Kesilmeyen Adet Kanaması
RANDEVU

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.
Randevu İçin Hemen Arayın!
(Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

Kesilmeyen Adet Kanaması

Kesilmeyen Adet Kanaması

Kadınlarda adet döngüsü ve süreci kişiye özel farklılıklar barındırır. Sık görülen adet şikayetlerinden biri de kesilmeyen adet kanaması olmaktadır. Bir kadında adet süresinin ne kadar olacağı ve adetin hangi aralıkla olacağı değişiyor.  Bazı kadınların adeti kısa sürerken bazı kadınların da normal kabul edilen süreden daha uzun sürme eğilimindedir. Bir kadında adet kanaması 2-7 gün arasında sürüyorsa bu normal görülmektedir. 7 günden daha uzun süren adet kesilmeyen adet kanamaları olarak görülüyor.

Adet dönemi içinde kadınların kaybettiği kan miktarı da değişmektedir. Bir adet kanaması sürecinde ortalama 40 ml kadar kanın olması standart görülmektedir.  Kan miktarı arttıkça vücut yorgun düşer ve birtakım sağlık problemleri ortaya çıkabilir. Özellikle kesilmeyen adet kanaması birkaç dönem boyunca devam eden kadınlarda kansızlık görülebilir. Vücuttan çok fazla kan çıkması halinde vücut buna olumsuz tepki verebilir. Bu yüzden kadınlar kaybettikleri ped sayısını takip ederek kan miktarını ortalama olarak tahmin edebilirler.

Bir kadının bir dönemden daha fazla kesilmeyen adet yaşaması halinde altta yatan neden hemen belirlenmeli ve kişiye özel tedavi planı yapılmalıdır.

Kesilmeyen adet kanaması neden olur?

Kadınlarda kesilmeyen adet kanaması nedenleri tam olarak bilinmemektedir.  Bir kadının tek bir defada adet kanaması yaşaması halinde bu problem olarak düşünülmemelidir. En az 2 veya daha fazla olacak şekilde uzun adet kanaması yaşanırsa detaylı bir sağlık taraması yapılarak altta yatan nedenler belirlenmelidir. Genellikle adet kanamasının uzun sürmesi rahim ağzında görülen iyi huylu poliplerden kaynaklı olabilir. Bunun yanında rahim içinde ortaya çıkan endometriozis doku pelvis, karın veya çevre dokulara yayıldığında da ortaya çıkabilir.

Kadınlar doğum düşünmediklerinde rahim içi araç olan spirali doğum kontrol yöntemi olarak kullanabilirler. Spiral ilk takıldığında birkaç ay boyunca kesilmeyen adet kanaması ortaya çıkarabilir. Ek olarak kronik böbrek ve karaciğer hastalıkları da bu probleme yol açabilir. Kişinin tiroid bezlerinde hormon sorunları olursa veya tiroid bezleri az çalışırsa da adet kanaması uzayabilir.

Kadınlarda görülen yumurtalık kisti, polikistik over sendromu ya da rahim kanseri vakaları da adet kanamasının uzamasına yol açabilir. Ek olarak kronik pelvik enflamatuar hastalıklar da kesilmeyen adetin nedenleri arasındadır.  Aynı zamanda kesilmeyen adete çok fazla durum da neden olabilmektedir. Altta yatan neden hemen belirlenir ve sonrasında tedavi süreci başlatılır.

Bakalım: Adet Kanamasının Uzun Sürmesi

Kesilmeyen adet kanaması tanısı nasıl konur?

Kesilmeyen adet kanaması tedavisi

Kesilmeyen adet kanaması tanısı koyulurken öncelikle kadının adet döngüsüne bakılır. İlk olarak hastanın tıbbi öyküleri ele alınır.  Adet döngüsü, sağlık problemleri veya ailede başka bir bireyde görülme durumu dikkate alınmaktadır.

Uzmanlar tanı koyarken kişinin adet düzeninin yapısını, düzenli adet olup olmadığını, adet kanaması sürecinde kaybedilen kan miktarını, kadının pedin dışına çıkıp çıkmadığı ve adet kanamasının kaç gün sürdüğünü bilmelidir.

Hasta öyküsü sonrasında altta yatan nedeni belirlemek için bazı özel tetkikler yapılır. Rutin olarak şüphe ne olursa olsun tam kan sayımı testi uygulanır.  Kanama rahim dışına taşıyorsa vulva muayenesi yapılır. Aynı zamanda rutin değerlendirmeler arasında pelvik muayene de vardır. En doğru tanı için ultrason benzeri görüntüleme yöntemleri de uygulanabilir. Vajinal ultrason ya da patolojik incelemeler de seçenekler arasındadır.

