Zevk Suyundan Hamile Kalınır mı?
RANDEVU

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.
Randevu İçin Hemen Arayın!
(Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

Zevk Suyundan Hamile Kalınır mı?

Zevk Suyundan Hamile Kalınır mı?

Partnerler cinsel birleşme ya da yakınlaşma sırasında kendilerine engel olamayabilirler. Buna bağlı olarak çiftlerden gelen sıvılar birbirine karışabilir. Özellikle erkekler kendilerini boşalma için tutsa da yakınlaşma deneyiminden zevk aldıklarını gösteren durum belirli bir oranda ilk meni gelmesidir. Bu duruma zevk suyu ismi verilmektedir ve bu durumu her zaman yaşayabilirler. Özellikle hamilelik planı olmayan çiftler bu durumda zevk suyundan hamile kalınır mı bilmek istiyorlar.  Zevk suyunun en büyük özelliği içinde canlı sperm olmamasıdır. Erkeğin spermi bulunan yoğun menisi gelmeden evvel çok az miktarda zevk suyu gelir.

Yukarıda belirtilen durum zevk suyu içinde canlı spermin asla olmayacağını düşündürebilir. Ancak zevk suyu içinde canlı sperm olma olasılığı vardır. Bu nedenle zevk suyu asla hamileliğe yol açmaz diye düşünmek doğru olmaz. Zevk suyu içinde de sperm bulunabilir ve bu spermler hareketli yapıda olur. Bu nedenle zevk suyundan hamile kalmak mümkün olabilir. Ancak zevk suyundan hamile kalma vakaları çok sınırlıdır. Normal boşalma sonrası hamile kalma oranına bakıldığında zevk suyunda bu oran çok düşüktür.

Zevk suyundan hamile kalma nasıl olur?

Cinsel ilişki yaşayan çiftlerde erkekte boşalma öncesi zevk suyu gelir. Bu zevk suyunun belirli bir bölümü vajina içine kaçabilir.  Bu durumda zevk suyu vajinaya girerse gebelik ortaya çıkabilir. Erkek cinsel ilişki sırasında zevk alıyorsa vücut hemen zevk suyu üretimine geçer. Daha sonra vajinaya giren bu yapı zevk suyundan hamile kalınır mı sorusuna cevap oluşturur. Normal şartlarda bir erkeğin zevk suyu içinde canlı sperm olmaz. Ancak bazı durumlarda zevk suyuna sperm bulaşabilir.

Bir erkeğin zevk suyunda canlı sperm yoksa gebelik asla ortay acıkmaz.  Ancak cinsel yakınlaşma sırasında gelen zevk suyu içinde canlı sperm olup olmayacağı bilinemez. Kadın ile ilgili ve sperm kalitesi ile ilgili tüm şartlar mümkün olursa zevk suyundan hamile kalınır.  Zevk suyu hemen vajinanın giriş kısmına temas etse dahi gebelik olasılığı söz konusudur.  Cinsel ilişki sırasında içinde sperm olan zevk suyu vajinaya temas etmezse gebelikten söz edilemez.

Buraya bakalım: Sürtünme ile Hamile Kalınır mı?

Zevk suyundan hamile kalma ihtimali ne kadar?

Zevk suyundan hamile kalma ihtimali ne kadar?

Zevk suyundan hamile kalma ihtimali birçok faktöre göre değişir. Öncelikle erkeğin zevk suyu içinde canlı sperm olması gerekir. Bu spermlerin belirli kalitede olması ve yeterli hareketliliğe sahip olması şarttır. Kadın açısından da belirli şartların olması lazım. Öncelikle kadının yumurtlama dönemi içinde olması ve başarılı bir şekilde yumurtlayabilmesi önemlidir. Zevk suyu içinde bulunan spermler 5 gün kadar vajinada canlı kalmaya devam eder. Ancak tüm şartlar bir arada mükemmel olsa da zevk suyundan hamilelik ihtimali oldukça düşüktür. Düşük orana rağmen zevk suyundan bir kadının hamile kalması mümkündür.

Kadınlar için zevk suyundan hamile kalınır mı sorusu olumlu yanıt bulduğu için dikkatli olmak gerekir. Her cinsel birleşmede şartlar farklı olduğundan ve her kadında gebelik olasılığı farklı olduğundan zevk suyundan hamile kalma ihtimali açısından net bir rakam veremiyoruz. Burada kadında doğurganlık yeteneği, yumurta rezervi, erkeğin sperm kalitesi ve menisinde sperm olması gibi şartlar bir arada denk gelmelidir.

