Kısırlık Nedir, Belirtileri Nelerdir?
RANDEVU

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.
Randevu İçin Hemen Arayın!
(Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

Kısırlık Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Kısırlık Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Kısırlık bir çiftin 6-12 ay arasında korunmasız bir şekilde düzenli olarak cinsel ilişkiye girmesine rağmen gebeliğin ortaya çıkmaması durumudur.  Kısırlık şikayetleri hem erkek hem de kadın kaynaklı olabilir.

Cinsel ilişki sırasında kadının yeterli yumurta rezervi olması, yumurtlayabilmesi ve yumurtlama dönemi içinde olması gerekiyor. Erkeklerde ise vücutta yeterli sayıda sperm üretimi olmalıdır. Aynı zamanda spermlerde belirli bir kalite, hareketlilik söz konusu olmalıdır. Kadınlarda yumurta üretimi, erkeklerde de sperm üretimi yoksa gebelik var demektir.

Tıp dilinde kısırlık infertilite olarak isimlendiriliyor. Kısırlık için bazı belirtiler söz konusudur. Cinsel ilişkiye girmeden evvel kısırlık belirtileri takip edilerek bu süreç anlaşılabilir. Düzenli korunmasız cinsel ilişki için genç çiftlerde 12 ay, ileri yaştaki çiftlerde 6 ay kadar beklenmesi öneriliyor.

Kısırlık nedeniyle çocuk sahibi olamayan çiftlerde öncelikle tedavi yöntemlerine bakılır. Tedavisi mümkün olmayan kısırlık vakalarında yardımcı üreme tekniklerine başvurulur. Kısırlık belirtileri erken dönemde belirlenirse daha etkili bir tedavi uygulanabilir. Erkeklerde ve kadınlarda kısırlık belirtileri birbirinden farklı olacaktır.

Kadınlarda kısırlık belirtileri nelerdir?

Kadınlarda yumurta üretimi ile ilgili problemler varsa kısırlık tanısı koyulabilir. Genellikle erkeklerde kısırlık belirtileri daha etkin olsa da kadınlarda da belirli belirtiler ile kısırlık kolayca anlaşılabilir.

Kadınlarda kısırlık belirtileri şu şekilde sıralanabilir;

 • Cinsel ilişkide ağrı

Cinsel ilişki sırasında ağrı yaşayan kadınlar ilk etapta vajinismus gibi şikayetleri düşünüyorlar. Cinsel ilişki sırasında ağrı yaşanması aynı zamanda birçok hastalığın habercisi de olabilir. Özellikle çocuk sahibi olamayan ve cinsel ilişkide ağrı yalayan kadınlarda kısırlık belirtisi olarak değerlendirilebilir.

Kadınlarda cinsel ilişki sırasında ağrı şikayetleri oluşturabilir. Bu ağrı şikayetleri aynı zamanda yanında çeşitli problemleri de ortaya çıkabilir. Durum böyle olunca da cinsel ilişki ağrısı kadınlarda kısırlık belirtileri olarak gösterilebilir.

 • Endometriozis ağrısı şikayetleri

Kadınlarda adet kanaması yaşanırken eş zamanlı olarak endometriozis ağrılar da ortaya çıkabilir. Bu ağrılar yaygın olmasa da kısırlık ile sonuçlanabilir. Gerekli tedavi yapıldığında kısırlık problemi ortadan kalkabilir.

 • Adet düzensizlikleri

Üreme sağlığında problem olmayan kadınlarda düzenli bir adet döngüsü vardır.  Kadınların ne zaman yumurtlayacağı bilinirse gebelik de planlanabilir. Ancak adet düzensizlikleri yumurtlama sürecini de olumsuz etkileyebilir ve doğurganlık döneminin takip edilebilmesini zorlaştırır. Bu nedenle de kadınlarda adet döngüsü takip edilebilmelidir.

 • Genital problemler

Kadınlarda vajina yani genital bölge hastalıkları kısırlık belirtileri olarak görülebilir. Vajinada yoğun kaşıntı ve ağrı şikayetleri kısırlık belirtisi olabilir. Aynı zamanda adet kanaması dışında sebepsiz yere vajinal akıntılar olması da kısırlık belirtisi olarak değerlendirilebilir. Kadınlarda rahim bölgesindeki problemler her zaman kısırlık belirtisi olarak değerlendirilebilir.

