Vajinismus Tedavisinde Cerrahi Yöntemler
RANDEVU

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.
Randevu İçin Hemen Arayın!
(Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

Vajinismus Tedavisinde Cerrahi Yöntemler

Vajinismus Tedavisinde Cerrahi Yöntemler

Vajinismus 1/3 alt vajinal kasların istemsiz ve kontrolsüz olarak kasılması sonucunda cinsel ilişkiye girememe sorunudur. Sorunun kaynağı çoğunlukla psikolojik nedenler olmasına rağmen bazı durumlarda doğumsal anatomik engellere bağlı olarak da cinsel birleşme gerçekleşemeyebilir.

Öncelikle bir jinekolog ve jinekolojik muayene…

Vajinismus tedavisine başlamadan önce nedeni saptamak için basit bir jinekolojik değerlendirme şarttır. Jinekolojik değerlendirme cinsel terapiler konusunda deneyimli bir jinekolog tarafından, oldukça hassas ve nazik bir şekilde yapılmalıdır. Bu şekilde vajinismusta kesin tedavi mümkün olabilmektedir.

Detay için: Vajinismus Nedir, Nedenleri Nelerdir?

Jinekolojik muayenede jinekolog hekim nelere bakar?

Jinekolojik değerlendirme sırasında kasılmaların şiddeti, hastanın değerlendirmeye ne kadar izin verdiği, gözle değerlendirmede cinsel ilişkiye engel anatomik bir yapının olup olmadığı gözlemlenmektedir.

Jinekolojik değerlendirme 10-15 saniye sürmekte, kesinlikle ağrısız olmakta ve hasta tarafından rahat tolere edilmektedir. Hastaların pek çoğu gereksiz yere yaşadıkları endişeleri değerlendirme sonrasında fark etmektedirler.

Jinekolojik değerlendirmede kızlık zarı, vajina yapısı ve dış genitalya incelenmektedir:

– Kızlık zarının sert ve yüksek kenarlı olması
– Kızlık zarının doğuştan gelen diğer anormallikleri (septatlı hymen, cribriform hymen, cressent hymen)
– Vajinal girişin dar olması
– Vajina içinde yer alan septumlar (perdeler)
– Bartholin absesi
– Dev kondiloma (HPV enfeksiyonu)
– Ağrılı cilt hastalıkları gibi.

Daha örnekleri çeşitlendirmek mümkündür.

Kızlık zarı ve vajinanın yapısal lezyonlarının çoğunda cerrahi yöntemler uygulanmalıdır. Yapılan ameliyat teknikleri ile başarılı sonuca ulaşmak mümkündür. Ancak hastaların çoğu kızlık zarında hiçbir sorun olmadığı halde jinekolog hekimler tarafından yapılan yönlendirmelerle kızlık zarını aldırtmakta veya zara kesi yaptırtmaktadır.

Kızlık zarının kesilerek çıkartılması (hymenektomy), kızlık zarına çentik atılarak girişin rahatlatılması (hymenotomy) operasyonu olarak geçmektedir.

Op. Dr. Kadriye Şener

Op. Dr. Kadriye Şener mesleğini İstanbul Ümraniye'de EvaGyn klinik adlı özel muayenehanesinde icra etmektedir. Anlaşmalı hastanelerimiz deneyimli uzman hekimlerden ve profesyonel kadrodan oluşan, haftanın 7 günü 24 saat kesintisiz hizmet veren, ileri teknoloji ürünlerine sahip olan kadın hastalıkları ve doğum bölümlerimizde doğum gerçekleşmekte ve aileler özel kliniğimizden bebekleriyle mutlulukla ayrılmaktadır.

Yorumlar

    Bir yorum yazınız