İlk Adet Kaç Gün Sürer?
RANDEVU

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.
Randevu İçin Hemen Arayın!
(Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

İlk Adet Kaç Gün Sürer?

İlk Adet Kaç Gün Sürer?

Kızlarda ergenlik dönemine girişin belirtisi olarak ilk adet kanamasının görülmesi kabul edilmektedir. Her kızda ilk adet kanamasının ortaya çıktığı zaman ve süresi değişiklik gösterecektir. Adet kanaması her kadın için bireysel bir süreçtir. Bu yüzden ilk adetin süresi kişiden kişiye değişiklik gösterecektir.

İlk adet kanaması süresi kadınlarda 3 ile 7 gün arasında normal olarak kabul edilmektedir. Adet görmeye başlayan kızların önemli bir bölümünde ilk regl kanaması bu sürede tamamlanır.  İlk adet kanamasının süresi değişken de olabilir. Bazı kızlarda ilk adet kanaması 3 günden daha kısa ya da 7 günden daha uzun da sürebilir.

Kadınlarda normal adet süresi 3 ila 7 gün arasında kabul edildiği için ilk adet kanaması da bu aralıkta değerlendirilmektedir. Adet gününün süresi kızlarda kalıtsal ya da çevresel özelliklere bağlı olarak değişiklik gösterir. Ayrıca adetin görülme yaşı da bu durumlara bağlı olarak farklılık göstermektedir.

İlk adet kanaması süresi hakkında genel bir kanıda bulunmak yanlış olacaktır.

İlk adette kan kaybı ne kadar olur?

İlk adet kanamasının süresi kişiden kişiye değişebildiği gibi kişinin kaybettiği kan miktarı da kişiden kişiye farklılık gösterecektir.  İlk adet kanamasında kanamanın süresi ve kişide bir rahatsızlık olup olmadığı kanama miktarını etkilemektedir.

İlk adet kanamasın da kaybedilen kan miktarı genç kızlarda 30-40 ml arasında olur. Ancak ilk adette kan kaybının daha az olabileceği gibi daha fazla olacağı durumlar da yaşanabilir.  Kan kaybı miktarına bağlı olarak hemen bir olumsuzluktan şüphelenmek yanlış olacaktır.

İlk adet kanaması çok ağrılı mı?

Kızlarda gençliğe adım atmanın ilk belirtilerinden biri adet kanamasının yaşanmaya başlamasıdır. Adet kanaması kızlarda ortalama 12-14 yaşında görülen bir durumdur. İlk kez adet gören kişilerde genellikle adet kanaması olduğu belirgin olmayabilir.

İlk başlarda adet kanaması lekelenme şeklinde ortaya çıkabilir ve fazla ağrı ve sancı oluşturmayabilir. Bunun yanında ilk adet kanaması biraz ağrılı da olabilir.  İlk kez adet kanaması gören kişilerde ağrı stres oluşturabilir. Bu yüzden ağrı hissedilmesi durumunda annelerin yönlendirmesi sayesinde genç kızlar büyük yıkıma uğramadan ilk adet kanamasını atlatabilirler.

İlk adet kanamasının bir haftadan uzun olması, aşırı kanama yaşanması ve çok ağrılı geçmesi durumunda kesinlikle bir uzmana başvurulması gerekir.  Adet kanamasında ağrı görülmesi durumunda bazı ilaçlarla önlem alınabilir.

Detaylarıyla: Kızlar Adet Görmeye Kaç Yaşında Başlar?

İlk adet kanaması nasıl olur?

İlk adet kanaması nasıl olur?

İlk adet kanaması genç kızların önemli bir bölümünde yoğun kanama şeklinde yaşanmaz. Bu dönemde görülen adet kanaması hafif düzeyde lekelenme olarak görülür. Adet kanının rengi de döneme bağlı olarak değişebilir.  Adet kanaması başlangıcında vajinal akıntı gibi kahverengi akıntı şikayetleri olabilir. İlerleyen dönemde ise ilk adet kanamasında parlak kırmızı tonlarda kanamalar gözlemlenir.