 • Hormon bozuklukları

Kadınlarda hormon bozuklukları olması halinde bu durum yumurtlama düzenine ve yumurta kalitesine de etki edebilir. Hormon bozuklukları göğüs hassasiyeti, ani kilo kaybetme, tüylenme, şiddetli akne problemler gibi durumlara da yol açabilir. Yumurta düzenini etkileyen ev adet düzenini bozan hormon problemlerinde kısırlık şikayetleri ortaya çıkabilir.

 • Psikolojik problemler

Kadınlarda kısırlık belirtileri genellikle fiziksel problemlere bağlı görülür. Ancak hiçbir fiziksel engel olmamasına karşın psikolojik nedenler de kısırlığa yol açabilir. Kadınlarda doğum korkusu ve doğum sonrası korkuları varsa kaygı ile gebelik ortaya çıkmayabilir.  Bunun yanında eşine çocuk bakımı konusunda güvenmeyen kadınlarda da cinsel ilişki yaşansa da gebelik oluşmayabilir.

Erkeklerde kısırlık belirtileri nelerdir?

Kadınlarda ve erkeklerde kısırlık belirtileri

Erkeklerde sperm üretiminin olmaması ve sağlıklı sperm olmaması durumunda kısırlık durumu var demektir. Erkeklerin önceden kısırlık belirtilerinin anlaşılması zordur. Erkeklerde kısırlık belirtileri genellikle korunmasız düzenli cinsel yaşam ile anlaşılmaktadır. Bazı belirtiler öncesinde asla ortaya çıkmaz.

Erkeklerde kısırlık belirtileri şu şekilde sıralanabilir;

 • Cinsel fonksiyon bozuklukları

Erkeklerde sertleşme, ereksiyon, sertliği sürdürme ve iktidarsızlık gibi durumlarda kısırlık söz konusu olabilir. Aynı zamanda boşalma problemleri de erkeklerde kısırlık belirtisi olabilecek cinsel fonksiyon bozuklukları arasındadır. Ek olarak erkeklerde meni gelmesine karşın sperm üretimi yoksa da kısırlık söz konusudur.

 • Cinsel yaşama rağmen gebelik oluşmaması

Erkeklerde 6-12 ay arasında cinsel ilişki yaşanmasına karşın kadında bir problem yoksa gebelik oluşmaması kesin kısırlık belirtisi olarak değerlendirilir. Erkeklerde sperm kalitesi, sayısı ya da hareketliliği yetersiz olursa cinsel ilişkide sperm ve yumurta bir araya gelse bile gebelik oluşmayabilir.

Nedir bu sperm sayısı: Sperm Sayısı Kaç Olmalı?

 • Yetersiz sperm olması ve sperm kalitesinin düşük olması

Erkeklerde sperm kalitesinin ve sayısının yeterli olması gerekiyor. Erkeklerin boşalma sırasında gelen menisi içinde belirli sayıda ve kalitede sperm olması gerekiyor. Öncelikle erkeklerde yapılan semen analizinde her mililitre içinde gebelik için en az 15 milyon sperm hücresi olması gerekiyor. 15 milyon altında sperm varsa ya da hiç yoksa kısırlık olarak değerlendirilir. Ne kadar cinsel ilişkiye girilse de gebelik oluşması güç olacaktır.

 • Hormon ve kromozom bozukluklar

Erkeklerde hormonal bozukluklar ve kromozomal bozukluklar birçok problemin habercisi olabilir. En temelde hormon bozuklukları sakal ve farklı bölgelerde kıllanmada azalma olarak ortay acıkabilir. Ek olarak hormonlarda ve kromozomda bozukluk varsa sperm kalitesi de olumsuz etkilenir. Bu durumda gebelik denemeleri oluşuz sonuçlanabilir.

Kısırlık belirtileri ortaya çıktığı anda hemen tanı koyulur ve altta yatan nedene göre bir tedavi planı yapılır. Tedavisi mümkün olmayan kısırlık vakalarında tüp bebek gibi yardımcı üreme teknikleri ile çocuk sahibi olmak mümkün olabilir.

Op. Dr. Kadriye Şener

Op. Dr. Kadriye Şener mesleğini İstanbul Ümraniye'de EvaGyn klinik adlı özel muayenehanesinde icra etmektedir. Anlaşmalı hastanelerimiz deneyimli uzman hekimlerden ve profesyonel kadrodan oluşan, haftanın 7 günü 24 saat kesintisiz hizmet veren, ileri teknoloji ürünlerine sahip olan kadın hastalıkları ve doğum bölümlerimizde doğum gerçekleşmekte ve aileler özel kliniğimizden bebekleriyle mutlulukla ayrılmaktadır.

Yorumlar

  Bir yorum yazınız