Kahverengi Adet Kanaması
RANDEVU

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.
Randevu İçin Hemen Arayın!
(Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

Kahverengi Adet Kanaması

Kahverengi Adet Kanaması

Kahverengi adet kanaması genellikle normaldir. Adet döngüsünün sonunda veya yumurtlama sırasında ortaya çıkabilir. Başka belirtiler varsa bir doktora danışmak iyi bir fikirdir.

Muhtemelen adet dönemi her kadın ne bekleyeceğini bilir. Her kadının belirli bir adet döngüsü vardır. Adet döneminin ne kadar süreceğini ne zaman en ağır olacağını ve hangi günlerde en kötü hissedeceğini genellikle kadınlar bilir. Bu nedenle kahverengi akıntı veya koyu kahverengi kan gibi anormal bir şey ortaya çıkarsa endişe kaynağı olabilir.

Her kadın adet döngüsünü ve adet sürecini farklı şekilde yaşar. Bazı kadınlarda adet kanaması kısa ve az acılı geçebilir. Ancak bazı kadınlar adet kanamasının ilk birkaç günü yataktan kalkamayabilir, çok ağır kanayabilir ve düzensiz kanama ile birlikte ne kadar süreceğini kestiremeyebilir. Düzenli, öngörülebilir bir adet döneminiz olsa bile aylar arasında bazı farklıklar ortaya çıkabilir. Bazı dönemlerde kanama rengi değişiklik gösterebilir. Özellikle adet kanaması kahverengi olduğunda endişe duyabilirsiniz. Kahverengi kan genellikle geçmiş dönemlerden atılamayan kan olarak nitelendirilir. Ancak yine de altta bir problem olup olmadığına bakmak doğru olacaktır.

Kahverengi adet kanaması normal midir?

Çoğu durumda adet döneminiz boyunca kahverengi kan normaldir. Kanın rengi ve kıvamı, adet döngünüz boyunca değişebilir. Bir gün ince ve sulu ve ertesi gün kalın ve topaklı olabilir. Parlak kırmızı veya kahverengi, ağır veya hafif olabilir. Dönemlerinizin uzunluk, ağırlık ve rahatsızlık seviyesi bakımından değişmesi normaldir.

Kahverengi kan genellikle adet döneminin sonuna doğru görülür. Vücudunuz döngünüzün ilk birkaç gününde uterus astarını döktüğünden kan normalde kırmızıdır. Bununla birlikte döngünüzün sonuna doğru boşaltılan kan daha eskidir ve bu nedenle kahverengi tonlarında olabilir.

Bazı durumlarda lekelenme veya kahverengi akıntı, yumurtlama sırasında döngünüzün ortasında meydana gelir. Bu adet kanaması henüz yeni başlayan genç kızlarda, doğum kontrolüne başlayan kadınlarda veya menopoza yaklaşan kadınlarda daha yaygındır. Dönemler arasında kanama yaşadığınızda bunun bir sorunun belirtisi olmadığından emin olmak için bir doktor ile görüşmeniz doğru olacaktır.

Bazı doğum kontrol yöntemleri adet döneminiz boyunca veya hatta dönemler arasında kahverengi akıntıya neden olabilir. Bunlar genellikle rahim içi araç olduğunda söz konusu olabilir. Doğum kontrolü hormon seviyenizi etkiler ve bu nedenle çoğu durumda kahverengi akıntı adet döneminizin başında görülebilir. Bu durum normal olarak kabul edilmelidir.

Kahverengi adet kanaması neden olur?

Kahverengi adet kanaması neden olur?

Kahverengi adet kanaması kadınlarda vücutta yaşanan bir değişikliğe bağlı olarak görülebilir. Kahverengi adet kanaması ortaya çıktığında kanamanın altta yatan nedenleri araştırılarak tehlikeli bir durum var mı diye bakılmalıdır. Bu sayede birçok hastalıkta erken tanı koyulabilir.

