Yumurtalık Kisti Ameliyatları
RANDEVU

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.
Randevu İçin Hemen Arayın!
(Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

Yumurtalık Kisti Ameliyatları

Yumurtalık Kisti Ameliyatları

Yumurtalık kisti ameliyatları  kadınlarda yumurtalıklarda görülen kistleri çıkarmak adına uygulanan cerrahi işlemdir. Hastanın durumuna göre bir ya da iki yumurtalıktan ameliyat uygulanabilir. Ayrıca kist sayısı bir tane olabileceği gibi çok daha fazla da olabilir.  Ameliyatın hangi yöntemle uygulanacağı tamamen kistin verdiği zararın durumuna bağlı olarak belirlenmektedir.

Hastalarda yumurtalık kisti büyük yapıda olabilir.  Yumurtalıkların tamamına yakınını işgal eden kistlerde tüm yumurtalıkların çıkarılmasına yönelik ameliyat yapılabileceği gibi sadece kistin alınmasına yönelik işlem de uygulanabilir.

Kadınlarda hormonal değişimlere bağlı olarak kist yapıları ortaya çıkabilmektedir.  Bu kistlerin boyu 2 santimetreye kadar ulaşabilir. Hastanın durumuna ve mevcut kist durumuna göre yapılacak ameliyatın nitelikleri belirlenebilir.

Yumurtalık kisti ameliyatları nelerdir?

Yumurtalık kisti sorunu olanlar için cerrahi olmayan yöntemler işe yaramadığında farklı cerrahi işlemler yapılmaktadır. İlaç tedavisi ve tetikte bekleme yöntemi işlevsiz kaldığında ve hasta tedaviye yanıt vermediğinde cerrahi işlemler yapılması gerekir.

Yapılan değerlendirmeler sonucunda uzmanlar hangi yöntemin kullanılacağına karar vermektedir. Yumurtalık kisti ameliyatları belirlenirken hasta ve hekimin konforunun en üst seviyeye çıkması amaçlanmaktadır.

Yumurtalık kisti ameliyat seçenekleri şu şekildedir;

 • Myomektomi

Kadınlarda miyom yapılarının alınmasına yönelik operasyona verilen isimdir. Rahim ağzı ve bölgesinde ortay acıkan miyom yapıları iyi huylu tümörlerdir.  Bu yapılar tehlikeli olmasa da belirli dönemlerde büyümekte ve rahim kistine yol açabilmektedir.  İyi huylu yapıda olanlar için gerekli olması durumunda myomektomi uygulanabilir.

Detaylarıyla anlattık: Miyom Nedir, Belirtileri Nelerdir, Tedavisi Var mı?

 • Histerektomi

Rahim kistinde yapılan müdahale sonrasında hastada tedavi gerçekleşmediyse histerektomi en kesin çözümdür.  Bu işlem rahmin tamamen alınmasına yönelik ameliyattır.  Kadınlarda başarı oranı çok yüksek olan bir cerrahi işlemdir. Histerektomi ile ilgili planlama sonrasında hasta kısa süre içinde yaşamına dönebilir.

 • Karın bölgesinde laparoskopik (kapalı) ameliyat

Bu ameliyatlar karın bölgesinden yapılan kesi ile gerçekleştirilir.  Kapalı cerrahi işlem olarak bilinen yumurtalık kisti ameliyatı olarak bilinir. Bu ameliyatta karın içine kolayca içeri girilebilir.  Bu operasyonda açık ameliyatta ortaya çıkan riskler yoktur.  Karın bölgesinden yapılan kapalı ameliyat ile kist alınabilir ve hasta kısa süre içinde sağlığına kavuşabilir.

 • Laparoskopi

Kadınlarda basit olarak değerlendirilen yumurtalık kistlerinin alınması için yapılır. Operasyon sırasında sağlam dokulardan sıyrılan kistler cerrahi bir işlemle alınmaktadır. Öncelikle kistin türü belirlenir ve kistin iyi huylu olması durumunda  laparoskopi tercih edilebilir.  Kötü huylu yumurtalık kisti oluşumu olması durumunda ise genellikle açık ameliyat yapılmaktadır.

 • Vajinal bölge üzerinde yumurtalık kisti ameliyatı

Uzmanlar yaptıkları değerlendirmelerden sonra kist oluşumuna neden olan durumu belirlemektedir.  Tetikte bekleme süreci bir zarar vermediyse  cerrahi işlem tercih edilir. Hastanın karın bölgesinden ameliyat olması uygun olmadığı durumlarda vajinal bölgeden müdahale seçeneği düşünülür.  Vajinal bölge üzerinden yapılan cerrahi operasyon sonrasında da hasta kısa süre içinde normal hayatına dönebilir.

