Vajina Daraltma Ameliyatı Nedir, Nasıl Yapılır?
RANDEVU

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.
Randevu İçin Hemen Arayın!
(Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

Vajina Daraltma Ameliyatı Nedir, Nasıl Yapılır?

Vajina Daraltma Ameliyatı Nedir, Nasıl Yapılır?

Doğum yapmamış olan kadınlarda vajina kas dokusu 4 cm kadar olurken doğum yapmış olan kişilerde ise 7 cm kadar olmaktadır. Vajina bölgesi belirli bağ dokular ile birbirine bağlıdır.  Bağ dokular yaşın ilerlemesi ve farklı etkilerle zamanla zayıflamaya başlar. Diğer nedenlere yerçekimi etkisi de eklenince vajina sarkmaları görülür. Bu durum bir hastalık olmasa da kozmetik açıdan rahatsızlık vericidir.

Vajina daraltma ameliyatı, rahimdeki kas dokusunun tekrar sıkılaştırmasına bağlı olarak sarkma oranının azaltılmasıdır. Rahim bağları gevşedikçe daralma ihtiyacı artacaktır. Vajina daraltma ameliyatı taleplere, beklentiye, mevcut duruma göre planlanır.  Gebelikte doğum sonrası vajina tekrar sarkabilir. Bu nedenle gebelik düşünenler için vajina daraltma önerilmez. 3. ve 4. evreye gelen sarkmalar mutlaka tedavi edilmelidir.

Vajina daraltma ameliyatı neden yapılır?

Vajina bölgesinde sarkmalar olması hem psikolojik hem de fiziksel açıdan bazı problemler yaratabilir. Genellikle isteğe bağlı olarak vajina daraltma ameliyatı yapılır.

Bu ameliyatı gerekli kılan durumlar şöyledir;

 • Zaman içinde gevşeyip bollaşan doku cinsel ilişkide zevk alma problemleri ortaya çıkarır. Vajina daraltma ile birlikte çiftler cinsel ilişkiden daha fazla zevk alabilir.
 • Cinsel ilişki anında gevşeyen vajinadan dikkat dağıtıcı sesler gelebilir. Vajina daraltma ameliyatı ile bu sesler ortadan kalkar.
 • Vajina daraltma ile birlikte idrar kaçırma sorunları ve idrar torbası sarkması problemleri de aynı zamanda çözülebilir.
 • Vajinanın bol olması ve geniş görünüm psikolojik problemlere ve özgüven sorunlarına yol açabilir. Daraltma sonrası artık özgüven sorunları da çözülmektedir.
 • Vajina daraltma ameliyatı ile birlikte enjeksiyonlar da ortadan kalkar. Geniş vajinalarda enfeksiyon riski daha fazla olur.

Vajina daraltma ameliyatı nasıl yapılır?

Vajina Daraltma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Vajina daraltma ameliyatı öncelikle sedasyon ya da lokal anestezi ile yapılır. Basit bir operasyon olan daraltma işlemi tek başına yapılacaksa 45-60 dakika gibi bir sürede tamamlanır. En iyi sonucu elde edebilmek adına vajina girişinden 7 cm kadar iç kısma ilerlenir. Bu bölgede yer alan fazla doku çıkarılır.

Vajinadaki fazla doku çıkarıldıktan sonra vajina içinde özel iplikler yardımıyla dikim yapılır ve dokuların birleşmesi sağlanır. Vajinoplasti olarak da bilinen bu operasyonlarda başarılı bir şekilde sonuç alabilirsiniz. 2-3 cm olan daraltmalarda memnuniyet düşük olduğu için tamamına yakın bölümde daraltma yapıyoruz.

Vajina daraltma ameliyatı sırasında bağırsağın son bölümünde yer alan sarkma olması halinde kas yaklaştırması ile bu problem de çözülmektedir. Vajina daraltma işlemlerinde bu alanda uzman bir hekim ile çalışırsanız daha etkili sonuçlar alabilirsiniz.

Vajina daraltma sonrası vajina yeniden genişler mi?

Vajina daraltma ameliyatının kalıcı olup olmadığı merak ediliyor. Öncelikle bu ameliyat sonrasında doğum yapan kişilerde normal doğum deneyimi söz konusuysa tekrar genişleme olur.  Doğum zorlu geçerse ve travmatik olaylar yaşanırsa genişleme daha fazla olur. Aynı zamanda kalıtsal nedenlerle ya da kötü beslenme, yoğun alkol ve sigara tüketimi de vajinada bağ dokusunu zayıflatır.

