Vajinismus Tedavisi Fiyatları
RANDEVU

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.
Randevu İçin Hemen Arayın!
(Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

Vajinismus Tedavisi Fiyatları

Vajinismus Tedavisi Fiyatları

Vajinismus her 10 kadından 1 tanesinde ortaya çıkan fizyolojik veya psikolojik kaynaklı bir problemdir.  Bu problemde cinsel ilişki sırasında vajinanın dış bölümünde yer alan pelvik taban kaslarında istemsiz bir kasılma gerçekleşir ve cinsel ilişki gerçekleşmez.  Kadınlar genellikle şikayetlerini vajinanın girişinde bir duvar olması şeklinde nitelendirir.

Vajinismus tedavisi mümkün olan bir rahatsızlıktır. Psikolojik ya da fizyolojik nedenleri belirlenerek tedavisi kişiye özel olarak planlanabilir. Vajinismus tedavisi fiyatları da hastaya göre değişebilir. Cinsel terapi ya da uygulanacak cerrahi bir operasyon ile bu hastalık tedavi edilebilir. Vajinismus sorunu genellikle çok kısa bir sürede yenilebilecek bir rahatsızlıktır. Ülkemizde genellikle çiftler sorunu kabullenmediği ya da tedaviden kaçındıkları için bu sorunu çözemiyor.

Bu rahatsızlık en basit tabiriyle istemsiz vajina kas spazmı olarak da nitelendirilebilir. Tedavi sırasında öncelikle hastanın neden cinsel ilişki sırasında zorluk yaşadığı belirlenir. Daha sonra kişiye özel tedavi ile sorun ortadan kaldırılır. Genellikle cinsel terapi ile başarılı sonuçlar elde edilir. Vajinismus tedavisi fiyatları birçok unsura göre değişiklik gösteriyor.

Vajinismus tedavisi fiyatları neye göre belirlenir?

Vajinismus tedavisi fiyatları her hastada değişiklik gösterir. Her şeyden önce bu rahatsızlığın kişiye özgü olduğu unutulmamalıdır. Bu yüzden standart bir tedavi uygulamak yanlış olur. Doktorlar öncelikle hastayla görüşür ve gerekli olması durumunda jinekolojik muayene gerçekleştirir. Daha sonra mevcut duruma göre bir tedavi planı uygulanır.

Öğrenelim: Vajinismus Nedir, Nedenleri Nelerdir?

Vajinismus tedavisi fiyatlarını belirleyen etmenler şu şekildedir;

 • Seans sayısı: Kadınlarda vajinismus sorunu psikolojik kaynaklı olma olasılığı çok yüksektir. Bu durumda çiftlerin cinsel hayat konusunda bilgilenmesi ve yanlış bildiği doğruları öğrenmesi için cinsel terapi uygulanabilir. Bu süreçte tedavi seans sayısı olarak belirlenir.  Seans ücretleri ve seans sayısı toplam tedavi ücretinde belirleyicidir.
 • Doktor tecrübesi: Vajinismus tedavisi fiyatları üzerinde doktorun tecrübesi çok önemlidir. Cinsel terapi alanında başarılı olan ve daha önce bu sorunla gelen hastalarda yüksek başarı oranıyla tedavi gerçekleştiren doktorların ücretleri daha fazla olur.
 • Lokasyon: Bu tedavi ülkemizde büyük şehirlerde gerçekleştirilebileceği gibi küçük şehirlerde de yapılmaktadır. Sağlık kuruluşunun bulunduğu lokasyon fiyatlar üzerinde belirleyicidir. Popüler lokasyonlarda bulunan kliniklerde tedavi ücreti daha yüksek olacaktır.
 • Cerrahi operasyon: Vajinismus tedavisinde cerrahi operasyon da tedavi seçenekleri arasında bulunuyor. Vajina kaynaklı doğuştan gelen bir fizyolojik bozukluk olması durumunda cerrahi operasyon da yapılabilir. Uygulanacak cerrahi işlem türüne göre de fiyatlar değişiklik gösterir.
 • Sağlık kuruluşunun fiyat politikası: Her sağlık kuruluşu farklı fiyat politikasına sahiptir. Bu yüzden vajinismus tedavi fiyatları üzerinde çok az etkiye sahip olsa da sağlık kuruluşunun fiyat politikası da etkilidir. En temelde seans ücretleri ufak da olsa klinikler arasında farklılık gösterebilir.
 • Kullanılan teknikler: Özellikle terapi yöntemiyle gerçekleştirilen tedavilerde farklı yöntemler kullanılabilir. Sadece cinsel terapi yapılabileceği gibi hipnotik yöntemlerle de vajinismus tedavisi gerçekleştirilebilir. Hastanın mevcut durumuna göre kullanılan teknikler de tedavi ücretinde değişiklik oluşmasına yol açabilir.
 • Kullanılan ilaçlar: Doktorlar cinsel terapi de olsa hastalara çeşitli ilaçlar reçete edebilir. Bu durumda ilaç masrafları da tedavi bütçesini etkiler. Ancak genel olarak ilaç masrafları tedavi ücretlerinin çok düşük bir bölümünü oluşturmaktadır.

