Vajinismus Değilim Ama İlişkiye Giremiyorum
RANDEVU

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.
Randevu İçin Hemen Arayın!
(Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

Vajinismus Değilim Ama İlişkiye Giremiyorum

Vajinismus Değilim Ama İlişkiye Giremiyorum

Kadınlarda fiziksel nedenlerle ya da psikolojik kaynaklı olarak kadınlarda cinsel ilişkiye girememe durumu yaşanabilir.  Kadın cinsel ilişki sırasında kendini dışarı kapatır ve cinsel ilişki sırasında başarılı olamaz. Her cinsel ilişkiye girememe durumu vajinismus olarak değerlendirilmemelidir. Vajinismus değilim ama ilişkiye giremiyorum diyen kadın sayısı da bir hayli fazladır. Kadınlar bu problemi yaşamamasına karşın cinsel ilişkiye girme konusunda problemler yaşayabilirler. Cinsel ilişkiye giremediğini söyleyen bir kadın için çok detaylı bir araştırma yapmak gerekiyor.

Cinsel yaşamda geçmiş deneyimler, problemin varlığı, genetik nedenler gibi birçok etmen değerlendirilmelidir.  Bir kadında vajinismus yoksa ve cinsel ilişkiye giremiyorsa yine altta yatan neden belirlenir. Bu süreçte yine kişiye özel tedavi uygulanır. Bir kadın cinsel ilişkiye giremiyorsa hemen altta yatan nedenlere bakılmalıdır ve buna bağlı olarak uygulanacak olan tedavi ile tekrar cinsel yaşamın sağlıklı bir şekilde devam edilmesi sağlanmalıdır.

Ülkemizde cinsel yaşamda problemler yaşayan birçok çift tedaviye başvurmadığı için bu tarz problemler yaşıyor ve bu durum hayatlarını çok yönlü olarak etkiliyor. Cinsel yaşamın sağlıklı olmadığı çiftlerde mutlaka süreç iyi bir şekilde izlenmelidir ve tedavi biran önce yapılmalıdır.

Başlamadan önce burayı okuyalım: Vajinismus Nedir, Nedenleri Nelerdir?

Vajinismus olmadığım nasıl anlaşılır?

Cinsel ilişkiye giremeyen bir kadının vajinismus olup olmadığını anlamak çok zor olacaktır. Vajinismus değilim ama ilişkiye giremiyorum diyenler için belirtilere bakmak doğru olacaktır. Vajinismus belirtileri detaylı olarak incelenirse altta yatan başka nedenler araştırılabilir.

Vajinismus belirtileri genel olarak şöyledir;

  • Vajinismus vakalarında ilk gece korkusu ve cinsel ilişkiye girmeye yönelik bir korku olur. Bu durum evlilikten kaçmaya kadar gider.
  • Vajinismus vakalarında cinsel ilişki denemeleri ve cinsel yakınlaşmalarda istemsiz kasılma olur. Cinsel birleşme olsa da söz konusu kasılma yine yaşanabilir. Bu durum vajinismus seviyeleri ile ilgilidir.
  • Cinsel ilişkiden korkan kadınlar yakınlaşma denemesi sırasında istemeden partnerini itecektir. Bu durumda cinsel ilişki yaşanamaz ve itme tamamen istemsiz şekilde yaşanır.
  • Vajinismus vakalarında vücut istemsiz şekilde titremeye başlar ve sıcak sıcak terleme olur. Özellikle kadınlar yakınlaşmayı düşündüklerinde dahi titremeye başlarlar.
  • Vajinismus problemi olan kadınlarda kasılma ve titremeye soğuk terlemeler de eklenebilir. Hafif düzeyde yakınlaşma olduğunda ya da cinsel ilişki fikri dahi olduğunda vücut soğuk soğuk terler.
  • Cinsel ilişki düşüncesi dahi kişinin kalp atış hızının artmasına ve kalp çarpıntısı yaşanmasına yol açar.

Vajinismus değilim ama ilişkiye giremiyorum ne yapmalıyım?

ilişkiye giremiyorum

Fiziksel ya da psikolojik kaynaklı vajinismus olmadığı anlaşılan kişiler için cinsel ilişki yaşamak çok daha kolay olur. Bir denemede cinsel ilişki başarılı olamadıysa ilk olarak akla vajinismus hastalığı gelir.  Hemen bir uzman ile görüşme yapılır ve altta yatan nedenin ne olduğu anlaşılmaya çalışılır.