Kahverengi adet kanaması nedenleri temel olarak vücuttan atılmayan eski kan olmaktadır. Vücutta bulunan kan oksijen ile tepkimeye girdiği saniye rengi kahverengi tonlara gelir yani koyulaşır. Adet döneminin başında ve sonunda kahverengi adet kanaması yaşayan kadınlar için bir tehlike söz konusu değildir. Adet döneminde kan vücuttan normale göre daha uzun zaman diliminde atılırsa rengin kahverengi olması normaldir.

Kadınlarda adet döneminin ilk 1-2 gününde östrojen seviyesi yükselirse adet kanaması kahverengiye döner. Bunun yanında geçmiş adet döneminde vücutta atılmayan bir kan varsa adet kanaması kahverengi tonda başlayabilir. Kadınların kısa bir süre önce smear testi ve pelvik muayene yaptırması kahverengi adet kanaması nedenleri arasında gösterilebilir. Polikistik over sendromu, adenomyozis ve cinsel yolla bulaşan bazı hastalıklar adet kanamasının kahverengi tonlarda olmasına neden olabilir.

Kahverengi adet kanaması hangi durumlarda tehlikelidir?

Kadınlarda kahverengi adet kanaması diğer semptomlar ile eşleşirse bazı problemlerin habercisi olabiliyor.

Aşağıdakilerden herhangi birini yaşarsanız doktorunuzu arayın:

 • 7 günden uzun süren kahverengi adet kanaması
 • Adet dönemleri arasında 21 günden az veya dönemler arasında 35 günden fazla süre varsa
 • Üç ila altı aydan fazla bir süre adet kanaması olmaması
 • Dönemler arası kanama yaşıyorsanız
 • Ay boyunca herhangi bir zamanda lekelenme şeklinde kanama
 • Vajinanızda veya alt karnınızda ağrı ortaya çıktıysa
 • Bir enfeksiyonu gösterebilecek ateş şikayetiniz varsa
 • Normale göre adet döneminizde daha fazla yorgunluk oluyorsa
 • Normal dönem akışınızın ötesinde ağır kanama geçiriyorsanız
 • Rahim içi bir cihazın (RİA) yerleştirilmesinden sonra adet döneminde kahverengi akıntı yaşadıysanız hemen bir doktor ile görüşmeniz gerekebilir.

Kahverengi adet kanaması hangi durumlarda sorun oluşturur?

Kahverengi adet kanaması genellikle tehlikeli bir durum değildir. Ancak farklı semptomlarla birlikte kahverengi adet kanaması tehlikeli olabilir. Şu durumlarda adet kanamasının kahverengi olması sorun oluşturabilir;

 • Rahim içinde aşırı adet kanamasıyla birlikte kahverengi adet kanaması varsa miyom kaynaklı olabilir. Miyom oluşumu kahverengi kanamayı ortaya çıkarabilecek bir problemdir.
 • Rahim içi ve rahim ağzında ortaya çıkan polip oluşumlarına dikkat edilmelidir. Bu yapılar kahverengi kanamaya yol açabilir. Aynı zamanda polipler aşırı kanamanın da nedeni olabilir.
 • Hormon dengesindeki bozukluklar adet dönemini de etkiler. Genellikle hormon dengesine bağlı kahverengi adet kanaması polikistik over sendromu kaynaklı olabilir.
 • Kadınlarda rahim ağzında yararlanmalar ortaya çıkabilir. Rahim ağzında görülen yaralar kanarsa adet kanaması kahverengiye dönebilir.
 • Kadınlarda rahim ağzı kanseri tanı ve takibi için smear testi yapılır. Bu durumda smear testi kahverengi kanaması ortaya çıkarabilir.

Yukarıdaki durumların tamamında kahverengi adet kanaması mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalığı ifade eder.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Kahverengi adet kanaması döngünün başında ve sonunda normal olabilir. Bir dönem boyunca da görülebilir. Ancak yoğun karın ağrısı, ateş ve aşırı kanama ile birlikte görülüyorsa mutlaka bir doktora başvurulmalıdır.

Kahverengi adet kanaması olması halinde öncelikle süreci takip etmelisiniz. Çünkü bu durum genellikle normal olarak kabul edilir. Ancak başka semptomlarla birlikte görülürse hemen kadın hastalıkları uzmanı ile görüşmelisiniz.

