Dr. Kadriye Şener

   Op. Dr. Kadriye Şener

   Düşük yapıyor olabilirsiniz.Sağlıklı günler dileriz…

 • Avatar of Mesude İlter

  Mesude İlter

  Geçen ay adetim 3 gün gecikti parça düşürdüm bu seferde adetime daha beş gün varken adet oldum ve yine parça düşürdüm ve haddinden fazla bel ağrısı yaşıyorum ne yapmaliyim

  • Avatar of Op. Dr. Kadriye Şener

   Op. Dr. Kadriye Şener

   Uzman doktora görünmelisiniz.Sağlıklı günler dileriz…

 • Avatar of Mesude İlter

  Mesude İlter

  Geçen ay adetim 3 gün gecikti parça düşürdüm bu seferde adetime daha beş gün varken adet oldum ve yine parça düşürdüm ve haddinden fazla bel ağrısı yaşıyorum ne yapmaliyim

  • Avatar of Op. Dr. Kadriye Şener

   Op. Dr. Kadriye Şener

   Doktora görünmelisiniz.Sağlıklı günler dileriz…

Bir yorum yazınız