İlk Adetten Sonra İkinci Adet Ne Zaman Olur?
RANDEVU

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.
Randevu İçin Hemen Arayın!
(Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

İlk Adetten Sonra İkinci Adet Ne Zaman Olur?

İlk Adetten Sonra İkinci Adet Ne Zaman Olur?

Genç kızlarda ilk adet kanaması çok büyük bir değişimin başlangıcı olur. Adet kanaması görmeye başlayan bir kız tam olarak ergenlik dönemine girmiş demektir.  İlk adetten sonra ikinci adet kanamasının ne zaman olacağı merak konusudur.

Kadınların iki adet kanaması arasındaki zaman dilimi adet döngüsü adıyla anılır. Bir kadının iki adet dönemi arasında 21-35 gün olmalıdır. Bu iki dönem arasında 21 günden daha kısa ya da 35 günden daha uzun adet döngüsü de görülebilir.  İlk adetten sonra ikinci adetin ne zaman olacağı net olarak bilinemez.

Bir genç kızda adet döngüsünün tam olarak düzene girmesi ve hormonların dengeye oturması 1-2 yılı bulabilir. Bu yüzden ilk adetten sonraki ay kızlar yine adet olabileceği gibi birkaç ay boyunca adet kanaması görülmeyebilir de.

Genç kızlarda adet döngüsünün düzensiz olması çok rastlanan bir durumdur.  Genel olarak adet düzeninin oturabilmesi için kadınlarda 1 ile 2 yıl arası beklenmesi çok normal kabul edilir.  Adet kanaması erken yaşlarda başlayan kızlarda daha geç yaşlarda başlayan kızlara göre adet düzenine girme daha hızlı bir şekilde gerçekleşir.

İlk adet kanamasından sonra ikinci adet kanamasının zamanı net olarak bilinemez. Bu dönemde kızlarda adet düzensizliği olması ve adet döngü süresini etkileyen birçok etmen olacaktır. İlk adet ile ikinci adet arasındaki süre kişiye göre değişecektir.

İkinci adet kanaması ne kadar sürer?

İkinci adet kanamasının ne kadar süreceği hakkında net bir bilgi söylenemez.   İkinci adet kanamasında da 3-7 gün arası sürmesi normal kabul edilir. Ayrıca ilk adet kanamasının süresine göre ikinci adet kanaması süresi hakkında yorum yapılamaz.  Her kadının belirli bir adet düzeni olmasına karşın adet döngüsü genellikle ilk 2-3 yıl boyunca düzensiz olarak devam eder.

Peki ilk adet ne kadar sürmeli: İlk Adet Kaç Gün Sürer?

İkinci adetin ilk adetten daha uzun ya da kısa olması yanlış bir bilgidir.  İlk adet kanaması ve ikinci adet kanaması aynı sürede de olabilir. Ancak gün sayısının farklı olması da olumsuz bir durum olarak değerlendirilmemelidir. 3 yıldan sonra hala adet günü sayısı farklı oluyorsa düzensizlik olduğu kabul edilir. Bu durumda bir uzmana görünmek önemlidir.

İkinci adet kanaması nasıl olur?

İkinci adet kanaması nasıl olur?

İlk adet kanaması ile ikinci adet kanaması arasında benzerlikler görülebilir. Ancak bu dönemde iki adet kanaması arasında farklılıklar olması da gayet normaldir. Adet kanaması dönemi içinde olan kadının progesteron ve östrojen hormonu salınımı olur. Bu hormonların belirli bir seviyeye ulaşması adet düzenini getirir. Ancak bu seviyenin istenen düzeye gelmesi için belirli bir süre geçmesi gerekir.

Okuyalım: Adet Kanamasının Uzun Sürmesi

Hormon dengesizliği olması sebebiyle ilk adet kanaması ile ikinci adet kanaması arasında farklılıklar olması çok doğaldır.  İkinci adet kanaması da genellikle ilk adet kanaması gibi lekelenme şeklinde görülmektedir.  Ayrıca kanın rengi pembe ya da kahverengi tonlarında olabilir.

İkinci adette kanama miktarı ne kadar olur?

İkinci adet kanamasında genç kızların ortalama 40 ml kan kaybetmesi normal kabul edilir.  80 ml üzeri kan kaybı olması durumunda mutlaka bir uzmana görünmeleri gerekir. Bu oran her adet kanaması için standart olarak kabul edilmektedir.  Kadınlarda adet kanamasında kan kaybı 40 ml seviyesinden düşük olabileceği gibi yüksek de olabilir.

İlk adet kanamasındaki miktar referans olarak değerlendirilmemelidir. İkinci adet kanamasında kanama miktarı değişebilir.  Adet düzeninin oluşması için belirli bir zaman geçmesi gerektiği için bu sürece kadar kanama miktarları çok farklı olur. Yani ikinci adet döneminde ilk adetteki kanamadan daha fazla kanama olursa endişe edilmemesi gerekir.