Kadınlarda fiziksel bir problem olmaması halinde psikolojik kaynaklı bir durum olup olmadığına bakılır. Bu süreçte fiziksel bir engel saptanmadıysa hemen cinsel terapiye başvurulur. Bu süreçte başarılı bir cinsel ilişki için k adının cinsel ilişki deneyiminde ağrı yaşanmayacağını bilmesi ve kabullenmesi şarttır.  Bunun için kadın cinsel organını daha iyi tanımalı ve cinsel birleşme hakkında yanlış bilgilerini düzeltmelidir.

Bizim de toplumumuz dahil birçok toplumda cinsel birleşme konusunda çok olumsuz hikayeler anlatılıyor. Küçük yaşlardan itibaren bu hikayeler kadınların cinsel birleşme konusunda olumsuz düşünceler geliştirmesine yol açıyor. Bu inançlardan uzaklaşabilen kadınlar başarılı bir şekilde cinsel ilişkiye girebiliyor ve cinsel ilişkiden zevk alabilir hale gelebiliyor.

Cinsel ilişkiye girmek istemeyen kadınlar için öncelikle ön sevişme süreci önemlidir. Cinsel ilişkide rahat hissetmek için kadınların ön sevişme sürecini olabildiğince uzatması gerekiyor. Acele bir şekilde cinsel deneyime başlandığında kadında istemsiz kasılmalar görülüyor ya da cinsel ilişkinin başarılı olmaması ile sonuçlanabiliyor. Aynı zamanda cinsel ilişki olsa da ağrı şikayetleri ortaya çıkabiliyor. Bu süreçte çiftler özel bir ortam hazırlayarak cinsel birleşme gerçekleştirebilir ve cinsel problemlerinden kısa süre içinde başarılı bir şekilde ilişkiye girebilirler.

Vajinismus değilim ama ilişkiye giremiyorum tedavisi var mı?

Vajinismus değişim ama ilişkiye giremiyorum diyenler için tedavi seçenekleri vajinismus hastaları ile benzerdir. Burada öncelikle altta yatan neden araştırılır ve cinsel ilişkiye girememeye neden olan duruma bakılır. Cinsel tedavide en önemli süreç her problemin kişisel olması nedeniyle tedavinin de kişiye özel olarak planlanmasıdır.

İlk olarak fiziksel bir engel olup olmadığına bakılır. Fiziksel bir engel olması halinde bu engeli ortadan kaldıracak cerrahi tedavilere başvurulur.  Bu süreçte öncelikle bir jinekolojik muayene yapılması gerekir. Zaten burada fiziksel bir engel varsa hemen saptanır ve gerekli tedavi hayata geçirilir. Cerrahi müdahale sonrasında ağrısız ve acısız bir şekilde cinsel birleşme olabilir.

Fiziksel bir problem yoksa kadınlarda cinsel ilişkiye girememe durumu psikolojik olarak değerlendirilmelidir. Bu durumda da hemen bir cinsel terapi süreci hayata geçirilir. Bu süreçte kadının cinsel ilişkiye olan bakış açısı olumlu hale gelmeli ve cinsel mitlerinden arınmalıdır. Bu süreçte partneri de destek olmalı ve bu problemi birlikte aşmalıdırlar. Genellikle psikolojik nedenler cinsel terapi ile aşılabilir ve başarılı bir şekilde cinsel ilişki yaşanabilir.

Vajinismus değilim ama ilişkiye giremiyorum diyenler için de hemen kişiye özel bir tedavi altta yatan neden bazlı olarak hayata geçirilmelidir.

Op. Dr. Kadriye Şener

Op. Dr. Kadriye Şener mesleğini İstanbul Ümraniye'de EvaGyn klinik adlı özel muayenehanesinde icra etmektedir. Anlaşmalı hastanelerimiz deneyimli uzman hekimlerden ve profesyonel kadrodan oluşan, haftanın 7 günü 24 saat kesintisiz hizmet veren, ileri teknoloji ürünlerine sahip olan kadın hastalıkları ve doğum bölümlerimizde doğum gerçekleşmekte ve aileler özel kliniğimizden bebekleriyle mutlulukla ayrılmaktadır.

Yorumlar

    Bir yorum yazınız