Tüp Bebek Sonrası Akıntı
RANDEVU

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.
Randevu İçin Hemen Arayın!
(Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

 Tüp Bebek Sonrası Akıntı

 Tüp Bebek Sonrası Akıntı

Tüp bebek sonrası akıntı birçok tüp bebek tedavisi sürecinde yaşanan bir durumdur. Genel olarak tüp bebek döngüsünden sonra ortaya çıkan akıntı riski olmayan bir durumdur. Ancak bazı akıntı türleri söz konusu olduğunda uzmana başvurmak doğru olacaktır. Tüp bebek tedavisi oluşturulan embriyoların rahim içine transferi ile tamamlanan bir süreçtir.

Birçok çiftin bebek sahibi olmada umudu olan tüp bebek yönteminde embriyo transferi sonrasında 15 gün kadar beklemek gerekir.  Sonrasında gebeliğin başarılı olup olmadığı yapılan testle belirlenebilir. Bu bekleme sürecinde çiftler her unsura karşı aşırı hassas olurlar. Bekleme süresinde ortaya çıkan tüm belirtiler ve semptomlar çiftler tarafından sorgulanır. Tüp bebek sonrası akıntı da sık görülen durumlar arasındadır.

Tüp bebek sonrası akıntı nasıl neden olur?

Vajinal akıntı her yaştan kadında yaşanabilecek normal bir olgudur. Yani bir sağlıklı bir kadın vücudunda normal akıntı oluşması doğaldır. Vajina kendini temizleme ve koruma işlevi için akıntı gerçekleştirir.  Egzersiz, hormon ilaçları, cinsel istek, duygusal yoğunluk, stres gibi durumlar da akıntıyı etkileyecek faktörlerdir. Bunun yanında virüsler ya da bakteriler de akıntıya yol açabilir.  Enfeksiyon kaynaklı akıntılar renkli, kötü görünüme sahip ve kötü kokuludur.

Tüp bebek sonrası akıntı da çiftlerin görmek istemediği bir durumdur. Ancak bu süreçte yaşanan akıntıda yoğunluk, renk ve koku detaylı incelenmelidir. Tüp bebek döngüsü sırasında bazı hormon takviyeleri kullanılır. Ayrıca rahim ve yumurtalıkları tetikleyen bazı tıbbi aletler de akıntıya yol açabilir. Bunun yanında tüp bebek sonrası akıntı gebelik belirtisi de olabilir. Akıntının türü altında yatan nedeni ortaya çıkarır.

Vajina karmaşık ve dinamik bir organ olduğu için akıntı türleri farklı olabiliyor. Vücudumuz hem dıştan hem de içten gelen değişikliklere karşı belirli bir tepki gösterir.   Vajinal akıntı vajina ve rahim ağzında yer alan bezlerde oluşan sıvıdır. Bu akıntı vajinanın temizlenmesini sağlar ve ölü hücrelerle bakterileri vücuttan atar. Akıntının miktarı ve türü kadından kadına ve duruma göre değişebilir. Tüp bebek sonrası görülen akıntıyı detaylı olarak analiz etmek gerekir.

Tüp bebek ilaçları vajinal akıntı yapar mı?

Tüp bebek sonrası akıntı nasıl neden olur?

Tüp bebek tedavisinin gebelikle sonuçlanmasına yönelik başarı oranını arttırmak adına doğurganlık özelliği olan bazı ilaçlar kullanılabilir. Kullanılan ilaçlar hormonlar üzerinde düzeni sağlar ve belli durumların tetiklenmesine yardımcı olur.

Adet döngüleri düzensiz olan kadınlarda yumurtlamayı uyarmak için özel ilaçlar kullanılabilir. Bu ilaçlar folikül stimüle etme görevi olan FSH hormonunun miktarını arttırmak için kullanılır. Söz konusu ilaçların baş ağrısı, mide bulantısı, sıcaklık hissetme, şişkinlik hissi gibi yan etkileri olabilir. Bununla birlikte vajinal akıntı da bu ilaçların yan etkileri arasındadır.

Yumurta alımı sonrasında gebelik ihtimalinin arttırılması adına rahim iç duvarının hazır olması gerekir. Rahim iç duvarının hazır hale gelmesi için progesteron kullanılabilir. Bu yüzden   göğüs hassasiyeti, baş ağrısı, ruh hali değişimler, vajinal akıntı gibi semptomlar ortaya çıkabilir.

