Sürtünme ile Hamile Kalınır mı?
RANDEVU

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.
Randevu İçin Hemen Arayın!
(Pzt - Cuma 10:00 ve 18:00 arası)

Sürtünme ile Hamile Kalınır mı?

Sürtünme ile Hamile Kalınır mı?

Kızlık zarının zarar görmesini istemeyenler ya da bekaretini korumak isteyenler çeşitli cinsel ilişki ve orgazm yöntemlerini denerler.

Sürtünme, kızlık zarının zarar görmesini önlemek için en yaygın cinsel ilişki veya mastürbasyon yöntemidir. Hem erkekler hem de kadınlar sürtünme yoluyla orgazm olabilirler.

Bu süreç penisin vajina, genital bölge ve klitoris ile teması ile ortaya çıkabilir. Ayrıca, farklı şekillerde yapılabilir. Cinsel yakınlıkta özellikle bakirelerde en büyük korkulardan biri hamile kalma sürecidir.

Bu nedenle sürtünme ile hamile kalıp kalmama sorusu birçok insanın merak ettiği ve öğrenmek istediği bir konudur. Gebeliğin gerçekleşmesi için penisin vajinaya girmesine gerek yoktur. Yani sürtünme ile gebelik mümkün olan bir durumdur.

Hamilelik, erkekten gelen meni kadının rahmine ulaştığında ortaya çıkar. Gebeliğin gerçekleşmesi için çok çeşitli değişkenlerin bir araya gelmesi gerekir. Sürtünme ile hamile kalabileceğiniz hakkında bir şeyler söylemek yanlış olur. Çok düşük bir ihtimal olsa da kadınlar sürtünme yoluyla hamile kalabilirler. Bu süreçte erkek sürtünme anında vajina girişine asla boşalmamalıdır.

Sürtünme ile hamile kalabilir miyim?

Üreme döneminde olan çiftler sürtünme şeklinde cinsel ilişkiye girdiklerinde her zaman gebelik riski vardır. Bu nedenle gebeliği önlemek için sürtünmeli ilişkide bile prezervatif veya doğum kontrol hapı gibi koruyucu yöntemler tercih edilmelidir.

Hamilelik dışında sürtünme ile çeşitli cinsel hastalıklar da bir taraftan diğer tarafa geçebilir. Sürtünme ile hamile kalıp kalamayacağınız sorusunun riskini ortadan kaldırmak için yüksek koruyucu orana sahip yöntemlerle korunmak gerekir.

Partnerlerden biri genital enfeksiyon, herpes veya başka bir hastalık taşıyorsa, sürtünme yoluyla da kolayca bulaşabilir. Aynı zamanda uzun süre sürtünme varsa cinsel organlarda hasar olabilir.

Kadının doğurganlık düzeyi, erkeğin sperminin kalitesi, cinsel ilişki dozu, vajinaya giren spermin durumu gibi birçok faktör cinsel ilişki sırasında gebelik riskini belirler. Bu nedenle risk oranı açısından kesin bir rakam vermek yanlış olacaktır.

Bu içerik ilginizi çekebilir: Zevk Suyundan Hamile Kalınır mı?

Sürtünme ile nasıl hamile kalınır?

Sürtünme ile hamilelik olasılığı nedir?

Cinsel ilişki sırasında gebeliğin gerçekleşmesi için bir yumurta ve sperm hücresinin döllenmesi yeterlidir. Bir erkeğin spermi yüz binlerce sperm içerebilir. Spermlerden biri bile yumurtaya doğru zamanda ulaşırsa döllenme meydana gelir.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta cinsel yakınlığın sürtünme yoluyla gerçekleşmemesidir. Burada çıkış noktası spermin vajinaya girip girmediğidir. Sperm yumurtlama döneminde vajinaya girerse gebelik riski daha yüksektir. Özetle hamilelik sürtünme ile bile ortaya çıkabilir.

Erkek kadının vajinal ağzının içinde ve çevresinde boşalırsa ve bölge tamamen temizlenmezse, sürtünme birkaç kez yaşanırsa, sperm vajinal kanala doğru hareket eder. Sperm vajinaya girer girmez gebelik riski çok yüksektir.

Penis ve vajinanın temas halinde olduğu ve spermin vajinaya girdiği her senaryoda gebelik olasılığı vardır. Bu durumda gebelik sürecini yaşamamak için sürtünme ilişkisinde bile dikkatli olmak ve doktorların önerdiği kontraseptif yöntemleri kullanmak gerekir.

Kıyafet varken sürtünme ile hamile kalınır mı?

Temel üreme bilgisi gebelik sürecine yaklaşmak gerekir. Gebelik sürecinin doğal olarak veya yardımcı üreme yöntemleri ile gerçekleşmesi için sperm hücresi ve yumurta hücresinin döllenmesi gerekmektedir. Daha sonra ortaya çıkan embriyonun uterus duvarına sağlıklı bir şekilde yapışması esastır.

Doğal yöntemlerle gerçekleşen gebeliklerde korunmasız cinsel ilişkide sperm hücresinin vajinal kanaldan geçerek yumurtayı bulması ve döllenmenin gerçekleşmesi gerekir. Burada da döllenmiş yumurtanın uterusa başarıyla ulaşması gerekir. Mantıklı bir şekilde bakacak olursak kadınlar kıyafet giyerken, sperm sürtünme yoluyla vajinaya geçmez. Bu durumda gebelik durumu oluşmaz. Ancak kadın iç çamaşırı giymezse, temizlenmezse veya bir köşeden sperm çok düşük olsa bile vajinaya ulaşabilir. Bu durumda, küçük bir hamilelik riski vardır.

Sürtünme ile hamilelik olasılığı nedir?

