Çikolata Kisti Nedir, Belirtileri Nelerdir?
RANDEVU

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.
Randevu İçin Hemen Arayın!
(Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

Çikolata Kisti Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Çikolata Kisti Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Çikolata kisti, bir kadının rahim içinde döşeme görevinde bulunan endometrium tabakasının rahim dışında farklı bir bölgede büyümesidir. Bu hastalık çikolata kişi olarak da adlandırılır ve çok yoğun ağrı şikayetleriyle görülebilir. Bu rahatsızlık her 10 kadından 1 tanesinde mutlaka görünüyor. Hastalıkta bu doku rahim boşluğu dışına yerleşiyor.  Zaman içinde büyüyerek kist haline gelebilir ve rengi siyah olduğu için halk arasında çikolata kisti adıyla anılıyor.  Şuan dünyada 200 milyon kadın bu rahatsızlıkla uğraşıyor. Bu rahatsızlık yumurtalık, pelvis doku, fallop tüpleri gibi bölgelerde görülüyor.

Bu rahatsızlık üreme çağında ortaya çıkar. Çünkü rahim bölgesinin iç tabakasını döşeyen endometrium her ay  adet döneminde kalınlaşır. Buna bağlı olarak dışarı taşma durumu olabilir. Yani adet kanaması yaşanmayan genç yaşlarda görülmez.

Ciddi boyutlara ulaşmaya başladığında çikolata kisti tedavisi mutlaka yapılmalıdır. Rahim dokusu yumurta büyümesinden sonra her ay kendini hazır hale getiriyor. Yumurtada bir döllenme olmadığında adet kanaması şeklinde vücuttan atılıyor. Sayılan noktalar dışında bu doku idrar torbası ve bağırsak bölgesine de tutunabilir.

Çikolata kisti neden olur?

Çikolata kisti üreme döneminde olan her kadında görülebilecek bir durumdur. Bu hastalık rahmin iç tabakasını kaplayan ve her ay adet döneminde kalınlaşarak dökülen endometrium isimli dokudan alıyor. Bu doku rahim boşluğu dışına taştığı anda çikolata kisti adını alıyor.

Çikolata kisti nedenleri tam olarak bilinmiyor. Yine de bazı durumlar risk faktörü olarak değerlendiriliyor;

 • Ailede çikolata kisti olması araştırma sonuçlarına göre bir risk faktörüdür.
 • Uzmanlar bazı vücutlarda bağışıklık sisteminin bu kistlere hazırlandığını düşünüyor.
 • Bazı hormonlar gelişim sürecinde hücreler endometrium hücrelerine dönüşerek rahim dışında kist oluşturabiliyor.
 • Retrograd adet kanamasında dışarı atılacak doku tüplerden geri giderek pelvik boşluğa yerleşebilir. Bu durumda karın bölgesine tutunma da olabilir.
 • Gebelik dönemi sonunda sezaryen doğum başta olmak üzere karın bölgesi ameliyatları bu duruma yol açabilir.

Bu rahatsızlık ağrı, kısırlık ve farklı sorunlara yol açabilir. Bu yüzden belirlendiği anda çikolata kisti tedavisi hemen yapılmalıdır. Tedavi süreci konusunda kişiye özel tedavi uygulanır.

Çikolata kisti belirtileri nelerdir?

Çikolata kisti belirtileri nelerdir?

Çikolata kisti kendini farklı şekillerde belli ediyor. Bu rahatsızlıklar her hastada farklı görülebilir. Aynı zamanda yapının bulunduğu bölge ve büyüklüğüne göre de belirtiler değişebilir.

 En yaygın çikolata kisti belirtileri şöyledir;

 • Yoğun kasık ağrıları
 • Cinsel ilişki sırasında kasıklarda ağrı oluşumu
 • Adet kanaması sırasında ağrı artışı
 • Adet kanamalarından önce lekelenme şeklinde ara kanamalar
 • Kabızlık ve ishal gibi sindirim problemleri
 • Büyük tuvalet sırasında ağrı hissetme
 • Sırt ağrıları
 • Korunmasız ilişkiye rağmen gebelik başlamaması
 • İdrarda kan görünmesi
 • Adet dönemi için yorgunluk, şişkinlik, bulantı
 • Daha sık idrara çıkmaya başlama gibi durumlardır.

Çikolata kisti belirtileri tamamen kişisel olarak değişir. Bu yapılar rutin jinekolojik muayenelerde de ortaya çıkabilir.

Çikolata kisti tanısı nasıl konur?

Çikolata kisti tanısı için öncelikle vücuttaki anormalliklere bakılır. Daha sonra muayene ve gerekli testler yapılır.

