Tüp Bebekte HCG Değerleri
RANDEVU

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.
Randevu İçin Hemen Arayın!
(Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

Tüp Bebekte HCG Değerleri

Tüp Bebekte HCG Değerleri

HCH hormonu; bir tek gelişme yolundaki embriyonun plasenta haline gelecek olan hücreleri tarafından üretilen bir hormondur. Embriyo gebelik sürecinde rahim astarına yerleştiğinde hücreler HCH  hormonunu üretmeye başlamaktadır. Tüp bebek döngüsünün tamamlanmasından sonra çiftleri endişeli bir bekleyiş sarar. Bu süreçte sonucun başarılı olup olmadığını öğrenmek her ebeveynin merak ettiği durumlardan biridir.  Özellikle duygusal olarak çok yıpratıcı bir sonuç olabilir.

Son yıllarda uygulanan ek tedavi yöntemleriyle birlikte tüp bebek tedavisinde başarı oranı büyük bir artış yaşanmıştır. Tüp bebekte HCG değeri sürecin başarıya ulaşıp ulaşmadığını görmek adına bakılan bir değerdir. Tüp bebek tedavisi sonucunda gebeliğin oluşup oluşmadığını görmek adına kanda yer alan beta HCH değerine bakılır.

HCG hormonu anne adaylarında gebeliğin olup olmadığını gösteren hormondur. Kandaki HCG değerine göre gebeliğin oluşup oluşmadığına bakılır. Gebelik sırasında plasentada yer alan hücrelerin HCG üretimi artacağı için bu değere bakılır. Bu süreçte HCG değeri 48-72 saat arasında iki kat kadar artmaktadır. Progesteron hormonunun sürekli üretilmesini sağlar. Bu hormon da gebelik sürecinde anne adayının düşük riskini ortadan kaldıran bir hormondur.

Tüp bebekte HCG değeri kaç olmalıdır?

Gebelik yaşamayan kadınların kanında da belli miktarda HCG hormonu bulunur. Gebe olmayan kadınlarda kanda yer alan HCG değeri 0-10 mlU/ml arasında bulunur. Döllenme sonrasında 7-12 gün geçtiğinde kanda hormon salgılaması başlar. Tüp bebek tedavisi sonrasında başarılı olunması durumunda kanda yer alan HCG değeri en az 5-10 mlU/ml artmaktadır. İlk gebelik sürecinde HCG değeri iki günde bir artmaktadır. Her ölçümde bir önceki ölçüme göre iki kat artacak şekilde artış sürer.

Tüp bebekte HCG değeri takip edilmesi adına anne adayı doktorun belirttiği tarihte test yaptırılmalıdır. 12 gün öncesinde yaptırdığınız idrar testleri sizi yanıltabilir. HCG değeri ilk olarak kanda artmaya başlar. İdrara geçmesi daha sonra ortaya çıkar. Doktorlar genelde 12 gün geçtiğinde kan testi ister. Anne adayları genelde rahat bulabildikleri için idrar testini tercih etseler de tüp bebekte kesin tanı için kan testi yapılmalıdır.

Yapılan kan tahlillerinde HCG değerinin bir önceki ölçüme göre iki kat kadar artmaması durumunda gebelikte bir sorun olduğunu düşünmelisiniz. Bu durum bir dış gebelik belirtisi olabilir. Dış gebelikte de ilk ölçüm sonunda HCG değeri yüksek çıkacaktır. Ancak sonraki ölçümlerde artma sürmeyecektir.  Bu durumda tüp bebek tedavisinde de ultrasonla görüntüleme yapılmalıdır. Ultrason yapılarak gebelik kesesi doktor tarafından görülerek gebelik teyit edilebilir. Hem  her ölçümde HCG değerinin iki kat artması hem de ultrasonda gebelik kesesinin görülmesi sonucunda tüp bebek tedavisinin başarıya ulaştığını teyit edebilirsiniz. Daha sonra doktorunuz bebeğinizin kalp atışlarını dinlemek için sizi çağıracaktır.

Tüp bebekte embriyo transferi sonrasında HCG değeri nasıl değişir?

Tüp bebekte HCG değeri kaç olmalıdır?

