3 Haftalık Gebelik
RANDEVU

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.
Randevu İçin Hemen Arayın!
(Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

3 Haftalık Gebelik

3 Haftalık Gebelik

Cinsel ilişkiden sonra başarılı bir birleşme olur ve bu haftada döllenme gerçekleşir. Artık bu bu resmi olarak hamile olduğunuz anlamına gelir. Ancak gebelik sürecini henüz muhtemelen bilmiyorsunuz.

Bundan sonra sırada İmplantasyon var. Biraz lekelenme fark ederseniz, rahminizde kendine yer bulan bir embriyo olabilir. Sonra tekrar herhangi bir kanama yaşamayabilirsiniz veya bunun sizin adet döneminiz olduğunu düşünebilirsiniz.

3 haftalık hamilelik o kadar erken ki, 3 haftalık hamileyken, aslında hamile olduğunuza dair hiçbir fikriniz olmayabilir. Gebe kalma sadece birkaç gün önce gerçekleşti ve muhtemelen hamileliğin 3. haftasında henüz bir adet dönemi kaçırma süreciniz söz konusu değil.

3 haftalık gebelik belirtileri

Bazı kadınlar test pozitif çıkmadan önce bile hamileliği hissederler. Ancak çoğu henüz hiçbir şey fark etmez. Bu hafta belirtileriniz varsa neler olacağını belirtelim. Henüz hiçbir şey hissetmiyorsanız endişelenmeyin. 5 haftalık hamilelikte bile, kadınların sadece yarısı hamilelik belirtileri hisseder.

3 haftalık gebelik belirtileri şöyle olabilir;

 • Gaz ve şişkinlik

Progesteron hormonu, vücutta sindirim sistemini ve diğer kasları gevşetme etkisine sahiptir. Bu gevşemiş kaslar sindirimi yavaşlatır. Bu da gaz ve şişkinliğe yol açabilir. Ayrıca bağırsaklarınızda rahatsız edecek bazı hislerin oluşmasına yol açabilir. Hamile kadınların yaklaşık yarısı hamilelikleri sırasında bir noktada kabızlık yaşarlar. Rahat etmek için bol su tüketin. Ayrıca kepekli tahıllar, meyveler ve sebzeler gibi yüksek lifli yiyecekleri yiyin.

 • Ağrıyan göğüsler

Birçok kadın, hissettikleri hassasiyetin göğüslerin in bir dönemden önce nasıl hissettiğinin abartılı bir versiyonu olduğunu söylüyor. Bazı kadınlar ayrıca hamilelik sırasında meme uçlarının koyulaştığını fark eder.

 • Lekelenme

Kadınların yüzde 20-25’i bu hafta az miktarda lekelenme fark ediyor. Bu implantasyon kanaması adıyla da anılmaktadır. Bunun nedeni döllenmiş yumurtanın uterusa yerleştiği zaman olmasıdır. Kanama ile birlikte ağrınız varsa, derhal kadın doğum uzmanınızı arayın, çünkü bu ektopik bir hamileliğin işareti olabilir.

 • Bazal vücut ısısı yüksek kalır

Sıcaklığınızı grafiklendiriyorsanız, bu hafta yüksek olması olasıdır. Takip etmek için, bazal vücut termometresi kullanın ve sabah uyandıktan sonra yataktan kalkmadan önce sıcaklığınızı alın.

 • Mide bulantısı

Hamilelik hormonu hCG yeni hamile vücudunuzda artmaya başladığında bazı huzursuzluk hisleri veya mide bulantısı yaşayabilirsiniz. Sabah bulantısı bu noktada olası olsa da henüz başlamamıştır. Ancak ufak tefek bulantı hissi oluşması olasıdır.

 • 3 haftalık gebelikte bebek gelişimi

Bu haftada döllenmiş yumurtanız bir fallop tüpünden geçen bir yolculukta oluyor. Daha sonra rahminize giderken hücrelere bölünüyor ve süreç sonunda rahme tutunarak gebeliği oluşturuyor.

3 haftalık hamilelikte ultrason bebeğinizi tespit edemeyebilir. Bu süper ufacık döllenmiş yumurta bir tuz tanesinden daha küçüktür ve hareket halindedir. Ancak 4. haftanın başlarında doktorunuz uterus astarınızın kalınlaştığını görebilir.