Vajinismus tedavisi kişiye özel olarak planlanır. Ortalama 3-4 seansta çözülebilirken bazı çiftlerde süreç daha da uzun olabilir. Bu yüzden net bir fiyat bilgisi vermek tedavi öncesinde çok yanlış olur. Tedavide fiyatları etkileyen en belirgin unsur seans sayısıdır. Bazı hastalarda 1-2 seansta dahi ortadan kaldırılabilecek bir problemdir.

Sizin için detaylandırdık: Vajinismus Tedavisi Nasıl Yapılır?

Vajinismus tedavisi pahalı mı?

Vajinismus tedavisi pahalı mı?

Vajinismus tedavisi genel olarak pahalı bir tedavi şekli değildir. Çünkü bu tedavi günümüzde gelişmiş yöntemler ve alanında deneyimli doktorlar tarafından kısa süre içinde çözülür. Ancak tedavinin başarılı olacağına dair kesin bir garanti yoktur. Sizlere bu konuda garanti veren sağlık merkezlerine karşı daha hassas yaklaşmanızda fayda var.

Vajinismus tedavisi ne kadar kısa sürede çözülürse süreç o kadar düşük maliyetli olur. Bunun için de çiftlerin tedaviye birlikte katılması ve doktora karşı tüm  şikayetleri detaylı bir şekilde gerçekçi olarak anlatması gerekir. Ayrıca çiftler doktorun yönlendirmelerine ve verdiği ödevlere de uymalıdır.  Bu sayede tedavi süreci çok daha kısa bir sürede tamamlanır. Bu durum çiftleri hem maddi hem de manevi olarak daha rahat hissettirir.

Vajinismus tedavisi ne kadar sürer?

Klasik vajinismus tedavilerinde bu tedavinin süresi birkaç aya çıkabilir. Ancak son zamanlarda bu rahatsızlığın psikolojik bir durum olduğu ve cinsel terapiyle çözülebileceği anlaşıldığı için ve ülkemizde bu alanda yetkin uzmanlar yetiştiği için tedavi süreci birkaç günde dahi çözümlenebilir.

Vajinismus tedavisinde genellikle seans sayısına göre süreç belirlenir. Ancak seans aralıkları da önemlidir. Genellikle şehir dışından gelen çiftler için arka arkaya seanslar yapılarak tedavi birkaç günde gerçekleştirilebiliyor.  Ancak  bazı tedavilerde de seanslar arasında süre olabiliyor.  Vajinismus tedavisi genellikle 3-4 seansta tamamlanır.  Süre de seans aralıklarına göre değişiklik gösterir.

Vajinismus tedavisi için hangi bölüme gidilmeli?

Vajinismus tedavisi için öncelikle bir jinekolog ile görüşmek doğru olacaktır.  İlk olarak kadınlarda detaylı bir jinekolojik bir muayene yapılır. Fizyolojik bir sorun tespit edilememesi durumunda sorunun psikolojik boyutuna bakılır. Bunun için de cinsel terapi alanında uzman bir psikiyatrist ile görüşmek gerekir.  Vajinismus tedavisi fiyatları da muayene sonrasında daha net ortaya çıkar.

Op. Dr. Kadriye Şener

Op. Dr. Kadriye Şener mesleğini İstanbul Ümraniye'de EvaGyn klinik adlı özel muayenehanesinde icra etmektedir. Anlaşmalı hastanelerimiz deneyimli uzman hekimlerden ve profesyonel kadrodan oluşan, haftanın 7 günü 24 saat kesintisiz hizmet veren, ileri teknoloji ürünlerine sahip olan kadın hastalıkları ve doğum bölümlerimizde doğum gerçekleşmekte ve aileler özel kliniğimizden bebekleriyle mutlulukla ayrılmaktadır.

Yorumlar

 • Avatar of Hande Sorgun

  Hande Sorgun

  Vajinismus fiyatlarını öğrenebilirmiyim?

  • Avatar of Op. Dr. Kadriye Şener

   Op. Dr. Kadriye Şener

   Uygulamaya ve gerekli olan tedaviye göre değişmektedir.Sağlıklı günler dileriz…

Bir yorum yazınız