İlk adetten sonra ikinci adetin gecikmesi tehlikeli mi?

İlk adet kanamasından sonra genç kızlarda ergenlik dönemi ve doğurganlık yeteneği de başlar.  İlk adet döneminden sonra ikinci adetin beklentisi oluşur. İlk adet kanamasının görülmesinden sonra 35 güne kadar ikinci adet görülmesi normal olarak kabul edilmektedir. Bu sürenin üzerinde olursa uzun kabul edilir.

Ancak ilk 2-3 yıl genç kızlarda adet düzensizliği görülebilir. Bu yüzden ikinci adet gecikebilir. İlk 2-3 yılda genç kızların düzenli olarak adet kanaması yaşamaması ve adet döngüsü süresinin uzaması endişe duyulacak bir tehlike oluşturmaz. Vücutta hormon dengesi oturmaya başladığı anda adet döngüsü de normale dönmeye başlayacaktır.

Adet döngüsü takibi nasıl yapılır?

Her kadının belirli bir adet döngüsü vardır. Bu yüzden adet düzeninin takip edilebilmesi için bu döngünün hesaplanması gerekir. İlk adet döngüsünden sonra ikinci adet süresi yazılır ve daha sonra diğer adet kanamaları da not edilerek adet döngüsü takibi yapılabilir.

İlk dönemlerde adet döngüsü takip edilmeye çalışılsa da adet kanamalarının düzene oturması zaman alabilir.  Zaman içinde alınan notlarla adet döngüsünün düzene oturup oturmadığı kolayca anlaşılabilir.

Op. Dr. Kadriye Şener

Op. Dr. Kadriye Şener mesleğini İstanbul Ümraniye'de EvaGyn klinik adlı özel muayenehanesinde icra etmektedir. Anlaşmalı hastanelerimiz deneyimli uzman hekimlerden ve profesyonel kadrodan oluşan, haftanın 7 günü 24 saat kesintisiz hizmet veren, ileri teknoloji ürünlerine sahip olan kadın hastalıkları ve doğum bölümlerimizde doğum gerçekleşmekte ve aileler özel kliniğimizden bebekleriyle mutlulukla ayrılmaktadır.

Yorumlar

 • Avatar of tomris suleymanli

  tomris suleymanli

  merhaba ben 2012 dogumluyum ve ilk adetimi 25.11.22 de gecirdim 35 gundur adet kanamam olmuyo doktora gorunmem gerekiyo mu?

  • Avatar of Op. Dr. Kadriye Şener

   Op. Dr. Kadriye Şener

   İlk adet görülen yıllarda gecikme olabilir,sağlıklı günler dileriz.

 • Avatar of dudu sulak

  dudu sulak

  merhaba kızım 2012 Aralık doğumlu 20 Şubat 2023 tarihinde ilk regl oldu,üzerinden 40 gün geçti ikinci regl olmadı normalmidir. Bir uzman doktora götürmem gerek mi bilgilendirirseniz sevinirim.

  • Avatar of Op. Dr. Kadriye Şener

   Op. Dr. Kadriye Şener

   Bu yaşlarda adet düzensizliği yaşanabilir.Sağlıklı günler dileriz…

 • Avatar of gevri adsay

  gevri adsay

  merhaba kızım 11.11.2011 doğumlu ikinci adetini gördü adeti 15 gündür devam ediyor bir hastaneye götürmem gerekirmi

 • Avatar of Sümeyye Çelik

  Sümeyye Çelik

  Merhaba benim kızım 2010 Aralık 17 doğumlu ilk rengi 2023 Mart 24 oldu 4 gün oldu sonra Nisan 10 da tekrar oldu ve tam kan gibi değil bulanık kahve rengi akıntı ve arada tek damla gibi kan rengi geliyor normalmi acaba

 • Avatar of ikra

  ikra

  Merhaba ben 2010 dogumluyum 7 subat gunu de adet oldum ve baska hic olmadim.Doktora gitmeli miyim?

 • Avatar of Berna eroğlu

  Berna eroğlu

  Merhaba iyi günler 15 yaşındayım ve her ay ama farklı günlerde regl olmamda bı sorun olurmu?

  • Avatar of Op. Dr. Kadriye Şener

   Op. Dr. Kadriye Şener

   Olmaz.Sağlıklı günler dileriz…

 • Avatar of Aytül canpolat

  Aytül canpolat

  Merhaba kızım 2012 doğumlu ilk adet 21 Şubat 2023 2. Adet 16 mar 3. Adet 13 nisan 4. İse 27 Nisan’da tekrar başladı adet süresi 7 gün sürüyor evet çok şiddetli adet bittikten 1 hafta sonra tekrar başlaması normalmi

  • Avatar of Op. Dr. Kadriye Şener

   Op. Dr. Kadriye Şener

   Muayene olmalısınız.Sağlıklı günler dileriz…

Bir yorum yazınız