Uzayan Sümüksü Adet Kanaması
RANDEVU

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.
Randevu İçin Hemen Arayın!
(Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

Uzayan Sümüksü Adet Kanaması

Uzayan Sümüksü Adet Kanaması

Her kadın ergenlikle başlayan ve menopoz döneminde son bulan adet sürecini yaşar. Bu durum kadının doğurganlık yeteneğinin devam ettirdiğini gösterirken her ay düzenli olarak gerçekleşir. Yumurtlama döneminde yumurtayla sperm birleşmesinin olmaması halinde yumurta vücutta parçalanır ve kalan parçaların kan yoluyla dışarı atılmasına regli yani halk arasında adet olmak denir. Her kadın için adet dönemi ortalama aynı belirtiler ve aynı şekilde seyrederken çeşitli küçük çaplı değişiklikler olması da mümkündür. Adet kanaması belli renkte, belli koyulukta, ortalama belli bir süre içerisinde gerçekleşen belli akışkanlığı olan bir durumdur. Ancak bazen belirgin farklılık olarak uzayan sümüksü adet kanaması yaşanır.

Adet kanamasının uzayan sümüksü yapıda olması zaman zaman kadınlar arasında endişe yaratan bir durumdur. Adet kanının uzayan, sümüksü yapıda olması halinde ilk başlarda endişe duyulmamalıdır. Çünkü adet kanının vücuttan atılması sırasında servikal mukus adlı akışkan, açık renkli bir sıvı salgılanır ve bu sümüksü sıvı adet kanına karışırsa adet kanının sümüksü bir hal almasını sağlar. Regl kanıyla servikal mukus çoğu zaman birbirine karışabilir. Bu durum her zaman sağlık sorunu olarak düşünülmemeli ancak rahatsız edici boyutlara ulaştığı taktirde doktora danışılmasında fayda vardır.

Uzayan sümüksü adet kanıyla normal adet kanı nasıl ayırt edilir?

Adet görmek her kadın için geçerli bir durumken bu süreç kadınlarda çeşitli farklılıkları da beraberinde getirebilir. Regli kanı genellikle aynı renkte, aynı koyulukta olsa da zaman zaman renk tonunda ve yapısında farklılıklar olabilir. Anormal boyutlara ulaşmadığı sürece normal olarak değerlendirilen adet kanamasının farklılaşması sağlık sorunu olarak kabul edilmez. Her kadın bazı zamanlarda adet kanında farklılaşma veya sümüksü yapıda olduğunu fark edebilir. Bunun temel olarak nedeni rahim ağzında bulunan salgı bezleri tarafından salgılanan servikal mukus adlı yapının adet kanına karışmasıdır.

Adet kanı normalinde daha akışkan ve koyu kırmızı renkle okurken sıvının karışması halinde daha sümüksü, uzayan akıntı şeklinde ve daha açık tonda olur. Fark edildiği anda bu durum gözlemlenir ve anormal bir durum yaşanmadığı sürece regli döneminin bitmesi beklenir. Adet kanının bu şekilde vücuttan çıkmasında herhangi bir sakınca yoktur. Bu nedenle bir tedavi süreci bulunmamaktadır.

Burası ilginizi çekebilir: Adet Kanamasının Uzun Sürmesi

Adet kanamasının sümüksü olması döngüyü etkiler mi?

sümüksü adet kanaması

Adet görmek her kadın için geçerli bir durumken adet döngüsü çeşitli nedenlerden dolayı farklılaşır. Ayda bir kere kadınlara özel olarak yaşanan bu olay karşısında kadınlar gerek fiziksel gerekse ruhsal olarak daha hassas olurken adet kanında yaşanan farklılıklar zaman zaman endişe uyandırabiliyor. Adet kanının olması gerekenden daha kıvamlı gelmesi haline sümüksü adet kanaması denir. Kanda yaşanan bu farklılığın döngüyü etkileyip etkilemeyeceği sık sık araştırılan konuların başında gelir. Uzmanlar tarafından aktarılan bilgilere bakıldığında sümüksü adet kanının döngü üzerinde herhangi bir etkisi bulunmaz.

Sümüksü adet kanıyla rengi sürecinde bir farklılık yaşanıyorsa bu durumun altında farklı nedenler yatıyor olabilir. Tek bir döneme mahsus değişiklikler yaşanıyorsa bu normal olarak kabul edilirken süreçte ciddi değişiklikler yaşanıyorsa doktora danışmak faydalı olacaktır. Adet döngüsünde yaşanan değişiklikler kesinlikle sümüksü yapıyla ilgili değildi. Aksi bir durum yaşanması karşısında bu durum detaylı incelenmelidir. Her kadında bazı zamanlar servikal mukus adet kanına karışarak kanın kıvamını değiştirirken bu normal bir süreçtir.

Uzayan sümüksü yapı tehlike arz eder mi?

Adet dönemleri genellikle belirli aralıklarda düzenli olarak ilerler. Düzenli olarak seyreden adet kanamasının rengi, yapısı, süresi birden değiştiğinde kadınlarda endişe uyandırabilir. Zaman zaman endişe yaratan durumlardan biri de adet kanının mukus şeklinde gelmesidir. Adet kanında bu şekilde değişmeler yaşanması normal olarak kabul edilirken herhangi bir tehlikesi de yoktur. Her kadının sümüksü adet kanıyla karşılaşabilir. Rahimde salgılanan salgıların adet kanıyla beraber dışarı atılması kanın yapısında değişikliklere neden olabilir. Bu durumun herhangi bir tehlikesi yoktur.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Kadınlar sümüksü yapıda adet kanamasıyla zaman zaman karşılaşabilir. Adet kanında yaşanan bu değişim normaldir ve sürekli olmadığı sürece herhangi bir hastalığın habercisi değildir.

Rahimde salgılanan mukus kıvamındaki yapının adet kanına bulaşmasıyla kanın yapısı değişir ve adet kanı jöle kıvamında akar. Sümüksü adet kanının spesifik olarak şu rengi vardır demek doğru olmaz. Ancak adet kanından daha açık renkli olarak belirtilebilir.

Adet dönemi hassas bir dönem olduğu için ilaç kullanımı doktora danışılmadan yapılmaması önerilir. Ancak özellikle adet kanının sümüksü yapıda gelmesi herhangi bir ilaç kullanımını gerektirmez.

Adet kanının sümüksü akıntı şeklinde gelmesinin normal olduğu uzmanlar tarafından belirtilir. Ancak bunun sık sık yaşanması halinde bir kadın doğum uzmanına danışmakta fayda vardır.

Op. Dr. Kadriye Şener

Op. Dr. Kadriye Şener mesleğini İstanbul Ümraniye'de EvaGyn klinik adlı özel muayenehanesinde icra etmektedir. Anlaşmalı hastanelerimiz deneyimli uzman hekimlerden ve profesyonel kadrodan oluşan, haftanın 7 günü 24 saat kesintisiz hizmet veren, ileri teknoloji ürünlerine sahip olan kadın hastalıkları ve doğum bölümlerimizde doğum gerçekleşmekte ve aileler özel kliniğimizden bebekleriyle mutlulukla ayrılmaktadır.

Yorumlar

  • Avatar of Kübra Nur Yüksel

    Kübra Nur Yüksel

    Kullandığım yasmin ilacının kanamadan sümüklü yapi yaptığını gözlemledim bir sorun teşkil eder mi kullanmaya devam etmeli miyim? 19 yaşındayım.

Bir yorum yazınız