 • Laparotomi (açık) ameliyatı

Açık ameliyat olarak da bilinen laparotomi genellikle zararlı yumurtalık kisti olduğunda uygulanır. Kistte kanserli bir yapı olduğu düşünülüyorsa ya da yumurtalık kistinin boyutu çok büyük olduğunda bu yöntem tercih edilebilir. Ayrıca diğer organlara yönelik bir sorun varsa büyük kesi yapılarak tüm kanserli büyüme açık ameliyat sayesinde kolaylıkla çıkarılabilir.

Yumurtalık kisti ameliyatı riskleri nelerdir?

Yumurtalık kisti ameliyatı riskleri nelerdir?

Her operasyonda olduğu gibi yumurtalık kisti ameliyatları da belirli riskler barındırmaktadır. Bu ameliyatlar profesyonel bir ekiple yapıldığında mevcut riskler en aza inecektir.

Yumurtalık kisti ameliyatı riskleri şu şekildedir;

 • Ameliyat sonrasında bölgede enfeksiyon oluşabilir. Rahim bölgesi çok hassas bir yapıda olduğu için genital bölgenin bakımı titizlikle yapılmalıdır.
 • Yumurtalık kisti ameliyatı sonrasında bölgede akciğer enfeksiyonu da oluşabilir. Bu enfeksiyonun ortaya çıkma olasılığı düşüktür. Ancak tespit edilmesi durumunda hemen müdahale edilmesi gerekir.
 • Yumurtalık kisti alındıktan sonra çok düşük de olsa damarlarda pıhtı oluşumu riski de vardır.
 • Hastanın kullandığı ilaçlar, sigara ya da alkol gibi durumlar kanama riskinin yüksek olmasına yol açar. Ameliyat sonrası kanama şikayetleri de görülebilir.

Yumurtalık kisti ameliyatı  sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Her cerrahi operasyonlarda olduğu gibi yumurtalık kisti operasyonları da zorlu müdahaleler olabilir. Ameliyatlarda başarı oranı yüksektir ve genellikle sonrasında konfor yüksek olur.

Yumurtalık kisti ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler şu şekildedir;

 • Ameliyattan sonra doktor hastaya kullanacağı ilaçların listesini verecektir. Mutlaka doktorun belirttiği düzen ve şekilde ilaçlar kullanılmalıdır.
 • Ameliyat gününden sonra doktor kontrolleri de önemlidir. Vajina bölgesi hassas bir yapıda olduğundan hastanın kontrolleri aksatmaması gerekiyor. İyileşme süreci  yapılan düzenli kontroller sayesinde daha etkili şekilde yürütülebilir.
 • Vajina bölgesi çok hassas bir yapıya sahiptir. Bölgenin enfeksiyon kapmaması adına operasyondan sonra pansuman doğru yapılmalıdır. Pansumana dikkat edilmesi enfeksiyon riskini ortadan kaldıracaktır.
 • Ameliyattan sonra hasta bir süre hassas olacaktır. Bu yüzden ilk zamanlarda vücut yorulmamalıdır. Bu yüzden spordan ve ağır zorlayıcı hareketlerden kaçınmak gerekir. Spor etkinliklerine doktorun izin verdiği ölçüde başlanması gerekir.
 • Hastalar deniz ve havuza girmekten kaçınmalıdır. Çünkü bu durumda vajina bölgesi enfeksiyon kapabilir. Havuz deneyimi bu konuda daha dikkatli olunması gereken bir durumdur. Ameliyattan sonra bir süre su teması olmamalıdır.
 • Yumurtalık kisti ameliyatları sonrasında vücut çok zayıflar. Bu yüzden de ağır spor aktiviteleri ve antrenmanlarına ara verilmelidir.
 • Çiftler yumurtalık kisti ameliyatı sonrasında belirli bir süre cinsel ilişkiye ara vermelidir. 15-20 gün kadar verilen ara sonrasında doktor izniyle cinsel yaşama yeniden start verilebilir.

Op. Dr. Kadriye Şener

Op. Dr. Kadriye Şener mesleğini İstanbul Ümraniye'de EvaGyn klinik adlı özel muayenehanesinde icra etmektedir. Anlaşmalı hastanelerimiz deneyimli uzman hekimlerden ve profesyonel kadrodan oluşan, haftanın 7 günü 24 saat kesintisiz hizmet veren, ileri teknoloji ürünlerine sahip olan kadın hastalıkları ve doğum bölümlerimizde doğum gerçekleşmekte ve aileler özel kliniğimizden bebekleriyle mutlulukla ayrılmaktadır.

Yorumlar

  Bir yorum yazınız