Yumurtlama döneminde zevk suyundan hamile kalınır mı?

Kadınlarda doğurganlık yeteneğinin en fazla olduğu dönem yumurtlama dönemidir. Bir kadında gebelik ortaya çıkabilmesi için her ay düzenli şekilde sağlıklı yumurta üretimi olması gerekmektedir. Gebelik yeteneğinin en yüksek olduğu an yumurtlama dönemidir. Bu dönem de iki adet döngüsünün tam ortasına denk gelir. İlk adet gününden ortalama 14 gün sonra yumurtlama olur. Bu dönem hamilelik olasılığının en fazla olduğu zaman dilimidir. Kadının vücudu başarılı döllenme için kendini hazırlar ve sperm hücresi ile yumurta bir araya geldiği anda yumurtlama ortaya çıkar. Özetle yumurtlama döneminde kesinlikle zevk suyundan hamile kalmak mümkündür.

Bu ilginizi çekebilir: Adet Döneminde Hamile Kalınır mı?

Diğer zaman dilimleri ile karşılaştırıldığında bir kadının zevk suyundan hamile kalma olasılığı yumurtlama döneminde daha fazla olacaktır. Çiftler gebelik düşünmüyorsa ve kadın yumurtlama döneminin içindeyse cinsel ilişki sırasında koruyucu önlemler alınması gerekir. Burada yapılacak en büyük hata korunma yöntemi olarak çekilme tekniğini uygulamaktır. Çünkü boşalma öncesi zevk suyu gelebilir ve zevk suyu içinde canlı sperm olabilir. Bu durumda gebelik ortaya çıkması olasıdır.

Zevk suyundan hamile kalmamak için öneriler

Zevk suyundan hamile kalınır mı sorusuna cevap verdikten sonra çiftler için bazı öneriler sunalım. Zevk suyundan hamile kalmak istemeyen çiftler için korunma yöntemleri önerilmektedir.  Öncelikle burada yapılan hatalardan biri zevk suyu içinde canlı sperm olmadığı yönündeki düşüncedir. Zevk suyu içinde her zaman sperm olabilir.

Genellikle çiftler cinsel ilişki sırasında geri çekilme yöntemi ile korunmaya çalışıyor. Ancak bu yaklaşım son derece yanlış olacaktır. Çünkü zevk suyunun bu durumda vajinaya kaçması olasıdır. İçinde sağlıklı sperm olabilecek zevk suyu gebeliğe davetiye çıkarabilir. Bu nedenle en etkili korunma yöntemi ertesi gün hapı ya da prezervatif olacaktır. Bu sayede zevk suyu vajinaya kaçsa da gebelik olasılığı ortadan kalkar.  Bu sayede çiftler rahat bir şekilde cinsel birleşme yaşayabilirler.

Zevk suyuna yönelik yanlış algı geliştiren kişiler gerekli korunma önlemlerini almazlarsa gebelik söz konusu olabilir. Aynı zamanda çiftlerin yumurtlama dönemlerinde ekstra dikkatli olmaları gerekir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Kadınlarda zevk suyundan hamile kalma olasılığı her zaman vardır. Ancak normal bir boşalma ile karşılaştırırsak zevk suyundan hamile kalmak nispeten daha zordur diyebiliriz.

Zevk suyu cinsel birleşme veya yakınlaşma sırasında vajinaya girmese de hamile kalınabilir. Çünkü vajina çevresine gelmesi halinde içinde sperm varsa 5 güne kadar canlı kalabilir.

Zevk suyu erkeklerde hemen boşalma sürecinden önce gelir. Ancak burada erkeğin kontrolü ve isteği olmadan salgılanır. Erkek boşalmadan evvel herhangi bir anda zevk suyu salgılanabilir.

Zevk suyu boşalma öncesi gelen ve kayganlaştırıcı işlevi olan bir sıvıdır. Cinsel birleşme sırasında erkek boşalmadan hemen önce zevk suyu gelir.

Op. Dr. Kadriye Şener

Op. Dr. Kadriye Şener mesleğini İstanbul Ümraniye'de EvaGyn klinik adlı özel muayenehanesinde icra etmektedir. Anlaşmalı hastanelerimiz deneyimli uzman hekimlerden ve profesyonel kadrodan oluşan, haftanın 7 günü 24 saat kesintisiz hizmet veren, ileri teknoloji ürünlerine sahip olan kadın hastalıkları ve doğum bölümlerimizde doğum gerçekleşmekte ve aileler özel kliniğimizden bebekleriyle mutlulukla ayrılmaktadır.

Yorumlar

    Bir yorum yazınız