Hamilelik Kaç Günde Belli Olur?
RANDEVU

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.
Randevu İçin Hemen Arayın!
(Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

Hamilelik Kaç Günde Belli Olur?

Hamilelik Kaç Günde Belli Olur?

Gebelik beklentisi içindeyseniz ya da korunmasız bir cinsel ilişkiye girdiyseniz ilk belirti adet gecikmesi olmanızdır. Cinsel deneyimden sonra gebelik hemen ortaya çıkmaz. İlk etapta sperm ve yumurta döllenmelidir. Daha sonra ortaya çıkan embriyo fallop tüplerini geçerek rahme tutunmalıdır. Yumurta rahim astarına tutunmadan gebelik ortaya çıkmaz. Bu durumda hamilelik kaç günde belli olur sorusu da merak konusu olur.

Cinsel ilişkiden sonra döllenme ve rahme tutunma süreci ortalama 15 gün kadar sürer. Bu süreçte hamileliğin belli olması için 14-15 gün geçmesi gerekir. Gebelik ortaya çıktığında vücutta hamilelik hormonu olarak da bilinen Beta HCG hormonu salınımı başlar. Bu hormon ilk kanda ortaya çıkar ve daha sonra zamanla idrara karışır

Gebelik belli olması için yapılacak test türü önemlidir. Erken dönemde sadece kanda gebelik testi ile hamilelik belli olur. İdrarda gebelik testi yani evde gebelik testi için biraz daha beklemeniz gerekir. Planlı bir gebelik denemesi ise doktorunuz rahim astarının kalınlaşmasından da gebeliği tahmin edebilir.

Hamilelik testi kaç günde yapılmalı?

Bir dönemin ilk gününden yumurtlamaya kadar geçen sürenin uzunluğu, aydan aya birkaç gün değişebilir. Yumurtlama etrafındaki cinsel aktivite, serbest bırakılan bir yumurtanın sperm tarafından döllenme olasılığına yol açar. Ancak o zaman bile, döllenmiş bir yumurtanın implante edilmesi için zaman dilimi değişebilir. Vücutta hCG, implantasyon gerçekleşene kadar üretilmez.

En doğru sonuçlar için döneminizin başlamasını beklediğiniz gün sabah test etmenizi öneririz. Bu, yumurtlama, döllenme ve implantasyon zamanlamasında değişkenlik olsa da kesin sonuç sunar. Sabahları yapılan testler daha konsantre bir idrar örneği sağlar.

En iyi sonuçları almak için talimatları dikkatlice izleyin. Hamilelik testi cinsel ilişkiden sonra ortalama 14 gün içinde sonuç verir.

Evde yapılan testte hamilelik kaç günde belli olur?

Evde yapılan testte hamilelik kaç günde belli olur?

Evde hamilelik testleri eczanede satılır ve idrarınızdaki hCG’yi ölçen çubuklar olarak tasarlanmıştır. Çoğu insanın hamile olup olmadıklarını belirlemenin ilk adımıdır. Bir çalışma, hamileliği tespit etmek isteyen insanların % 76’sı için evde hamilelik testi yaptığını söylemektedir. Bu nedenle evde yapılan testte hamilelik kaç günde belli olur merak konusudur.

Düzenli adet döngüsü olan kişiler için bir ev hamilelik testi genellikle hamileliği son döneminizin ilk gününden yaklaşık dört hafta sonra tespit edebilir. Bu, yumurtlamadan iki hafta sonra ve 28 günlük bir döngünüz varsa, bir sonraki döneminizin gelmesini beklemeniz gereken zamandır.

Döneminiz dakik değilse korunmasız cinsel ilişkiye girdikten iki hafta sonra evde hamilelik testi yaptırmanın doğru olduğunu belirtelim. Bu süre sonunda çubuktaki sonuçların gerçek olduğuna güvenebilirsiniz. Genel olarak, evde hamilelik testleri hassas ve doğrudur. Ayrıca piyasadaki testlerden bazıları kaçırılmış bir dönemden önce bile hamileliği tespit edebilir. Ancak bu etkinlik değişebilir. Yine de adet döneminiz genellikle düzenliyse ve döneminiz için bir veya iki gün geç kalırsanız, ev tabanlı bir testin sonuçlarının doğru olacağından emin olabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Hamilelik Testinde Silik Çizgi Ne Anlama Gelir?

Kanda hamilelik testi kaç günde belli olur?