3. haftaya gelindiğinde erken evre embriyo hızla bölünür. Sonrasında önümüzdeki aylar ve haftalarda devam eden bir süreç vardır. Bu süreçte yaklaşık birkaç yüz hücreden oluşan küçük bir koleksiyon olarak var olur. Dış hücreler, bebeğinize beslenme sağlayan ve diğer işlevleri sağlayan plasentaya dönüşür ve iç hücreler fetüse dönüşür. 3 hafta gebelik içinde embriyo bu aşamada bir iğne başından daha küçük olur.

3 haftalık gebelikte anne adayına öneriler

3 haftalık gebelik artık sürecin başarılı olduğu dönemdir. Bu aşamada anne adayı artık gebelik süreci için kendini hazır hale getirmelidir. İşte 3 haftalık gebelikte anne adayına öneriler;

 • Duygularınıza dikkat edin

Hamile olup olmadığınızı öğrenmek için beklerken veya sadece öğrenirken normalden daha endişeli olmak normaldir. Stresli veya endişeli hissediyorsanız eşinizle veya güvenilir bir arkadaşınızla konuşun. Aynı zamanda sizi rahatsız eden her şeyi yazmayı deneyin. Günlük tutmak duygusal refahınızı, zihinsel netliğinizi ve hatta fiziksel sağlığınızı iyileştirebilir.

 • Aşırı ısınmayı önleyin

Ilık banyolar çok sıcak olmadıkları sürece hamilelik sırasında iyidir. Ancak buhar banyolarından, spa küvetlerinden ve saunalardan kaçının. Yüksek vücut ısısı, özellikle hamileliğin erken dönemlerinde bebeklerde nöral tüp defekti riskinin artmasıyla ilişkilendirilmiştir.

 • Besleyici yemekler ve atıştırmalıklar yiyin

Meyve ve sebzelere önem vermelisiniz. Ayrıca düşük cıvalı balıklar ve kepekli tahıllar da beslenme listenizde yer almalıdır. Çilek, narenciye, dolmalık biber ve domates gibi C vitamini de tüketmelisiniz. Ayrıca sığır eti, kümes hayvanları, soya ürünleri ve ıspanak gibi demir açısından zengin besinleri de uzmanlar öneriyor.  Son olarak yoğurt, güçlendirilmiş tahıl ve pastörize peynir gibi kalsiyum açısından zengin besinleri de deneyin.

 • Kahveyi azaltın

Gebe kalmaya çalışırken ve hamile kaldıktan sonra uzmanlara göre yaklaşık bir fincan kahve ile kafein miktarını sınırlamalısınız. Genel olarak kahve ve kafein ne kadar tükettiğinizi izlemelisiniz. Çünkü aşırı kafein bebeğinize ve size zararlı olabilir. Farklı yiyecek ve içeceklerde kafein miktarına bakarak tüketmeniz iyi olur.

 • Çıkma konusunda yardım alın

Sigara, alkol ve bağımlılık yapıcı maddeleri bırakma sürecinde desteğe ihtiyacınız varsa, kadın doğum uzmanınızla konuşun. Bu konuda zorlanıyorsanız bir programa veya danışmana sevk etmesini isteyebilirsiniz.

 • Uykunuzu iyileştirin

Hamilelikle ilgili uyku bozuklukları birkaç ay içinde ortaya çıkacak. Bu nedenle o dönemde rahat olmak için mümkün olduğunca dinlenin. Uyku ile ilgili daha iyi alışkanlıklar oluşturun. Düzenli bir yatmadan önce rutin oluşturmak ve yatak odanızı uyku ortamı haline getirmek gibi iyi uyku uygulamaları deneyin.

 

Sıkça Sorulan Sorular

3 haftalık gebelik beta Hcg değeri 5- 50 mlU/mL arasında olur.

3 haftalık gebelik kanda ve idrarda gebelik testinde anlaşılabilir.

3 haftalık gebelik belirtileri arasında mide bulantısı ve hafif düzeyde kusma olabilir.

Op. Dr. Kadriye Şener

Op. Dr. Kadriye Şener mesleğini İstanbul Ümraniye'de EvaGyn klinik adlı özel muayenehanesinde icra etmektedir. Anlaşmalı hastanelerimiz deneyimli uzman hekimlerden ve profesyonel kadrodan oluşan, haftanın 7 günü 24 saat kesintisiz hizmet veren, ileri teknoloji ürünlerine sahip olan kadın hastalıkları ve doğum bölümlerimizde doğum gerçekleşmekte ve aileler özel kliniğimizden bebekleriyle mutlulukla ayrılmaktadır.

Yorumlar

  Bir yorum yazınız