Bu nedenle vajina daraltma olsa da özellikler ilerleyen yaşlarda sarkmalar ortay acıkabilir. Gebelik süreci bile tek başına vajinada genişleme olmasına yol açabilir. Gebelik sonrasında sezaryen doğum olsa da vajinada genişleme oluyor. Sık sık cinsel ilişkiye girenler, küretaj deneyimi olanlar, jinekolojik müdahalelere girenlerde de vajina daraltma ameliyatı sonrasında sarkmalar görülebilir. Bu ameliyatta kalıcı bir sıkılık yakalanabilir. Kişi normal doğum deneyimi yaşamayacaksa ameliyattan sonra kalıcı daralma sağlanabilir.

Vajina daraltma operasyonunun ne gibi riskleri vardır?

Vajina daraltma ameliyatı için belirli riskler söz konusudur.  Özellikle daraltma ameliyatı sonrasında vajina bölgesinde kanama ve enfeksiyon şikayetleri ortaya çıkabilir. Ancak bölgeye dikkat edildiğinde bu riskler ortadan kalkar.

Bu ameliyatta vajina olması gerekenden daha fazla daralabilir. Bu durumda vajinanın çok daralmasına bağlı cinsel ilişki sırasında ağrı şikayetleri yaşanabilir. Bunun yanında yeterli daraltma yapılmazsa hala genişlik ve sarkma şikayetleri belirli oranda sürebilir. Deneyimli bir ekip ve hekim tarafından yapılan vajina daraltma ameliyatları ile bu riskler yaşanmaz.

Vajina daraltma ameliyatı sonrası nelere dikkat edilmelidir?

 • Ameliyat sonrası verilen ağrı kesici ve antibiyotik ilaçlar önerilen sürede kullanılmalıdır.
 • Ameliyattan sonra 10 gün geçtiğinde kontrole mutlaka gidilmelidir. Bazı durumlarda kontrol daha erken olabilir.
 • 5 ay kadar ameliyattan sonra havuz ve denize girilmemeli ve dolu küvette oturulmamalıdır.
 • Sauna ve kaplıca gibi sıcak ortamlarda enfeksiyon riskleri olabilir.
 • Hastalar ameliyattan sonra duş alabilirler ancak açık ameliyat yapıldıysa pansuman sonrası duş alınmalıdır.
 • Ameliyattan sonra cinsel ilişkiye belirli bir süre girilmemelidir. 1-2 ay kadar cinsel ilişkiye ara verilmeli ve vajen içine bir müdahalede bulunulmamalıdır.
 • Ameliyattan sonra 4-6 hafta arasında ağırlık kaldırmamak gerekiyor. Bu durum kanama riskini arttırır ve iyileşme sürecini geciktirir.
 • Vajina daraltma ameliyatı sonrası 1.5 ay kadar tampon kullanılmamalıdır.
 • Ameliyat sonrası tam iyileşme olana kadar spor yapılmamalıdır.

Vajina daraltma ameliyatı fiyatları

Vajina daraltma ameliyatı fiyatları; vajinanın daraltma oranı, vajina daraltmada kullanılacak ameliyat türü, doktor tecrübesi, anestezi şekli, kullanılan malzemeler, sağlık kuruluşu fiyat politikası gibi durumlara göre değişir.

Her hastanın vajina daraltma ameliyatı için beklentileri farklı olduğu için fiyatlar da kişiye özel belirlenir. Çünkü her vajina daraltma işlemi kişiye özel planlanır. Yapılan ilk muayene sonrası fiyat teklifi alınabilir.

Op. Dr. Kadriye Şener

Op. Dr. Kadriye Şener mesleğini İstanbul Ümraniye'de EvaGyn klinik adlı özel muayenehanesinde icra etmektedir. Anlaşmalı hastanelerimiz deneyimli uzman hekimlerden ve profesyonel kadrodan oluşan, haftanın 7 günü 24 saat kesintisiz hizmet veren, ileri teknoloji ürünlerine sahip olan kadın hastalıkları ve doğum bölümlerimizde doğum gerçekleşmekte ve aileler özel kliniğimizden bebekleriyle mutlulukla ayrılmaktadır.

Yorumlar

 • Avatar of Hande Sorgun

  Hande Sorgun

  Genital estetik fiyatlarını öğrenebilirmiyim?

  • Avatar of Op. Dr. Kadriye Şener

   Op. Dr. Kadriye Şener

   Uygulamaya ve gerekli olan tedaviye göre değişmektedir.Sağlıklı günler dileriz…

Bir yorum yazınız