Bir kadın doğum uzmanı hamile olup olmadığınızı belirlemek için bir kan testi isteyebilir. Bu genellikle doğurganlık tedavisi gören insanlar için tercih edilir. Aynı zamanda ameliyat olmak üzereyseniz veya hamile olup olmadığınızı bilmenin önemli olduğu tıbbi testler yaptırmak üzereyseniz bu test yapılır.

Bir kan testi, hamileliği bir ev testinden birkaç gün önce tespit edebilir. Genellikle yumurtlamadan yaklaşık 10 gün sonra kanda gebelik testi ile kesin sonuç almanız mümkün olabilir.

Cinsel ilişki sonrası hamilelik kaç günde belli olur?

Hamilelik testi pozitif olan çoğu kadın hamileliği doğrulamak için hamilelik kan testi veya ultrason için bir veya iki hafta beklemelidir. Beklemenizi öneririz çünkü erken gebelik kaybı oranı yüksektir ve kimyasal bir hamilelik geçirmiş olabilirsiniz.

Bununla birlikte ektopik gebelik öyküsü veya mevcut karın ağrısı olan kadınlar muayene olmak için hemen doktora başvurmalıdır. Ektopik gebelikler uterusun dışına implante edilir ve hCG üretir. Bu da pozitif gebelik testleri ile sonuçlanır. Bununla birlikte bu gebelikler karın kanamasına neden olabilir ve derhal tıbbi bakım gereklidir. Konjenital kalp kusurları, diğer kronik fiziksel veya zihinsel sağlık koşulları olan kadınlar da hemen bir doktora görünmelidir.  Çünkü kadını ve fetüsü korumak için tedavi planlarının veya ilaçların değiştirilmesi gerekebilir.

Evde hamilelik testlerindeki ilerlemeler, kadınlara vücutlarında neler olup bittiğine dair her zamankinden daha erken bir fikir veriyor. Çocuk doğurma planlarınız ne olursa olsun, bir sonraki adımlarınızı buna göre planlamak için evde hızlı ve doğru sonuçlar almak için evde gebelik testi yapabilirsiniz.

Hamilelik testi kaç gün sonra yapılabilir?

Hamilelik testi yapmadan önce kaçırılmış bir dönemin ilk gününe kadar beklemelisiniz. Bu genellikle gebe kaldığınızı düşündükten yaklaşık iki hafta sonradır. Bu yüzden iyi düşünün ve saymaya başlayın.

Bazı testler diğerlerinden daha hassastır ve daha erken yapılabilir. Bu, döneminizin sona ermesinden dört veya beş gün önce olabilir. En doğru sonuç için kaçırdığınız dönemin ilk gününü beklemek en güvenilir yöntemdir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Evde gebelik testi için en az sonraki adet döneminizin gelmesini bekleyin. Ortalama birleşme sonrası 15 gün için evde gebelik testi sonuç verecektir.

Evde gebelik testinde yanlış sonuçlar olabilirken kanda gebelik testinin sonuçları kesindir.

Yeni nesil evde gebelik testleri çok hassastır ve genellikle doğru sonuç verir. Ancak bu testler bazen yanlış sonuçlar da verebilmektedir. Bunun için kan testi ile gebeliği teyit etmelisiniz.

Korunmasız bir cinsel ilişki yaşadıysanız en az 15 gün boyunca hamilelik testi için beklemelisiniz.

Op. Dr. Kadriye Şener

Op. Dr. Kadriye Şener mesleğini İstanbul Ümraniye'de EvaGyn klinik adlı özel muayenehanesinde icra etmektedir. Anlaşmalı hastanelerimiz deneyimli uzman hekimlerden ve profesyonel kadrodan oluşan, haftanın 7 günü 24 saat kesintisiz hizmet veren, ileri teknoloji ürünlerine sahip olan kadın hastalıkları ve doğum bölümlerimizde doğum gerçekleşmekte ve aileler özel kliniğimizden bebekleriyle mutlulukla ayrılmaktadır.

Yorumlar

  • Avatar of Esra kaya

    Esra kaya

    Merhaba hocam subat 21 de giriş bosalma olmadan korunaklı şekilde sürtünme yolu ile birliktelik yaşadım prezervatif vardi mart 2 sinde regl oldum 7 gün surmesi gerekirken 4 gün sürdü sonraki iki gün ara kahverengi leke oldu iliskiden sonraki 22.gun idrar negatif çıktı ultrasonda da bisey görülmedi hamilelik riski nedir

Bir yorum yazınız