Adet Döneminde Hamile Kalınır mı?
RANDEVU

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.
Randevu İçin Hemen Arayın!
(Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

Adet Döneminde Hamile Kalınır mı?

Adet Döneminde Hamile Kalınır mı?

Hamile kalmaya çalışıyorsanız veya hamile korunma yolları arıyorsanız adet döngünüzü izlemek önemlidir. Adet döngüsünü izlemek daha kolay gebe kalabileceğiniz en verimli günleri takip etmenize yardımcı olacaktır.

Yaygın bir halk efsanesi bir kadının adet dönemindeyken hamile kalamayacağıdır. Hamilelik olasılığı, adet döneminde olduğunuz günlerde daha düşük olsa da yine de hamile kalabilmeniz mümkündür. Bu nedenle adet döneminde hamile kalınır mı diye merak edenler bu konuda risk olduğunu bilmelidir.

Korunma olmadan kullanmadan cinsel ilişki yaşıyorsanız, adet döngünüz sırasında herhangi bir zamanda döneminiz sırasında veya hemen sonrasında gebe kalabilirsiniz. Daha önce hiç adet görmediyseniz, ilk döneminizde veya ilk kez seks yaptıktan sonra hamile kalabilirsiniz. Korunma olmadan cinsel ilişkiye gireceğiniz ve hamile kalma riski taşımayacağınız ayın güvenli bir zamanı yoktur.

Ancak adet döngünüzde en verimli olduğunuz zamanlar vardır. Bu zaman dilimi gebe kalma olasılığınızın en yüksek olduğu zamandır. Bu nedenle gebelikte adet döngüsünü takip etmek gerekiyor. Adet dönemi içinde cinsel ilişki yaşarsanız çok düşük de olsa gebelik şansı mevcut.

Adet döneminden hemen önce hamile kalınır mı?

Adet dönemi öncesi gebelik olasılığı çok düşük orandadır. Kadınlarda adet döngüsünün düzenli olması durumunda yumurtlama dönemi kanamanın başladığı süreçten belirli bir süre sonra gerçekleşir. Bu durumda 24 saate kadar yumurta aktif kalacaktır. Adet döneminden bir iki gün önce yaşanan cinsel ilişkide düşük olsa da gebelik olasılığı vardır.

Kadınlarda yumurtlama gününden uzaklaştıkça hamilelik görülme ihtimali paralel olarak düşmektedir. Adet dönemi öncesinde her kadında gebelik ortaya çıkma olasılığı söz konusudur. Bu oran adet döngüsü kısa olan ya da düzensiz adet gösteren kişilerde daha yüksektir. Bu kişilerde adet dönemi öncesi gebelik olasılığı düzenli adet döngüsü (adet döngüsü süresi 21-35 gün) olan kadınlar ile karşılaştırıldığında daha yüksek olacaktır.

Bu içeriğe de bakmanızda fayda var: Adetten 10 Gün Sonra Kanama Neden Olur?

Adet döneminden hemen sonra hamile kalınır mı?

Adet döneminden hemen sonra hamile kalınır mı?

Kadınlarda adet döneminden sonra gebelik ortaya çıkma ihtimali söz konusu olur. Çünkü adet kanaması bitince birkaç gün içinde her kadında yumurtlama dönemi ortaya çıkar. Bir kadın adet dönemi sonrasında yumurtlama sürecinde ayının en doğurgan dönemini yaşamaktadır. Spermler vücuda önceki dönemde girse de 4-5 gün boyunca canlı olarak kalabiliyor. Bu yüzden adet kanaması bittikten sonra girilen cinsel deneyim yaşayan kadınlarda gebelik olasılığı korunma yoksa söz konusudur.

Bir kadında hamilelik olasılığı adet kanaması sonrası yumurtlama sürecine kadar her geçen gün daha da artış gösteriyor. Adet kanamasından sonra ilk 1-2 gün hamilelik olasılığı oldukça düşüktür. Ancak ilerleyen günlerde bu olasılık paralel bir şekilde yükselir. Çocuk planlamayan çiftler adet kanaması sonrasında korumalı cinsel ilişki yaşamadığında gebelik ile sonuçlanabilir.

Kadınların adet döneminde hamile kalma şansı nedir?

Bir kadının hamile kalma olasılığı, yumurtlama döngüsü boyunca yükselebilir ya da düşebilir. Ortalama bir kadının aylık döngüsü 29 gün olabilirken, diğerleri daha kısa veya daha uzun bir döngüye sahip olabilir. Bir kadının adet kanamasından bir ya da iki gün sonra hamile kalma olasılığı yok denecek kadar azdır. Ancak olasılık kanamasına rağmen birbirini izleyen her gün tekrar artmaya başlar.

Adet periyoduna başladıktan yaklaşık 13. günde hamilelik şansı tahmini yüzde 9’dur. Bu rakamlar düşük olsa da bir kadının adet döneminde hamile kalmayacağından %100 emin olabileceği anlamına gelmez. Kadınlar her zaman adet dönemi içinde gebelik şansına sahiptir.

Adet kanamasının yaşandığı ilk gün bu oran çok düşüktür. Ancak daha sonraki günlerde her geçen gün yumurtlama süreci yaklaştığı için bu oran artış gösterir.