Kahverengi adet kanamasının ne kadar sürede geçeceği duruma ve kişiye göre değişir. Vücutta kalan eski kan veya kanama sona erene kadar devam edecektir.

Kahverengi adet kanaması kadınlarda asla yumurtlama yeteneğine ve adet döngüsüne bir engel değildir. Adet döngüsü ve yumurtlama yeteneği bozulursa altta başka bir neden aranır.

Op. Dr. Kadriye Şener

Op. Dr. Kadriye Şener mesleğini İstanbul Ümraniye'de EvaGyn klinik adlı özel muayenehanesinde icra etmektedir. Anlaşmalı hastanelerimiz deneyimli uzman hekimlerden ve profesyonel kadrodan oluşan, haftanın 7 günü 24 saat kesintisiz hizmet veren, ileri teknoloji ürünlerine sahip olan kadın hastalıkları ve doğum bölümlerimizde doğum gerçekleşmekte ve aileler özel kliniğimizden bebekleriyle mutlulukla ayrılmaktadır.

Yorumlar

 • Avatar of Medine Guliyeva

  Medine Guliyeva

  İlk defa adet kanım kahve rengi oldu . Her zaman regl dönemimde ya başta ya da sonda kahve renkli akıntı olurdu amma bu defa bütün adet dönemim boyunca kahve renkli akıntı oldu. Ve bu süre nerdeyse 10 güne yakındır devam ediyor. Acaba bu her hangi bir hastalığın belirtisi sayılırmı?

  • Avatar of Op. Dr. Kadriye Şener

   Op. Dr. Kadriye Şener

   Evet, muayene olmanızı tavsiye ederim.Sağlıklı günler dileriz.

 • Avatar of Nagehan solman

  Nagehan solman

  Yumurtaligimda kanamalı bir kistim var ve ilk defa adet kanamam kahverengi geldi kistimden dolayı olmuş olabilir mi?

  • Avatar of Op. Dr. Kadriye Şener

   Op. Dr. Kadriye Şener

   Evet olabilir.Sağlıklı günler dileriz…

 • Avatar of Merve çeviren

  Merve çeviren

  Merhaba, 2 aya yakındır regl olamıyordum olduğumda kan kahverengi geldi yaklaşık 5 gün sürdü ne yapmam lazım?

  • Avatar of Op. Dr. Kadriye Şener

   Op. Dr. Kadriye Şener

   Merhaba, kontrol olamılısınız.Sağlıklı günler dileriz.

 • Avatar of Busra eroglu

  Busra eroglu

  Kahverengi regl oldum 15 gün sonra tekrar regl oldum normalde 30 gunde oluyordum tum regl sureci boyunca kahverengi akınti geldi normal mi

  • Avatar of Op. Dr. Kadriye Şener

   Op. Dr. Kadriye Şener

   Normal değil muayene olmalısnız.Sağlıklı günler dileriz…

 • Avatar of Melek Bilgin

  Melek Bilgin

  Merhaba yaklasik 9 gundur az miktarda agrisiz adet oluyorum kahve rengi bulasma gibi bir akinti halinde devam ediyor hamile olabilirmiyim

 • Avatar of Sultan ince

  Sultan ince

  Hocam benim benim 2 yıldır adetim 3 gün sürüyor 3 gün de kahverengi akıntı geliyor sorun var mı sizce. Yani kahverengi akıntı her adetimin sonunda düzenli oluyor. Bakireyim ve ultrasonda kist ya da mıyom gibi şeyler cıkmadı neden olabilir sizce?

 • Avatar of Elif kızılkaya

  Elif kızılkaya

  Merhaba iyi günler. Bu ay regli kanamam kahverengi oldu 5 gün sürdü. Ama tam olması gereken tarihte oldu bu konuda endişe duymalı mıyım?

  • Avatar of Op. Dr. Kadriye Şener

   Op. Dr. Kadriye Şener

   Muayene olmalısınız.Sağlıklı günler dileriz…

Bir yorum yazınız