Normal durumlarda gebeliğin sürtünme ve yakınlaşma yoluyla gerçekleşmesi beklenen bir durum değildir. Ancak erkekten menideki spermin vajinaya girmesine neden olacak bir durum olduğunda hamilelik olabilir.

Yani sürtünme ile boşalma olduğunda ve spermin vajinaya ulaşması durumunda bu tehlike vardır. Sürtünme deneyiminde, erkek vajinanın dışında veya çevresinde boşaldığında veya cinsel ilişkiden sonra vajinanın dışında ve üzerinde boşaldığında sperm vajinaya ulaşma riski altındadır. Bu durumda diğer tüm faktörler pozitifse hamilelik olasılığı vardır.

Tabii ki, sürtünme ile hamilelik olasılığı çok düşüktür. Sürtünme ile hamile kalmanın mümkün olduğu bir olasılık ve bilimsel bir gerçektir. Bu durumda olasılık hakkında kesin bir şey söylemek yanlış olur. Ancak spermler başarılı bir şekilde vajinaya ulaşırsa ve diğer tüm noktalar uygunsa gebelik oluşabilir ve bu durumdaki kadınlarda gebelik başlatılabilir.

Sürtünme ile hamile kalan olur mu?

Sürtünme ile hamile kalınır mı sorusuna cevap verdik ve yine tekrar ele alalım.  Bu süreçte erkekten sağlıklı bir sperm çıkması ve vajinanın içine ulaşması gerekir. Ama erkekten görülen menide yer alan spermler vajinaya girmezse hamilelik riski yoktur. Ancak sperm vajina çevresinden bir şekilde vajinaya ulaşırsa gebelik riski oluşur.

Sürtünme yoluyla yakınlaşmada erkek vajina dışına veya çevresine boşalırsa kadın sperm vajina içine girerse hamile kalır. Bu durumda diğer tüm şartlar da uygun olmalıdır. Tüm şartların bir araya gelmemesi halinde sürtünme yoluyla hamile kalmak mümkün olmaz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

İç çamaşırı üzerinden sürtünme yoluyla ilişkide sperm vajinaya kaçarda gebelik olasılığı vardır.

Cinsel ilişki olmadan ön sevişme veya sürtünme ile sevişme sürecinde hamilelik olasılığı vardır.

Sürtünme yoluyla hamilelik olasılığı yok denecek kadar azdır. Ancak bu süreçte diğer hamilelik şartları da bir araya gelmelidir.

Ön sevişme ve sürtünme yoluyla ilişki yaşayanlar cinsel ilişki olmasa da sperm vajinaya kaçarsa hamile kalabilir. Ancak bu olasılığın düşük olduğunu belirtelim.

Op. Dr. Kadriye Şener

Op. Dr. Kadriye Şener mesleğini İstanbul Ümraniye'de EvaGyn klinik adlı özel muayenehanesinde icra etmektedir. Anlaşmalı hastanelerimiz deneyimli uzman hekimlerden ve profesyonel kadrodan oluşan, haftanın 7 günü 24 saat kesintisiz hizmet veren, ileri teknoloji ürünlerine sahip olan kadın hastalıkları ve doğum bölümlerimizde doğum gerçekleşmekte ve aileler özel kliniğimizden bebekleriyle mutlulukla ayrılmaktadır.

Yorumlar

 • […] Detay ve bilgi almak için: Sürtünme ile Hamile Kalınır mı? […]

  • Avatar of Op. Dr. Kadriye Şener

   Op. Dr. Kadriye Şener

   Evet,Sağlıklı günler dileriz.

 • Avatar of Gizem duman

  Gizem duman

  Nişanlımla mastürbasyon şeklinde ilişki yaşadık duşta onun üzerinde iç çamaşırı varken uzandık sonrasında el ile boşalma oldu bu benim üzerime değmedi sonrasında duş aldık duştan çıktıktan sonra tekrar el ile boşalma oldu o sırada boşalma olduktan sonra elimi sildim diye hatırlıyorum vajinama elimi değip değmedigimden emin değilim ilişkinin üzerinden 9 gün geçti elimde ve yüzümde yanmalar var ilişkiden sonraki 5.-6. gün de kasıklarımda ağrı vardı psikolojik olabilir dediler ayriyeten prolaktin hormonum da yükseliyor sürekli gebe kalma riskim var Mı çok korkuyorum

  • Avatar of Op. Dr. Kadriye Şener

   Op. Dr. Kadriye Şener

   Muayene olmanızı tavsiye ederim.Sağlıklı günler dileriz.

 • Avatar of Nuriye

  Nuriye

  Sevgilimle elbiseler ve pes varken sürtündük sonra boşaldı ama eşofman içine silmedik kaldı öyle en sonunda ayaktaydım hafif pantolunum inince penisini popoma sürdü ben de dedim ya o üstten akıp bişey içime girdiyse ama adet oldum bir hafta sonra pıhtılı kırmızı adet kanamasıydı sümüksü parçalı olan hamilemiyimdşr

 • Avatar of Ayşe seyhan

  Ayşe seyhan

  Ön sevişme(penis vajinaya girmeden) ve boşalma olmadan zevk suyuyla hamilelik mümkün mü

 • Avatar of Burcu besne

  Burcu besne

  2 gün önce erkek arkadaşımla kısa süreli max 1 dakika bir arkadan sürtünme yaşadık cinsel organı vajinama değmedi ya da boşalma durumu olmadı fakat zevk suyundan şüpheleniyorum üstümüzü giyindikten sonra vajinam ıslaktı hamile kalma olasılıgım varmıdır

  • Avatar of Op. Dr. Kadriye Şener

   Op. Dr. Kadriye Şener

   Evet var adet gününüzü takip edin.Sağlıklı günler dileriz…

Bir yorum yazınız