Kesilmeyen adet kanaması tehlikeli mi?

Kadınlarda bir adet dönemi içinde uzun sürmesinden ziyade kaybedilen kan miktarı önemlidir. Adet dönemi içinde en fazla 80 ml kan kaybı olması beklenir. Bir kadında 80 ml üzerinde kan kaybı oluyorsa kesilmeyen adet kanaması olarak değerlendirilir. Bu birkaç dönem devam ediyorsa tehlikeli olabilir.  Adet kanaması uzun sürerse bunun vücut üzerinde olumsuz etkileri ortaya çıkabilir.

Bir dönemde yaşanan kesilmeyen adet geçici görülür ve uzmana başvurmaya gerek yoktur. 2 veya daha fazla yaşandıysa hemen altta yatan nedene bakılması adına bir kadın doğum uzmanı ile görüşmek gerekir.

Bir kadında kesilmeyen adet kanaması yaşanıyorsa ve kan kaybı çok fazlaysa mutlak altta yatan neden saptanmalıdır. Ciddi problemler varsa hemen tedavi planlanmalıdır. Bu durumun nedeni saptanmazsa süre uzadıkça daha tehlikeli hale gelecektir.

Okuyalım: Uzayan Sümüksü Adet Kanaması

Kesilmeyen adet kanaması tedavisi nasıl olur?

Genel bir kesilmeyen adet kanaması tedavisi söylemek yanlış olur. Çünkü öncelikle inceleme yapılır ve altta yatan neden belirlenir. Burada altta yatan sağlık sorunu tedavi edilir ve adet kanamasının düzene girmesi beklenir. Hatanın yaşı ve sağlık durumu bu süreçte tedaviyi etkiler. Genellikle kesilmeyen adette ilaç tedavisi uygulanır. Kanama miktarı azaldığında veya sona erdiğinde tedavi başarılı sayılır.

Tedavi sürecinde ilaç tedavisi çözüm olmadıysa rahim içine spiral de yerleştirilebilir. Hormonlu spiral rahim içinde progesteron hormonu salgılayarak kanamayı azaltır. Bu tedavide birkaç dönem düzensiz adet kanaması yaşanabilir. Tedavi seçeneklerinden biri de traneksamik asit olur. Bu tedavide her iki vakadan biri iyileşir. Kan pıhtılaşması sağlanır ve tedavi tamamlanır. Tedavide kadın gebelik planlarını da birlikte sürdürebilir. Altta yatan nedene göre cerrahi tedavi de uygulanabilir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Adet kanaması 7 günden daha uzun sürerse anemi, myom, ağrılı adet kanaması gibi durumların belirtisi olarak değerlendirilebilir.

Adet kanamasının en fazla 7 gün sürmesi ve en çok 80 ml kan kaybı olması beklenir. 8 günden daha uzun süre devam eden adet kanamaları tehlikeli olarak değerlendirilebilir.

Adet kanaması uzun sürüyorsa rahmin cerrahi olarak çıkarıldığı histerektomi planlanması ya da endometriyal ablasyon yapılması cerrahi tedavi seçenekleridir.

Kesilmeyen adet kanaması tıbbi olarak durdurulamaz. Ancak alınacak önlemlerle kanama miktarını azaltmak veya adet kanamasının süresini düşürmek mümkün olabilir.

Op. Dr. Kadriye Şener

Op. Dr. Kadriye Şener mesleğini İstanbul Ümraniye'de EvaGyn klinik adlı özel muayenehanesinde icra etmektedir. Anlaşmalı hastanelerimiz deneyimli uzman hekimlerden ve profesyonel kadrodan oluşan, haftanın 7 günü 24 saat kesintisiz hizmet veren, ileri teknoloji ürünlerine sahip olan kadın hastalıkları ve doğum bölümlerimizde doğum gerçekleşmekte ve aileler özel kliniğimizden bebekleriyle mutlulukla ayrılmaktadır.

Yorumlar

 • Avatar of Beyhan Akagündüz

  Beyhan Akagündüz

  İlk defa adet kanamam fazla oluyor uzun sürdü ne yapmalıyım

  • Avatar of Op. Dr. Kadriye Şener

   Op. Dr. Kadriye Şener

   Muayene olmalısınız.Sağlıklı günler dileriz…

 • Avatar of Bedriye demir

  Bedriye demir

  Benim 15 günü geçti hala sürüyor ne yapmaliyim

  • Avatar of Op. Dr. Kadriye Şener

   Op. Dr. Kadriye Şener

   Doktora görünmelisiniz.Sağlıklı günler dileriz…

Bir yorum yazınız