Tüp bebek döngüsünde embriyo transferi sonrasında bir bekleme süreci vardır. Bu süreçte 12 gün geçmeden kandaki HCG değerine bakılarak gebelik anlaşılamaz. 12 gün sonunda kandaki HCG değerine bakılarak embriyonun rahme tutunup tutunmadığına bakılabilir.  Gebelik değeri aralıklarında bir değer olursa belli aralıklarla test tekrar edilir. Daha sonra da ultrason kullanılarak gebeliğin kesin sonucuna bakılır.

Embriyo transferi sonrasında başarılı gebelik olduğunda belli haftalardaki ortalama HCG değerleri şu şekildedir;

  • 3 haftada ortalama 5-50 mlU/ml
  • 4 haftada ortalama 5- 425 mlU/ml
  • 5 haftada ortalama 20- 7300 mlU/ml
  • 6 haftada ortalama 1080- 56 bin mlU/ml
  • 7-12 haftada ortalama 7650- 290 bin mlU/ml
  • 13-26 haftada ortalama 13300- 250 bin mlU/ml
  • 17-24 haftada ortalama 4 bin- 165 bin mlU/ml arasında olacaktır.

Hafta hafta belirttiğimiz değerler gebelik süresinde ortalama çıkan değerlerdir. Her gebelik sürecinde aynı olmayacaktır. Kesin sonuç için doktorunuzun ultrason çekmesi doğru olur.  Kandaki gebelik testi sonrasında 6-10 hafta geçtiğinde ultrason görüntüleme ve kalp sesi dinlenmesiyle gebelik kesin olarak  teyit edilebilir.

Tüp bebekte ikiz gebelikte HCG değerleri kaç olur?

Anne adaylarında ikiz gebeliklerdeki HCG değeri tekli gebeliğe göre daha yüksek seviyededir. Çoğul gebelik yaşandığında kandaki HCG değeri %30- %50 arasında artacaktır. Bu yükselmenin temel nedeni birkaç test sonucunda kolayca anlaşılabilir. İlk başta HCG değerinde çok hızlı bir artış olması anne adayını telaşlandırabilir. Embriyo yumurtaya yerleştiği anda plasental dokuda çok hızlı bir büyüme görülür. Bu durum da HCG seviyesinin bir anda yükselmesine yol açar.  Ancak bazı HCG değişimleri nadir görülen kanser türlerinin belirtisi olabilir.

Tüp bebekte HCG değeri herkeste aynı değerde olmaz. Her gebelik için HCG değerleri değişken olabilir.  Farklı normal kabul edilebilecek HCG seviyeleri olduğunu unutmayın. Gebelikte 6 hafta içinden itibaren daha önceki süreçlere göre HCG artışı devam ediyorsa gebeliğin sağlıklı olduğu anlaşılabilir. Test sonuçlarında bir uyuşmazlık olmaması adına HCG seviyesinin laboratuvarda ölçülmesi daha doğru olur.

Tüp bebekte HCG değeri ölçerek gebeliğin başarılı olup olmadığına bakılabilir.  Gebeliğin kaçıncı haftada olduğu ultrason ile belirlenebilir.  Bir tek kandaki HCG değerine bakarak gebelik için kesin bir bilgi elde etmek doğru olmaz.  HCG değerinin 5 mlU/ml ve üzerinde seyretmesi ilk tanı olarak kabul edilebilir. Ancak kesin tanı yapılan ultrason muayenesi sonucunda ortaya konur. Kan testi için de embriyo transferinden sonra en az 12 gün beklenmelidir.

Op. Dr. Kadriye Şener

Op. Dr. Kadriye Şener mesleğini İstanbul Ümraniye'de EvaGyn klinik adlı özel muayenehanesinde icra etmektedir. Anlaşmalı hastanelerimiz deneyimli uzman hekimlerden ve profesyonel kadrodan oluşan, haftanın 7 günü 24 saat kesintisiz hizmet veren, ileri teknoloji ürünlerine sahip olan kadın hastalıkları ve doğum bölümlerimizde doğum gerçekleşmekte ve aileler özel kliniğimizden bebekleriyle mutlulukla ayrılmaktadır.

Yorumlar

    Bir yorum yazınız