Adet dönemi boyunca 30-40 ml kadar kan kaybı ve doku boşalması yaşanması normal olarak kabul edilmektedir. İlk adet kanamasında genellikle daha az miktarda kanama görülür. 80 ml üzerinde kanama olursa yoğun kanama olur ve altta bir hastalık olduğuna dair bir belirti olabilir. Bu durumda bir jinekolog ile görüşmek daha doğru olacaktır.

İlk adet kanı genç kızlarda çok açık renklerde görülebilir. Ancak bazı kişilerde de genetik duruma bağlı olarak kahverengi tonlarında olabilir.  Adet kanamasının ilk dönemlerinde birkaç gün düzensiz şekilde yaşanabilir. Yani sürekli her gün kanama olmadığı da gözlemlenebilir.

İlk adet 3 günden kısa sürerse tehlikeli mi?

İlk kez adet kanaması yaşayan genç kızlar birçok soru işaretiyle karşı karşıyadır. Bir genç kızda ilk adet kanaması 3 günden daha kısa sürebilir.  Bu çok normal bir durum olarak kabul edilir. İlk adet kanamasının 1-2 gün sürdüğü kişiler de olabilir. Bu durumda endişelenecek bir durum yoktur.  Sadece adet kanamasının miktarı ve ağrı şikayetinin artmasıyla tehlikeli bir durum olup olmadığına yönelik değerlendirme yapılır.

Fazlası: Az Gelen Adet Kanaması Nedenleri

İlk adet 7 günden fazla sürerse tehlikeli mi?

Kadınlarda adet kanamasının 7 günden daha uzun sürmesi durumunda altta bir hastalık olup olmadığına yönelik araştırma yapılmalıdır.  Bu durum sürekli olarak devam ediyorsa uzun adet kanaması olarak nitelendirilir ve inceleme yapılması gerekir.

İlk kez adet kanaması geçiren genç kızlarda yaşanan düzensizlikler çok normal olarak kabul edilir. Adet kanamasının kızlarda belirli bir düzene oturması için 1-2 yıl geçmesi gerekebilir. Bu yüzden ilk adet kanamasının 7 günden uzun sürmesi bir sağlık sorunu habercisi değildir.

Bakmakta yarar var: Adet Kanamasının Uzun Sürmesi

İlk adet kanamasında hangi durumlar yaşanır?

İlk adet kanaması bir genç kız için fiziksel ve duygusal birçok değişimin yaşandığı bir süreçtir.  Genellikle ilk adet kanamasında hafif düzeyde bir karın ağrısı şikayeti olması doğaldır.

Gençlik döneminde ilk adet kanamasında uyku hali,  yorgunluk hissi,  halsizlik ve sinirlilik hali ile baş ağrısı gözlemlenebilir. Ergenlik dönemine giren çocuklar eskiye göre daha sinirli olabilir ve duygusal olarak ani değişimler yaşayabilir.

Östrojen hormonu salgılanmaya başladığı için su tutucu özelliği ortaya çıkar ve bu durum baş ağrısı şikayetlerine yol açabilir. İlk gün daha yüksek şiddette karın ağrısı yaşanmasına karşın sonraki günler zayıflar. Ayrıca ilk gün kanama daha koyu olacaktır.

Op. Dr. Kadriye Şener

Op. Dr. Kadriye Şener mesleğini İstanbul Ümraniye'de EvaGyn klinik adlı özel muayenehanesinde icra etmektedir. Anlaşmalı hastanelerimiz deneyimli uzman hekimlerden ve profesyonel kadrodan oluşan, haftanın 7 günü 24 saat kesintisiz hizmet veren, ileri teknoloji ürünlerine sahip olan kadın hastalıkları ve doğum bölümlerimizde doğum gerçekleşmekte ve aileler özel kliniğimizden bebekleriyle mutlulukla ayrılmaktadır.

Yorumlar

    Bir yorum yazınız