Vajinismus Tedavisi Nasıl Yapılır?
RANDEVU

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.
Randevu İçin Hemen Arayın!
(Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

Vajinismus Tedavisi Nasıl Yapılır?

Vajinismus Tedavisi Nasıl Yapılır?

Cinsel birleşme anında penisin vajinaya girme girişimi ya da öncesinde vajinanın giriş bölümünde yer alan kasların kadının istemi dışında kasılması ve buna bağlı olarak cinsel birleşmenin gerçekleşememesi vajinismus olarak isimlendiriliyor. Günümüzde toplumdaki algının değişmeye başlaması ile birlikte birçok çift vajinismus sebebi ile tedaviye başvuruyor.

Bir kadında vajinismus problemi doğuştan olabileceği gibi sonradan yaşadığı bir travmaya bağlı olarak da görülebilir. Bazı kadınlar cinsel ilişki düşüncesinde bile kasılıyor ve istemsizce korku duyuyorlar. Yapılan araştırmalar vajinismus vakalarında önemli bir bölümün cinsel ilişki konusunda yoğun bir istek duyduğunu ortaya koyuyor.

Kadın her ne kadar cinsel ilişki için istekli olsa da iradesi dışında vajina kasları kasılır ve penis vajinaya giremez. Genellikle vajinismus vakalarında problemin kaynağı psikolojik olur. Vakaların çok az bir bölümünde fiziksel bir probleme karşı cinsel ilişkinin yaşanamama durumu olur.  Vajina çevresindeki kaslar kasıldığı zaman vajina esnek bir yapıda olduğu için giriş kapanır ve penis vajinanın iç kısımlarına giriş yapamaz.

Vajinismus Nedir, Nedenleri Nelerdir?

Vajinismus nasıl tedavi edilir?

Cinsel yaşam sağlıklı bir şekilde yürümediğinde hem ilişki hem de evlilik büyük zora girer. Bu nedenle vajinismus tedavisi mutlaka yapılmalıdır. Bu tedavi sürecinde öncelikle jinekolojik muayene yapılması gerekir.

Vajinismus problemleri genellikle psikolojik olmasına karşın fiziksel bir sorun da olabilir. Bu nedenle yapısal bir problem olup olmadığını anlamak için öncelikle jinekolojik muayene istenir. Fiziksel bir problem yoksa hemen psikolojik olarak değerlendirilir ve tedavi planı buna göre yapılır.

Vajinismus tedavisi tamamen kişiye özel planlanır. Altta yatan neden ne ise buna göre bir tedavi planı uygulanır. Psikolojik kaynaklı vakalarda tedavi süresi çok kısadır ve hasta kendi de istekli olduğunda başarılı olma oranı çok yüksektir.

Vajinismus tedavisi yöntemleri nelerdir?

Vajinismus nasıl tedavi edilir?

Vajinismus vakalarında her 10 vakadan 9’u zihinsel kaygılarla yani psikolojik nedenlerle olurken 1 tanesi de doğumdan gelen ya da sonradan yaşanan fiziksel problemlere bağlı olmaktadır. Vajinismus tedavi yöntemleri altta yatan neden dikkate alınarak uygulanmaktadır.

Vajinismus genellikle psikolojik kaynaklı olduğu için psikolojik kaynaklı vajinismus tedavi teknikleri şöyledir;

 • Bilişsel davranışsal cinsel terapi
 • Hipnoterapi
 • EMDR
 • Akupunktur
 • Nöral terapi
 • Biofeed back terapi
 • Botulinum toksin enjeksiyonu sayılabilir.

Vajinismus probleminin altında fiziksel kaynaklı bir neden yatıyor olabilir. Bu durum şu nedenlere bağlı yaşanabilir;

 • Kızlık zarının sert yapıda olması
 • Kızlık zarında yüksek kenarlı ve ara bölmeler bulunması
 • Vajinanın giriş kısmında ağrıya yol açacak vulvar vestibulistis
 • Vajina içinde yatay ya da dikey yönde ara bölmeler bulunması
 • Vajinanın penisin girişi için dar yapıda olması

Fiziksel kaynaklı vajinismus tedavi teknikleri cerrahi operasyonlardır. Altta yatan nedene göre bir tedavi planlanır ve cerrahi işlem sonrasında genellikle hastalar başarılı bir şekilde cinsel ilişkiye girebilir.

Bilişsel vajinusmus tedavisi

Okul öncesinden itibaren bireyde cinsel kimlik oluşumu başlıyor. Küçük yaşlarda cinsel açıdan yanlış bilgilendirmeler ve cinsel organla ilgili olumsuz deneyimler problemlere yol açabiliyor. Ülkemizde en yaygın durum kızlık zarından acı ve kanana şikayetleri olmasıdır.
Özetle bilişsel vajinismus tedavisi cinsel mitlere odaklanır ve olumsuz cinsel mitlerin yıkılması sağlanır. Kadınların cinsel organını daha iyi tanıması, korkularından kurtulması ve yanlış bilgilerini doğruları ile düzeltmesi sağlanır. Özellikle ilk gece korkusu konusunda başarılı bir tekniktir.

Davranışsal vajinismus tedavisi

Davranışsal tekniklerle vajinismus tedavisi çok yaygındır. Kegel egzersizleri, parmak egzersizi, dilatör çalışması, pelvik taban rehabilitasyonu, ayna egzersizi gibi teknikler davranışsal vajinismus tedavisi teknikleri arasındadır.

Kadınlar pelvik kaslarını istem dışı olmaktan çıkınca kontrol etmeyi öğrenirse problemler ortadan kalkar. Kasların kontrol edilmesi demek artık cinsel birleşme sırasında istemsiz şekilde yaşanan kasılmaların yaşanmaması demektir. Tedavi sonunda kadınlar davranışsal tedavi egzersizleri ile pelvik kasları kontrol etmeyi öğrenir ve böylece vajinismus problemlerinden kurtulur.

Cerrahi vajinismus tedavisi

Fiziksel yani yapısal bir probleme bağlı vajinismus yaşanıyorsa tek seçenek cerrahi tedavi olacaktır. En yaygın cerrahi tedavi seçeneği ile kızlık zarı ameliyatıdır. Kızlık zarının yüksek kenarlı ya da ara bölmeli olması veya sert ya da kalın yapıda olması halinde ameliyat yapılabilir. Kızlık zarı ameliyatı ile sorun tamamen çözülür.

Vajinismus tedavisinde cerrahi teknikler de kişiye özel belirlenir. Altta yatan neden belirlenmeden bir cerrahi işlem yapılması yanlış olur. Yapısal bir engel yoksa cerrahi tedavi başarılı olmaz. Aynı şekilde yapısal bir engel varsa psikolojik tedavi başarılı olmaz. Çiftler özellikle psikolojik kaynaklı vajinismusta birlikte hareket eder ve tedavi ararlarsa cinsel hayatları daha kısa sürede düzene girer.

Op. Dr. Kadriye Şener

Op. Dr. Kadriye Şener mesleğini İstanbul Ümraniye'de EvaGyn klinik adlı özel muayenehanesinde icra etmektedir. Anlaşmalı hastanelerimiz deneyimli uzman hekimlerden ve profesyonel kadrodan oluşan, haftanın 7 günü 24 saat kesintisiz hizmet veren, ileri teknoloji ürünlerine sahip olan kadın hastalıkları ve doğum bölümlerimizde doğum gerçekleşmekte ve aileler özel kliniğimizden bebekleriyle mutlulukla ayrılmaktadır.

Yorumlar

  Bir yorum yazınız