 Çikolata kisti teşhisi sırasında yöntemler şöyledir;

 • Jinekolojik Muayene: Görüntüleme sistemleri ile vajina, rahim, mesane ve rektum bölgeleri incelenir. Burada organlarda şekil ve boyut açısından inceleme yapılır.
 • Transvajinal Ultrason: Uygulamada vajinaya yüksek frekanslı ses dalgaları yollayabilen bir cihaz koyulur. Ses dalgalarının yankılanmasına göre görüntüleme alınarak inceleme yapılır.
 • Laparoskopi: Bu uygulamada pelvik bölgesinde yer alan ve karın bölgesinde bulunan organlar incelenir. Karın bölgesinden açılan küçük kesiler ile vücuda girilir ve özel olarak inceleme yapılır. Önemli bir tanı aracıdır.
 • CA125 Testi: Hastanın kanında CA125 isimli protein seviyesine bakılır. Bu protein rahim rahatsızlıklarında seviye olarak vücutta artar.

Çikolata kisti tedavisi nasıl yapılır?

Çikolata kisti tedavisi

Çikolata kisti tedavisi ameliyat ve ilaç gibi seçeneklerle gerçekleştiriliyor. Öncelikle oluşumun şiddeti ve anne adayının gebelik düşüncesi gibi durumlar dikkate alınır. Genellikle koruyucu tedaviler uygulanır ve son olarak cerrahi işlemler masaya yatırılır.

Çikolata kisti tedavisi şu şekildedir;

 • İlaç Tedavisi: İlaç tedavisinde hormon takviyeleri verilir. Aynı zamanda ağrıyı ortadan kaldırmak adına ağrı kesici ilaçlar da verilir. Hormon tedavisi ile doku büyümesi yavaşlar ve şikaytler azalır. Ancak ilaç tedavisi kesildiğinde tekrar gelişim gösterebilir. Doğum kontrol hapları da bu süreçte verilen ilaçlardandır.
 • Progesteron Tedavisi: Rahim içine yerleştirilen bir cihaz ile progesteron tedavisi uygulanır. Bu yapı adet kanamalarının durması ile birlikte çikolata kisti büyümesini de durduracaktır.
 • Çikolata Kisti Ameliyatı: Hasta gebelik planı yapıyorsa bu yapıyı ortadan kaldıracak bir ameliyat planlanır. Ameliyat sırasında rahim ve yumurtalık dokuları korunur.
 • Konservatif Ameliyat: Çikolata kistine bağlı şiddetli ağrı olanlarda laparoskopik cerrahi ameliyat yapılır. Karın bölgesinden açılan delik ile endometriyal dokular çıkarılır ve rahatsızlık ortadan kalkar.
 • Histerektomi: Çok ileri vakalarda histerektomi ameliyatı ile rahim ve rahim ağzı, yumurtalıklar alınır. Rahimin alınmasına bağlı bir ameliyat olduğu için gebelik planları yapılamaz. Bu yüzden sadece ilerleyen yaşlarda düşünmeniz gereken bir ameliyattır.

Çikolata kisti tedavisi mutlaka yapılmalıdır. Çünkü tedavi edilmediğinde yaşam konforunu ciddi oranda düşürmeye başlar. Ayrıca hastaya en uygun tedavi seçeneği de başlar.

Çikolata kisti kısırlığa yol açar mı?

Çikolata kisti kadınlarda 25-45 yaş arasında görülen bir hastalıktır. Aynı zamanda her 10 kadından 1 tanesi bu hastalıkla mücadele eder. Adet dönemi ve cinsel ilişki sırasında da çok ciddi ağrı şikayetleri oluşturabilir. Aynı zamanda şiddetli ağrı sebebiyle yaşam kalitesini de ciddi oranda etkiler. Her 3 kadından 1 tanesi çikolata kisti sorunlarında kısırlık ile karşı karşıya kalabilir.

Çikolata kisti bazı vakalarda hiç belirti vermeyecektir. Bu durumda hastalığın tanısı için 5-10 yıl arasında beklemek gerekebilir. Bu yüzden şiddetli adet sancılarında da her zaman bir uzmanla görüşmeniz doğru olacaktır.

Op. Dr. Kadriye Şener

Op. Dr. Kadriye Şener mesleğini İstanbul Ümraniye'de EvaGyn klinik adlı özel muayenehanesinde icra etmektedir. Anlaşmalı hastanelerimiz deneyimli uzman hekimlerden ve profesyonel kadrodan oluşan, haftanın 7 günü 24 saat kesintisiz hizmet veren, ileri teknoloji ürünlerine sahip olan kadın hastalıkları ve doğum bölümlerimizde doğum gerçekleşmekte ve aileler özel kliniğimizden bebekleriyle mutlulukla ayrılmaktadır.

Yorumlar

  Bir yorum yazınız