Adet döneminde korunma yolları nelerdir?

Hamile kalmaya çalışıyorsanız adet döneminizde cinsel ilişkiye girmek adet döngünüz 28 günden az olursa gebe kalmanıza yardımcı olmayacaktır. Bunun yanında hamile kalma olasılığınız her zaman vardır.

Hamile kalmak istemiyorsanız her seferinde korunmalı cinsel ilişkiye girmek önemlidir. Bu prezervatif veya doğum kontrol hapları almak gibi yöntemler olabilir. Geri çekilme gibi yöntemler geleneksel yöntemler olduğu için kesin koruma sağlamayabilir. Bunun yanında rahim içi araç kullanarak da gebeliğin önüne geçebilirsiniz.

Doğum kontrol hapları herpes, gonore veya klamidya gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı koruma sağlamaz. Kendinizi istenmeyen enfeksiyonlardan korumak için partnerinizin prezervatif takmasını sağlamalısınız.

Adet döneminde hamilelik konusunda nelere dikkat edilmelidir?

Adet dönemi içinde hamilelik konusunda dikkat edilmesi gereken bazı noktalar söz konusudur. Adet döneminde gebelik riski her zaman vardır. Yani bu süreçte gebelik oluşmayacağı düşüncesi kesin olarak doğru değildir. Kadınlarda gebelik ihtimalinin en fazla olduğu dönemlerde vajinal kanama şikayetler söz konusu olabilir. Bu kanamalar adet kanaması ile karıştırılabiliyor ve korunmasız cinsel ilişki tercih edilebiliyor. Bu durumda gebelik olasılığı daha da yüksek oluyor.

Bir cinsel deneyim sonrası sperm kadının vücuduna girerse hemen işlevini yitirmez. İçeride 4-5 gün kadar canlı şekilde kalabiliyor. Bu süreçte gebelik olasılığı her türlü vardır. Adet dönemi öncesi veya sonrası ilişkiye girildiğinde sperm birkaç gün yaşadığı için gebelik olasılığı söz konusu olur. Adet döneminde hamilelik olasılığının en düşük olduğu zaman dilimi kanamanın 1-3 günleri arasındadır. Yine de çok az olsa da bu günlerde de gebelik ihtimali vardır. Bu nedenle korunmasız cinsel ilişkiden kaçınmak önerilir.

Op. Dr. Kadriye Şener

Op. Dr. Kadriye Şener mesleğini İstanbul Ümraniye'de EvaGyn klinik adlı özel muayenehanesinde icra etmektedir. Anlaşmalı hastanelerimiz deneyimli uzman hekimlerden ve profesyonel kadrodan oluşan, haftanın 7 günü 24 saat kesintisiz hizmet veren, ileri teknoloji ürünlerine sahip olan kadın hastalıkları ve doğum bölümlerimizde doğum gerçekleşmekte ve aileler özel kliniğimizden bebekleriyle mutlulukla ayrılmaktadır.

Yorumlar

 • Avatar of Y.d

  Y.d

  Merhaba doktor hanım benim adetim 3 gün gecikti 3.gun eşimle ilişkiye girdik boşalma oldu ertesi gün kanamam geldi ama çok az normalden daha az hamile kalma olasılığım var mı ve varsa ne kadar yüksek

  • Avatar of Op. Dr. Kadriye Şener

   Op. Dr. Kadriye Şener

   Evet gebelik riski vardır.Sağlıklı günler dileriz…

 • Avatar of Nurgul

  Nurgul

  İyi günler ben adet bittikten 2 3 gunsonra eşimle iliski oldu ben adet başlangıcından doğum kontrol hapı kullandım adetim 4 gün felan sürdü 5 gün felan ilişki öncesindede içtim ilac hamile kalmış miyimdir şuan çocuk düşünmüyoruz

  • Avatar of Op. Dr. Kadriye Şener

   Op. Dr. Kadriye Şener

   Gebelik riski olabilir.Sağlıklı günler dileriz…

 • Avatar of İa

  İa

  Merhaba
  Düzenli adet oluyorum. Adetime 5 gün kala korunmasız ilişki oldu. Hamile kalma olmadığı var mı teşekkürler

 • Avatar of Anonim olmak

  Anonim olmak

  Merhabalar,

  Ben regl olmadan 2 gün önce cinsel ilişki yaşadım, ve regl tarihim 3 gün gecikti gebelik olabilir mi?

  • Avatar of Op. Dr. Kadriye Şener

   Op. Dr. Kadriye Şener

   Olabilir.Sağlıklı günler dileriz…

 • Avatar of sengul denden

  sengul denden

  Merhaba doktor hanım adetlin ilk günü bir damladan hamile kalinirmi

  • Avatar of Op. Dr. Kadriye Şener

   Op. Dr. Kadriye Şener

   Hayır.Sağlıklı günler dileriz…

 • Avatar of K t

  K t

  Iyi günler reglken erkek arkadaşımla arkadan ilişkiye girdik ve arkaya boşaldı ama kanamam devam ediyordu hamile kalma durumum varmıdır

  • Avatar of Op. Dr. Kadriye Şener

   Op. Dr. Kadriye Şener

   çok düşük ihtimal.Sağlıklı günler dileriz…

Bir yorum yazınız