Adet Kanamasının Uzun Sürmesi
RANDEVU

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.
Randevu İçin Hemen Arayın!
(Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

Adet Kanamasının Uzun Sürmesi

Adet Kanamasının Uzun Sürmesi

Adet döngüsü düzenli olan bir kadında süre 21 ile 35 gün arasındadır. Bu süre ergenlik ve menopoz gibi özel zamanlarda daha değişik olabilir. Her kadında bugün sayısı çok daha farklı olur. Her kadında adet kanamasının ne kadar devam ettiği ve miktarı da farklılık gösterir.  Adet kanaması ortalama 3-7 gün olarak normal seyirde kabul edilir.  Bu süre geçmesine rağmen adet kanaması hala sürmekteyse uzun süre devam ediyor olarak kabul edilir. Bu durum ise Menoraji şeklinde isimlendirilir ve özellikle 10 günden uzun süren adetler dikkate alınmalıdır.

Adet döngüsü ve adet döneminin ne kadar süreceği kadına göre değişir. Bazı kadınlarda adet düzensiz ve uzun süreli görülebilir. Bazı dönemlerde de cinsel ilişki ardından da vajinal kanamalar yaşanabilir. Kadınlar için adet kanamasının uzun sürmesi halinde müdahale edilmesi gerekebilir.  Bu rahatsızlık kanser gibi hastalıkları ortaya çıkaracak bir erken belirti olabilir. Bu yüzden uzun adet kanaması şikayetlerinde destek almak gerekiyor.  Bu sürecin 7 günden daha uzun sürmesinin halinde detaylı bir inceleme yapılmalıdır.

Adet kanaması neden uzun sürer?

Adet kanamasının uzun sürmesi çok çeşitli nedenlere bağlı olabilir. Öncelikle bir tedaviye başlanmadan adet kanamasının neden uzun sürdüğüne yönelik bulgulara bakılır. Adet kanamasının uzun sürmesinin nedenleri;

 • Hap, deri altı implantı, enjeksiyon gibi doğum kontrol yöntemleri adet kanamasını uzatabilir. Çünkü kadınların hormon dengesini bozan bir durumdur.
 • Dünyada doğurma çağındaki kadınlarda %10 oranında görülen polikistik over sendromu da adet kanamalarının uzamasına yol açabilir.
 • Kadınlarda 45-50 yaşlarında menopoz dönemi başlayabilir. Ancak kadınlarda bu dönem daha erken yaşlarda olacaksa süreç yaklaştıkça hormon dengesi bozulur ve adet kanaması uzayabilir.
 • Rahim çevresinde yer alan endometriozis dokunun başka yerlere taşması halinde adet kanamaları uzar ve kısırlık problemleri de ortaya çıkabilir.
 • Kadınlarda iyi huylu tümörler olan miyomlar ve rahim içi duvarda yer alan kitleler olan polipler de adet dönemini uzatabilir. Miyom oluşumları daha fazla ciddiye alınmalıdır.
 • Kadınların kan pıhtılaşma engelleyici ilaç, antiseptik yatıştırıcı ilaç ya da antidepresan ilaçlar kullanması da vücut dengesini bozabilir ve adet kanamalarının daha uzun sürmesine yol açabilir.
 • Rahim kanseri, rahim ağzı kanseri ya da yumurtalık kanseri oluşumları da adet kanamasını uzatan nedenler arasında yer alır.
 • Kadınlarda cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar da adet kanamasının daha uzun sürmesinin nedenleri arasındadır.

Adet kanaması 10 günden fazla sürerse ne olur?

Adet kanamasının uzun sürmesi nasıl tedavi edilir?

Kadınlar hayatlarının belirli bir döneminde adet kanamalarında düzensizlikler görebilirler. Bu durum altta ciddi bir neden yatırdığı gibi tamamen geçici de olabilir. Bu nedenle adet döngüsünü etkileyen durumlara bakmakta fayda olur. Özellikle hormon dengesini bozan her türlü durum adet kanamasının daha uzun sürmesine yol açabilir. Kadınlarda 10 günün üzerinde devam eden adet kanamasında mutlaka profesyonel bir destek almak şarttır.

Adet kanaması 10 gün tamamlandığında hala yoğun ve şiddetli olarak sürebilir. Bu halde altta yatan nedenlere yönelik mutlaka bir inceleme yapılması şarttır. Gerçekleştirilen tetkikler ile birlikte adet döngüsünü düzenleyecek ve kanamayı kesecek tedaviler uygulanır. Rahim için oluşumlarda cerrahi tedavi seçeneği de denenebilir.

Adet kanaması uzun sürerse ped yerine artık tampon kullanılmaya başlar. Aynı zamanda çift ped kullanımı söz konusu olabilir. Aynı zamanda kadınlar gece uygudan uyanarak ped değiştirmek zorunluluğunda olabilirler.  Adet kanamasının uzun sürmesi halsizlik, nefes problemleri ve yorgunluk gibi anemi belirtilerine yol açabilir.

Detay: Adetten 10 Gün Sonra Kanama Neden Olur?

Adet kanamasının uzun sürmesi nasıl tedavi edilir?