Kısaca tüp bebek ilaçları vajinal akıntı yapacaktır. Ancak şüphelendiğiniz bir akıntı durumu varsa doktorunuza başvurmanız gerekir.

Transfer sonrası kahverengi akıntı neden olur?

Tüp bebek döngüsünde embriyo transferi tamamlandıktan sonra bazı anne adaylarında kahverengi akıntı ya da lekelenme durumu yaşanabilir.  Transfer anında rahim ağzında manipüle durumu varsa kahverengi akıntı olabilir. Transfer sonrası kahverengi akıntı embriyo transferi yapıldıktan sonra iki haftalık süreçte görülür. Bu akıntıya implantasyon kanaması da denir.   İmplantasyon kanaması tüp bebek döngüsünde ortaya çıkacak lekelenmenin nedenidir.  Embriyo bu aşamada rahim iç duvarına yerleşmeye çalışır. Embriyonun yerleşme serüveninde duvarın belli bir bölümü dökülerek lekelenmeye yol açabilir. Ayrıca transfer sonrası kahverengi akıntı gebeliğin başarılı olduğuna dair ilk belirtilerden de olabilir.

Embriyo transferi sonrası şeffaf akıntı neden olur?

Progesteron hormonu vajinal yolla alındığında anne adayında hormonal düzeyde belirgin bir yükseliş olur. Bu durum da embriyo transferinden sonraki ilk günlerde akıntı yaşanmasına yol açar. Embriyo transferi sonrasında gerçekleşen kokusuz, renksiz ve şeffaf akıntı tehlikeli bir durum değildir. Tüp bebek tedavisinde anne adayları genelde oral ya da vajinal olarak bazı ilaçlar alabilir. Bu ilaçlar hormon takviyesi barındırır.  İlaçların etkisiyle akıntıda artış görülmesi normaldir. Embriyo transferi sonrası şeffaf akıntı tedavi için olumsuz bir durum olarak görülmemelidir.

Tüp bebek sonrası tehlikeli akıntı türleri nelerdir?

Tüp bebek sonrası şiddetli kramplarla birlikte yaşanan ağır kanamalar her zaman tehlikelidir. Bu durumlarda doktorunuza görünmeniz gerekir. Akıntının türü ve görünümü değişirse enfeksiyon olasılığının olduğunu unutmayın.

Tüp bebek sonrası riskli akıntılar şu şekildedir;

  • Miktarı fazla, köpük barındıran, yeşil ya da sarı renge sahip, kötü kokulu cinsel yolla bulaşan trkomoniyaz hastalığının belirtisi olabilir. ( Bu hastalık tedavi edilebilir.)
  • Sarı ya da yeşil renkli koyu kıvama sahip akıntılar cinsel yolla bulaşan klamidya ya da gonorenin durumlarının belirtisi olabilir.
  • Orta çoklukta, kesik görünüme sahip akıntılar mantar enfeksiyonunu gösterebilir. Vajinada büyüyen çok sayıda mantar varsa bu tarz bir akıntı yaşanabilir.
  • Kötü ve keskin kokuya sahip; ince, sulu, beyaz ya da gri renkli akıntılar da vajina içindeki yararlı bakterilerin yok olması sebebiyle ortaya çıkabilir.

Tüp bebek sonrası diğer akıntılar normal kabul edilebilir. Bu akıntılarda iç çamaşırını düzenli olarak değiştirebilir ve hava akışını sağlamak adına pamuklu kumaş tercih edilebilir.  Ayrıca vajinanın hijyen koşulları korunmalıdır. Sadece su ile temizlik yapabilir ve sigara bağışıklığı zayıflattığı için kullanılmamalıdır.

Op. Dr. Kadriye Şener

Op. Dr. Kadriye Şener mesleğini İstanbul Ümraniye'de EvaGyn klinik adlı özel muayenehanesinde icra etmektedir. Anlaşmalı hastanelerimiz deneyimli uzman hekimlerden ve profesyonel kadrodan oluşan, haftanın 7 günü 24 saat kesintisiz hizmet veren, ileri teknoloji ürünlerine sahip olan kadın hastalıkları ve doğum bölümlerimizde doğum gerçekleşmekte ve aileler özel kliniğimizden bebekleriyle mutlulukla ayrılmaktadır.

Yorumlar

    Bir yorum yazınız