Adet kanamasının uzun sürmesi halinde tedavi için öncelikle mevcut hasta talebi, yaşı, sağlık durumu ve altta yatan neden belirleyici olur.   Genel olarak ilk etapta ilaç tedavisi uygulanması önerilir. Demir takviyesi, kan kaybını azaltacak bazı ilaçlar ve adet döngüsü ile kanama süresini düşürecek ilaçlar sayılabilir. Aynı zamanda hormon dengesizliğini de ortadan kaldıracak bazı ilaçlar kullanılabilir. Belirli durumlarda cerrahi işlem yapılması da gerekebilir. Cerrahi müdahale gerektiren durumlarda her zaman hastanın yaşam konforu ve sağlığına etkisine de bakılmalıdır. Adet kanaması ile ilgili hastaya tamamen durumuna has olarak planlanan tedavi süreci uygulanır.

Adet kanamasının uzun sürmesi riskli mi?

Adet kanamasının uzun sürmesi halinde risk barındırıp barındırmadığı tamamen altta yatan nedene göre farklılık gösterebilir. Adet görmeye yeni başlayan kadınlarda adet kanamasının düzensiz olması çok olasıdır. Genç bir kızda adet kanamaları için 2-4 yıl arasında bir süre devam edebilir.

Adet kanaması özellikle döngüsü çok düzenli olan kadınlar için yaşanıyorsa büyük problemlere yol açabilir. Öncelikle adet kanamasının uzun sürmesi durumunda kırmızı kan hücreleri de azalma etkisine girer. Bu durum çeşitli anemi hastalıklarının yaşanması sebepleri arasında gösterilebilir. Bir vücutta yer alan kırmızı kan hücrelerini ancak hemoglobin değeri ile anlayabiliriz. Demir eksikliği anemisi hemoglobin üretimi adına vücuda giren demirlerin saklanması ile ortaya çıkmaktadır.

Adet kanamasının uzun sürmesi durumunda kramp ve ağrı şikayetlerinde büyük bir artış gözlemlenebilir. Bir hastada adet kanamasının uzun ve kramplı devam etmesi halinde her zaman destek alınması gerekir. Adet kanamasının bir iki kez uzun sürmesi bir risk faktörü oluşturmaz. Ancak daha uzun süre boyunca bu durum yaşanırsa risk unsurlarına bakılır.

Op. Dr. Kadriye Şener

Op. Dr. Kadriye Şener mesleğini İstanbul Ümraniye'de EvaGyn klinik adlı özel muayenehanesinde icra etmektedir. Anlaşmalı hastanelerimiz deneyimli uzman hekimlerden ve profesyonel kadrodan oluşan, haftanın 7 günü 24 saat kesintisiz hizmet veren, ileri teknoloji ürünlerine sahip olan kadın hastalıkları ve doğum bölümlerimizde doğum gerçekleşmekte ve aileler özel kliniğimizden bebekleriyle mutlulukla ayrılmaktadır.

Yorumlar

 • Avatar of Merve

  Merve

  Merhaba hocam normalde pcos dan kaynakli olarak ayda üç dört gün olup biten bir döngüm vardı o da çok az olurdu şuan 13. Gündeyim ve hiç görmediğim kadar yoğun bir kanamam var sürekli çamaşır değiştirmek zorunda kalıyorum beklemeli miyim yoksa doktora gitmem mi gerekir ?

  • Avatar of Op. Dr. Kadriye Şener

   Op. Dr. Kadriye Şener

   Doktora gitmenizi tavsiye ederim.Sağlıklı günler dileriz…

 • Avatar of Safiye orhan

  Safiye orhan

  Benim adetim 15 günü geçti halla leke görüyorum ne yapmam lazım

 • Avatar of Safiye orhan

  Safiye orhan

  Benim adetim 15 günü geçti halla leke görüyorum ne yapmam lazım bunun için bana bir yol gozderin hocam ne olur

 • Avatar of Ayşe

  Ayşe

  İyi günler doktor hanım 24 mart 2023 te adetim başladı çok yoğun deyildi azalır gibi oldu sonra yine başladı ve yoğun bir şekilde oldu 11 nisan 2023 bugün hala kanamam var doktora gittim hiç bir.sebep bulamadı küçük miyomum ve küçük kistim var bunlar sebep deyil dedi ve biopsi yaptırmamı önerdi acaba yaptırmalımıyım yada başka bir sebebimi var

 • Avatar of Mine

  Mine

  Merhaba hocam benim adet dönemim başlayalı iki yıl oldu adet günüm genelde yedi gün sürüyordu ilk defa 10 günü geçti ve hala devam ediyor neden olabilir?

  • Avatar of Op. Dr. Kadriye Şener

   Op. Dr. Kadriye Şener

   Muayene olmalısınız.Sağlıklı günler dileriz…

 • Avatar of Gülten koçoglu

  Gülten koçoglu

  Merhabalar 2 defadıdır uzayan adet problemim var 10 gün gectikten sonra bile az az oluyorum 20 30 günü buluyor yani bitmeden normal olan süreç başlıyor

  • Avatar of Op. Dr. Kadriye Şener

   Op. Dr. Kadriye Şener

   Normal değil muayene olmalısınız.Sağlıklı günler dileriz…

 • Avatar of Aynur Arslan

  Aynur Arslan

  15 gün oldu hala devam ediyor aşırı derecede neyapmaliyim çok halsizim

  • Avatar of Op. Dr. Kadriye Şener

   Op. Dr. Kadriye Şener

   Bu durumda acil doktor ile görüşmelisiniz.Sağlıklı günler dileriz…

Bir yorum yazınız